Θέματα Εργασίας > Αποσπάσματα από τον έντυπο και ηλεκτρονικό τύπο

Σχετικά με το ΕΚΑΣ

<< < (21/43) > >>

GirousisN:
ΕΚΑΣ - Γνωστοποίηση των διατάξεων του άρθρου 92 του Ν.4387/2016 και εισοδηματικά κριτήρια χορήγησής του για το έτος 2016
Εγκύκλιος ΟΑΕΕ: 14/28.6.2016
Σχετ.: α) Ν.4387/2016, Ν.4389/2016 & Ν.4393/2016
β) Τα υπ’ αριθ. πρωτ. Φ.80000/οικ.22102/922/1.6.2016 & Φ.80000/οικ.26066/1065/8.6.2016 έγγραφα του υπουργείου Εργασίας Κοινωνικής Ασφάλισης & Κοινωνικής Αλληλεγγύης.

Αρχικά, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 91 του πρόσφατα ψηφισθέντος νόμου 4387/2016, το ΕΚΑΣ χαρακτηρίζεται ως προνοιακό επίδομα η δαπάνη για την καταβολή του οποίου, βαρύνει τον Κρατικό Προϋπολογισμό.
Με τις διατάξεις του άρθρου 92 του ίδιου νόμου επέρχονται τροποποιήσεις στο ισχύον νομικό καθεστώς όσο αφορά στους δικαιούχους, στις προϋποθέσεις καθώς και στα καταβαλλόμενα ποσά του Επιδόματος Κοινωνικής Αλληλεγγύης Συνταξιούχων (ΕΚΑΣ), ως εξής:
- Όσοι καταστούν συνταξιούχοι, με έναρξη συνταξιοδότησης από 1.6.2016 και εφεξής δεν δικαιούνται το Επίδομα Κοινωνικής Αλληλεγγύης (ΕΚΑΣ).
- Μεταβατικά διατηρείται η χορήγησή του έως 31.12.2019, για τους ήδη συνταξιούχους καθώς και για όσους καταστούν συνταξιούχοι με έναρξη συνταξιοδότησης έως 1.5.2016.
- Από 1.1.2020 η χορήγησή του καταργείται οριστικά.

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΗ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΔΑΠΑΝΗ ΣΕ ΠΟΣΟΣΤΟ 10%
Οι διατάξεις της παρ. 3 του άρθρου 19 του Ν.1902/1990, όπως έχουν τροποποιηθεί και αντικατασταθεί με τις διατάξεις του άρθρου 38 του Ν.4025/2011 και αφορούν το ποσοστό συμμετοχής των δικαιούχων του ΕΚΑΣ και των προστατευόμενων μελών τους στα φάρμακα, θα εφαρμόζονται και σε όσους παύουν να είναι δικαιούχοι βάσει των διατάξεων του παρόντος νόμου μέχρι την οριστική κατάργησή του.
Τέλος, διευκρινίζουμε ότι τα ποσά του ΕΚΑΣ δεν υπόκεινται σε ασφαλιστικές εισφορές υπέρ του Κλάδου Ασθενείας και Εισφοράς Αλληλεγγύης Συνταξιούχων του άρθρου 38 του Ν.3863/2010, όπως ισχύει.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Έχουμε ακόμη 3,5 χρόνια, αν υπάρχει ο ΕΟΠΥΥ μέχρι τότε . ???

md:
Αν πάλι δεν βάλεις τα φάρμακα με ΕΚΑΣ ενώ ο ασθενής τα δικαιούται, τότε πιθανόν να μην ξαναδείς τον ασθενή..



Newsflash.....δεν θα χύσω και μαύρο δάκρυ!
Παρεπιπτόντως πώς γίνεται η τοποθέτηση της παράθεσης σε γαλάζιο πλαίσιο?

Argirios Argiriou:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΠροκύπτουν όμως και κάποια συμπληρωματικά ερωτήματα:

Ποια ημερομηνία το αργότερο πρέπει να κόπηκε το ΕΚΑΣ κάποιου για να πούμε ότι παρόλα αυτά ισχύει το κομμένο ΕΚΑΣ του από την σύνταξη, για τα φάρμακα;


--- Τέλος παράθεσης ---

Έστειλα το παρακάτω email την Παρασκευή 08/07/2016 στο asfasth at ypakp.gr το οποίο αναγράφεται στην επίμαχη εγκύκλιο της 30/06/2016:

 Προς κ. Κ. Παπανικολάου,
Υπουργείο Εργασίας,
Τμήμα Ασφάλισης Ασθενείας.

Κυρ. Παπανικολάου, με αφορμή την εγκύκλιο με ημερομηνία 30/06/2016 και Θέμα: "Γνωστοποίηση διατάξεων του άρθρου 235 του Ν.4389/2016 (Α’ 94)":

Ποια ημερομηνία το αργότερο πρέπει να κόπηκε το ΕΚΑΣ κάποιου από την σύνταξη για να πούμε ότι παρόλα αυτά ισχύει το κομμένο ΕΚΑΣ του από την σύνταξη, για να παίρνει τα φάρμακα του με μειωμένη συμμετοχή λόγω του ότι είχε ΕΚΑΣ (συμμετοχή ασθενούς μόνο 10%);

Πρέπει π.χ. να είχε ΕΚΑΣ (στην σύνταξη) και κάποιο μήνα μέσα στο 2014 ή αρκεί να ίσχυε κάποιο μήνα μέσα στο 2015 ή αναφέρεται σε αυτούς που τους κόπηκε το ΕΚΑΣ τους από την σύνταξη μέσα στο 2016;


Με τιμή,


Αργύριος Αργυρίου
Γενικός - Οικογενειακός Ιατρός
Ιδιώτης Ιατρός συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ
Δαγκλή 4, Καβάλα.
Τηλέφωνο Ιατρείου ............. και κινητό ...................

Η κ. Παπανικολάου δεν μου απάντησε στο email μέχρι σήμερα (Δευτέρα πρωί 11/07/2016 και ώρα 11) και έτσι πήρα τηλέφωνο στα δύο νούμερα που αναγράφονται στην εγκύκλιο. Πρώτα στο 2103368107 (όπου δεν βγήκε κανένας) και μετά στο 2103368101 όπου βγήκε μια κυρία που δεν είπε το όνομά της. Αυτή η κυρία μου είπε ότι η κ. Παπανικολάου δεν ήταν εκεί. Όταν πάντως εξήγησα το ερώτημά μου μου είπε ότι το ΕΚΑΣ στα φάρμακα θα ισχύει για αυτούς που χάσανε το ΕΚΑΣ από τον καινούριο νόμο (αυτόν που βγήκε στις 27.05.2016) και μετά. Αυτό βέβαια για να γίνει επίσημο περιμένω να μου έρθει και γραπτά στο email μου.

Denominator:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΠροκύπτουν όμως και κάποια συμπληρωματικά ερωτήματα:

Ποια ημερομηνία το αργότερο πρέπει να κόπηκε το ΕΚΑΣ κάποιου για να πούμε ότι παρόλα αυτά ισχύει το κομμένο ΕΚΑΣ του από την σύνταξη, για τα φάρμακα;


--- Τέλος παράθεσης ---

Έστειλα το παρακάτω email την Παρασκευή 08/07/2016 στο asfasth at ypakp.gr το οποίο αναγράφεται στην επίμαχη εγκύκλιο της 30/06/2016:

 Προς κ. Κ. Παπανικολάου,
Υπουργείο Εργασίας,
Τμήμα Ασφάλισης Ασθενείας.

Κυρ. Παπανικολάου, με αφορμή την εγκύκλιο με ημερομηνία 30/06/2016 και Θέμα: "Γνωστοποίηση διατάξεων του άρθρου 235 του Ν.4389/2016 (Α’ 94)":

Ποια ημερομηνία το αργότερο πρέπει να κόπηκε το ΕΚΑΣ κάποιου από την σύνταξη για να πούμε ότι παρόλα αυτά ισχύει το κομμένο ΕΚΑΣ του από την σύνταξη, για να παίρνει τα φάρμακα του με μειωμένη συμμετοχή λόγω του ότι είχε ΕΚΑΣ (συμμετοχή ασθενούς μόνο 10%);

Πρέπει π.χ. να είχε ΕΚΑΣ (στην σύνταξη) και κάποιο μήνα μέσα στο 2014 ή αρκεί να ίσχυε κάποιο μήνα μέσα στο 2015 ή αναφέρεται σε αυτούς που τους κόπηκε το ΕΚΑΣ τους από την σύνταξη μέσα στο 2016;


Με τιμή,


Αργύριος Αργυρίου
Γενικός - Οικογενειακός Ιατρός
Ιδιώτης Ιατρός συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ
Δαγκλή 4, Καβάλα.
Τηλέφωνο Ιατρείου ............. και κινητό ...................

Η κ. Παπανικολάου δεν μου απάντησε στο email μέχρι σήμερα (Δευτέρα πρωί 11/07/2016 και ώρα 11) και έτσι πήρα τηλέφωνο στα δύο νούμερα που αναγράφονται στην εγκύκλιο. Πρώτα στο 2103368107 (όπου δεν βγήκε κανένας) και μετά στο 2103368101 όπου βγήκε μια κυρία που δεν είπε το όνομά της. Αυτή η κυρία μου είπε ότι η κ. Παπανικολάου δεν ήταν εκεί. Όταν πάντως εξήγησα το ερώτημά μου μου είπε ότι το ΕΚΑΣ στα φάρμακα θα ισχύει για αυτούς που χάσανε το ΕΚΑΣ από τον καινούριο νόμο (αυτόν που βγήκε στις 27.05.2016) και μετά. Αυτό βέβαια για να γίνει επίσημο περιμένω να μου έρθει και γραπτά στο email μου.


--- Τέλος παράθεσης ---

Αργύρη αν έχεις γραπτή απάντηση, ενημέρωσέ μας.
Είναι όντως ένα θέμα το οποίο εκκρεμεί.

Argirios Argiriou:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αργύρη αν έχεις γραπτή απάντηση, ενημέρωσέ μας.
Είναι όντως ένα θέμα το οποίο εκκρεμεί.

--- Τέλος παράθεσης ---

Εντάξει Βασίλη.

Προσωπικά εγώ εάν δεν πάρω ξεκάθαρη γραπτή απάντηση δεν νιώθω ότι είμαι καλυμμένος νομικά να γράφω φάρμακα με ΕΚΑΣ σε ανθρώπους που δεν έχουν ΕΚΑΣ στην σύνταξη.

Μου κάνει εντύπωση ότι και οι ίδιοι οι ασθενείς που χάσανε το ΕΚΑΣ τους στην σύνταξη, θεωρούν αυτονόητο ότι δεν θα παίρνουν ούτε τα φάρμακα τους με ΕΚΑΣ πλέον.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση