ΠΦΥ -Εκπαίδευση > Αποσπάσματα από τον έντυπο & ηλεκτρονικό τύπο

Ιστορία της Ιατρικής.

<< < (25/30) > >>

Argirios Argiriou:


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Argirios Argiriou:


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Argirios Argiriou:
Καθημερινή, 31/10/2021

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Argirios Argiriou:
Drei Professoren Vaterland verloren. ( Καθηγηταί τρεις, και εχάθει η Πατρίς...)



Αντιγράφω από το facebook:

Γεννήθηκα μια εποχή που κάπνιζαν όλοι. Γύριζα απ το σχολείο σπίτι μου και έμπαινα μέσα σε εναν τεκε αφου και ο πατέρας μου και η μάνα μου κάπνιζαν και όσοι ήταν στο σπιτι. Το τσιγάρο τότε έκανε κάλο. Ναι καλά ακούσατε.Οι ειδικοί έλεγαν οτι το τσιγάρο κάνει κάλο. Η βιομηχανίες τσιγάρων ανθούσαν και οι διαφημίσεις τους ήταν παντού. Σε κάθε εκπομπή ολοι με ενα τσιγάρο στο χέρι. Σε κάθε ταινία ή σειρά παλι με ενα τσιγαράκι. Συνεντεύξεις, φωτογραφίσεις διασήμων, τους έβλεπες πάντα με ενα τσιγάρο. Στο ταξί εννοείτε κάπνιζε όποιος ήθελε το ίδιο και στα λεωφορεία. Ακόμα και στο σχολείο οι καθηγητές μας έμπαιναν μέσα, άναβαν ενα τσιγαράκι να πάνε τα φαρμάκια κάτω (ατάκα που έλεγαν συχνά) και ταυτόχρονα μας έκαναν και μάθημα. Από τασάκια άλλο πράγμα. Κάθε σπίτι είχε καμιά δεκαριά,μερικά μεταλλικά σε ασημί χρώμα και άλλα με μια διαφήμιση είτε του ούζου 12 είτε οτι βρήκαν να τσουρνέψουν απ τα καφενεία της εποχής. Βέβαια υπήρχαν και άλλα τασάκια: φλιτζάνια, ποτήρια και το κλασσικό πλαστικό πιάτο που είχε μείνει η στάμπα απο το τσιγάρο που το έκαψε και παρόλα αυτα απ το πιάτο αυτο τρώγαμε ολοι. Μια εποχή που το κάθε αυτοκίνητο είχε ΕΞΙ τασάκια. Ένα κατω απ το κασετόφωνο, τέσσερα στις πόρτες και ενα ανάμεσα στα δυο μπροστινά καθίσματα στην πίσω πλευρά. Ο μόνος που δεν κάπνιζα απ την γειτονιά μου ήμουν εγω. Οι ειδικοί οι επιστήμονες και κάποιοι γιατροί ελεγαν οτι το τσιγάρο κάνει καλο, σκοτώνει ακόμα και τον καρκίνο (Ευτυχώς αυτό ήταν αρκετά χρόνια πριν γεννηθώ). Τότε ήμουν μικρός και οτι έκαναν οι πολλοί μου φαινόταν φυσιολογικό.

Argirios Argiriou:
Αμαλία Φλέμινγκ, η Κωνσταντινουπολίτισσα που σπούδασε γιατρός μετά τη λεηλασία της κλινικής του πατέρα της.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση