Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
18 Οκτωβρίου 2024, 09:19:33

Αποστολέας Θέμα: NP και PA αντικαθιστουν τον GP στο εξωτερικο;  (Αναγνώστηκε 5543 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

1 Ιουλίου 2024, 01:44:34
Αναγνώστηκε 5543 φορές
Αποσυνδεδεμένος

dimivent


Ακούω πολύ έντονα τελευταία ότι στο εξωτερικό γίνεται ολοένα και πιο συχνό το να βαζουν νοσηλευτές (nurse practitioners) να ασκούν πρωτοβάθμια φροντίδα υγείας. Μάλιστα διαβάζω ότι στην Αγγλία χρηματοδοτουν το να μπουν στην πρωτοβάθμια νοσηλευτές κλπ και να κάνουν ουσιαστικά τη δουλειά του γενικού γιατρού. Επειδή σκεφτόμουν να πάω στο εξωτερικό αλλά βλέπω ότι οι GPs προβληματιζονται με αυτό το κομμάτι έχω προβληματιστει κι εγώ. Πως το βλέπετε όλο αυτο; πιστεύετε θα οδηγήσει σε περικοπές γενικών γιατρών; λέτε οντως να πάνε να μας αντικαταστήσουν; πχ εκεί που προσλαμβάναν 10 gp τώρα να έχουν 3 gp και οι υπόλοιποι νοσηλευτές. Θεωρείτε επίσης ότι όντως δουλεύει σωστά αυτό το σύστημα; θέλω να ακούσω γνώμες. Το αν θα έρθει αυτό στη χώρα μας προσωπικά δεν το βλέπω να γίνεται εδώ δεν έχουμε καν την έννοια της πρωτοβάθμιας...

1 Ιουλίου 2024, 09:19:59
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ακούω πολύ έντονα τελευταία ότι στο εξωτερικό γίνεται ολοένα και πιο συχνό το να βαζουν νοσηλευτές (nurse practitioners) να ασκούν πρωτοβάθμια φροντίδα υγείας. Μάλιστα διαβάζω ότι στην Αγγλία χρηματοδοτουν το να μπουν στην πρωτοβάθμια νοσηλευτές κλπ και να κάνουν ουσιαστικά τη δουλειά του γενικού γιατρού. Επειδή σκεφτόμουν να πάω στο εξωτερικό αλλά βλέπω ότι οι GPs προβληματιζονται με αυτό το κομμάτι έχω προβληματιστει κι εγώ. Πως το βλέπετε όλο αυτο; πιστεύετε θα οδηγήσει σε περικοπές γενικών γιατρών; λέτε οντως να πάνε να μας αντικαταστήσουν; πχ εκεί που προσλαμβάναν 10 gp τώρα να έχουν 3 gp και οι υπόλοιποι νοσηλευτές. Θεωρείτε επίσης ότι όντως δουλεύει σωστά αυτό το σύστημα; θέλω να ακούσω γνώμες. Το αν θα έρθει αυτό στη χώρα μας προσωπικά δεν το βλέπω να γίνεται εδώ δεν έχουμε καν την έννοια της πρωτοβάθμιας...

Την δουλειά του GP δεν την αντέχουν καλά καλά (γιατί είναι πολύ απαιτητική) οι Ιατροί, θα την αντέξουν οι NP και PA;
« Τελευταία τροποποίηση: 1 Ιουλίου 2024, 09:25:07 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

7 Ιουλίου 2024, 17:51:53
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

dimivent


Καλησπέρα,
Διαβάζω ότι τίθεται σε εφαρμογή σε κάποιες χώρες (Αμερική, Αγγλία ) το να βάζουν νοσηλευτές να κάνουν πρωτοβάθμια μέχρι ενός σημείου. Γιαυτό και ρωτάω αν κάνεις γνωρίζει κάτι

8 Ιουλίου 2024, 11:56:41
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλησπέρα,
Διαβάζω ότι τίθεται σε εφαρμογή σε κάποιες χώρες (Αμερική, Αγγλία ) το να βάζουν νοσηλευτές να κάνουν πρωτοβάθμια μέχρι ενός σημείου. Γιαυτό και ρωτάω αν κάνεις γνωρίζει κάτι

Αυτό το κάνουν στην Σουηδία, δεκαετίες τώρα. Και πίστεψε με δεν έχουν καταστεί άχρηστοι οι Γενικοί Ιατροί εκεί, το αντίθετο μάλιστα (παρακαλούνε για Γενικούς Ιατρούς στην Σουηδία).
« Τελευταία τροποποίηση: 8 Ιουλίου 2024, 12:17:09 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

8 Ιουλίου 2024, 23:58:40
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


Αν γίνεται όπως στη Σκανδιναβία τότε είναι απλά ένας τρόπος να σε βάλουν ως γενικό ιατρό να δουλέψεις για τα καλά χρήματα που σου δίνουν.
 Δε θα βλέπεις/κάνεις απλά πράγματα που μπορεί να κάνει ένας πιο χαμηλόμισθος, ή μία ειδικότητα νοσηλευτή που και κοστίζει λιγότερο και απαντάται συχνότερα.
Δε θα βλέπεις πχ κυστίτιδες αν πληρούν συγκεκριμένες προϋποθέσεις, δε θα βλέπεις ιογενείς φαρυγγίτιδες με αρνητικά τεστ, δε θα βλέπεις εντοπισμένη δερματίτιδα εξ επαφής σε μικρή περιοχή από 4ημέρου ξέρω γω.
Αλλά το σύστημα συνεχίζει να σε έχει ανάγκη.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
48 Απαντήσεις
246948 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Απριλίου 2023, 19:34:00
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
29359 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Νοεμβρίου 2016, 22:52:54
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
29 Απαντήσεις
125427 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Αυγούστου 2024, 18:53:42
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
4454 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Ιουλίου 2019, 20:56:34
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
38761 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Μαρτίου 2022, 13:45:03
από Argirios Argiriou