Γενικά > Γενική συζήτηση

NP και PA αντικαθιστουν τον GP στο εξωτερικο;

(1/1)

dimivent:
Ακούω πολύ έντονα τελευταία ότι στο εξωτερικό γίνεται ολοένα και πιο συχνό το να βαζουν νοσηλευτές (nurse practitioners) να ασκούν πρωτοβάθμια φροντίδα υγείας. Μάλιστα διαβάζω ότι στην Αγγλία χρηματοδοτουν το να μπουν στην πρωτοβάθμια νοσηλευτές κλπ και να κάνουν ουσιαστικά τη δουλειά του γενικού γιατρού. Επειδή σκεφτόμουν να πάω στο εξωτερικό αλλά βλέπω ότι οι GPs προβληματιζονται με αυτό το κομμάτι έχω προβληματιστει κι εγώ. Πως το βλέπετε όλο αυτο; πιστεύετε θα οδηγήσει σε περικοπές γενικών γιατρών; λέτε οντως να πάνε να μας αντικαταστήσουν; πχ εκεί που προσλαμβάναν 10 gp τώρα να έχουν 3 gp και οι υπόλοιποι νοσηλευτές. Θεωρείτε επίσης ότι όντως δουλεύει σωστά αυτό το σύστημα; θέλω να ακούσω γνώμες. Το αν θα έρθει αυτό στη χώρα μας προσωπικά δεν το βλέπω να γίνεται εδώ δεν έχουμε καν την έννοια της πρωτοβάθμιας...

Argirios Argiriou:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΑκούω πολύ έντονα τελευταία ότι στο εξωτερικό γίνεται ολοένα και πιο συχνό το να βαζουν νοσηλευτές (nurse practitioners) να ασκούν πρωτοβάθμια φροντίδα υγείας. Μάλιστα διαβάζω ότι στην Αγγλία χρηματοδοτουν το να μπουν στην πρωτοβάθμια νοσηλευτές κλπ και να κάνουν ουσιαστικά τη δουλειά του γενικού γιατρού. Επειδή σκεφτόμουν να πάω στο εξωτερικό αλλά βλέπω ότι οι GPs προβληματιζονται με αυτό το κομμάτι έχω προβληματιστει κι εγώ. Πως το βλέπετε όλο αυτο; πιστεύετε θα οδηγήσει σε περικοπές γενικών γιατρών; λέτε οντως να πάνε να μας αντικαταστήσουν; πχ εκεί που προσλαμβάναν 10 gp τώρα να έχουν 3 gp και οι υπόλοιποι νοσηλευτές. Θεωρείτε επίσης ότι όντως δουλεύει σωστά αυτό το σύστημα; θέλω να ακούσω γνώμες. Το αν θα έρθει αυτό στη χώρα μας προσωπικά δεν το βλέπω να γίνεται εδώ δεν έχουμε καν την έννοια της πρωτοβάθμιας...

--- Τέλος παράθεσης ---

Την δουλειά του GP δεν την αντέχουν καλά καλά (γιατί είναι πολύ απαιτητική) οι Ιατροί, θα την αντέξουν οι NP και PA;

dimivent:
Καλησπέρα,
Διαβάζω ότι τίθεται σε εφαρμογή σε κάποιες χώρες (Αμερική, Αγγλία ) το να βάζουν νοσηλευτές να κάνουν πρωτοβάθμια μέχρι ενός σημείου. Γιαυτό και ρωτάω αν κάνεις γνωρίζει κάτι

Argirios Argiriou:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΚαλησπέρα,
Διαβάζω ότι τίθεται σε εφαρμογή σε κάποιες χώρες (Αμερική, Αγγλία ) το να βάζουν νοσηλευτές να κάνουν πρωτοβάθμια μέχρι ενός σημείου. Γιαυτό και ρωτάω αν κάνεις γνωρίζει κάτι

--- Τέλος παράθεσης ---

Αυτό το κάνουν στην Σουηδία, δεκαετίες τώρα. Και πίστεψε με δεν έχουν καταστεί άχρηστοι οι Γενικοί Ιατροί εκεί, το αντίθετο μάλιστα (παρακαλούνε για Γενικούς Ιατρούς στην Σουηδία).

schumifer:
Αν γίνεται όπως στη Σκανδιναβία τότε είναι απλά ένας τρόπος να σε βάλουν ως γενικό ιατρό να δουλέψεις για τα καλά χρήματα που σου δίνουν.
 Δε θα βλέπεις/κάνεις απλά πράγματα που μπορεί να κάνει ένας πιο χαμηλόμισθος, ή μία ειδικότητα νοσηλευτή που και κοστίζει λιγότερο και απαντάται συχνότερα.
Δε θα βλέπεις πχ κυστίτιδες αν πληρούν συγκεκριμένες προϋποθέσεις, δε θα βλέπεις ιογενείς φαρυγγίτιδες με αρνητικά τεστ, δε θα βλέπεις εντοπισμένη δερματίτιδα εξ επαφής σε μικρή περιοχή από 4ημέρου ξέρω γω.
Αλλά το σύστημα συνεχίζει να σε έχει ανάγκη.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση