Θέματα Εργασίας > Αποσπάσματα από τον έντυπο και ηλεκτρονικό τύπο

Σχετικά με το ΕΚΑΣ

<< < (22/43) > >>

Argirios Argiriou:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΠροκύπτουν όμως και κάποια συμπληρωματικά ερωτήματα:

Ποια ημερομηνία το αργότερο πρέπει να κόπηκε το ΕΚΑΣ κάποιου για να πούμε ότι παρόλα αυτά ισχύει το κομμένο ΕΚΑΣ του από την σύνταξη, για τα φάρμακα;


--- Τέλος παράθεσης ---

Έστειλα το παρακάτω email την Παρασκευή 08/07/2016 στο asfasth at ypakp.gr το οποίο αναγράφεται στην επίμαχη εγκύκλιο της 30/06/2016:

 Προς κ. Κ. Παπανικολάου,
Υπουργείο Εργασίας,
Τμήμα Ασφάλισης Ασθενείας.

Κυρ. Παπανικολάου, με αφορμή την εγκύκλιο με ημερομηνία 30/06/2016 και Θέμα: "Γνωστοποίηση διατάξεων του άρθρου 235 του Ν.4389/2016 (Α’ 94)":

Ποια ημερομηνία το αργότερο πρέπει να κόπηκε το ΕΚΑΣ κάποιου από την σύνταξη για να πούμε ότι παρόλα αυτά ισχύει το κομμένο ΕΚΑΣ του από την σύνταξη, για να παίρνει τα φάρμακα του με μειωμένη συμμετοχή λόγω του ότι είχε ΕΚΑΣ (συμμετοχή ασθενούς μόνο 10%);

Πρέπει π.χ. να είχε ΕΚΑΣ (στην σύνταξη) και κάποιο μήνα μέσα στο 2014 ή αρκεί να ίσχυε κάποιο μήνα μέσα στο 2015 ή αναφέρεται σε αυτούς που τους κόπηκε το ΕΚΑΣ τους από την σύνταξη μέσα στο 2016;


Με τιμή,


Αργύριος Αργυρίου
Γενικός - Οικογενειακός Ιατρός
Ιδιώτης Ιατρός συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ
Δαγκλή 4, Καβάλα.
Τηλέφωνο Ιατρείου ............. και κινητό ...................

Η κ. Παπανικολάου δεν μου απάντησε στο email μέχρι σήμερα (Δευτέρα πρωί 11/07/2016 και ώρα 11) και έτσι πήρα τηλέφωνο στα δύο νούμερα που αναγράφονται στην εγκύκλιο. Πρώτα στο 2103368107 (όπου δεν βγήκε κανένας) και μετά στο 2103368101 όπου βγήκε μια κυρία που δεν είπε το όνομά της. Αυτή η κυρία μου είπε ότι η κ. Παπανικολάου δεν ήταν εκεί. Όταν πάντως εξήγησα το ερώτημά μου μου είπε ότι το ΕΚΑΣ στα φάρμακα θα ισχύει για αυτούς που χάσανε το ΕΚΑΣ από τον καινούριο νόμο (αυτόν που βγήκε στις 27.05.2016) και μετά. Αυτό βέβαια για να γίνει επίσημο περιμένω να μου έρθει και γραπτά στο email μου.

--- Τέλος παράθεσης ---

Έχει περάσει μια εβδομάδα από τότε και γραπτή απάντηση δεν έλαβα...

Argirios Argiriou:
Λέτε τελικά να μας διαβάζουν;
Σήμερα (Παρασκευή) μεσημέρι (στις 14.21 !!) δηλαδή περίπου μιάμιση ώρα από την στιγμή που δημοσίευσα Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος έλαβα το παρακάτω email από το asfasth at ypakp.gr  ( την υπογράμμιση με bold την έχω κάνει εγώ) :

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ, ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ & ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ
ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ
Δ/ΝΣΗ ΚΥΡΙΑΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΜΙΣΘΩΤΩΝ & ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ (Δ13)
ΤΜΗΜΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ, ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤ’ΟΙΚΟΝ ΦΡΟΝΤΙΔΑΣ
Δ/ΝΣΗ                 :Σταδίου 29
ΤΑΧ. ΚΩΔΙΚΑΣ :10110 Αθήνα
ΤΗΛΕΦΩΝΟ      :2103368101
ΦΑΞ                     :2103368105
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ       :Ελ. Γεωργούντζου
E-MAIL               :asfasth at ypakp.gr
ΑΘΗΝΑ,      15  /   7   /2016
Αρ. Πρ.   Φ. 80000 / 31958 / 1270
 
ΠΡΟΣ: Αργυρίου Αργύριο
argirios.argiriou at gmail.com
 
 
ΘΕΜΑ:  Μειωμένο ποσοστό συμμετοχής στις δαπάνες φαρμακευτικής περίθαλψης
 

Σε απάντηση της από 8/7/2016 επιστολής σας, που μας στείλατε μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, σχετικά με το ανωτέρω θέμα σας γνωρίζουμε ότι σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 92 του ν.4387/2016, όπως συμπληρώθηκαν με την παρ. 6 του άρθρου 235 του ν.4389/2016, οι συνταξιούχοι που λάμβαναν Ε.Κ.Α.Σ. έως τον Μάιο του 2016  και έπαψαν, κατ’ εφαρμογή του άρθρου 92 του ν.4387/2016, να το δικαιούνται από 1/6/2016,  διατηρούν το δικαίωμα να συνεχίσουν να καταβάλουν μειωμένο ποσοστό συμμετοχής 10% στις δαπάνες φαρμακευτικής περίθαλψης, για τους ίδιους και για τα μέλη οικογενείας τους, μέχρι την οριστική κατάργηση του Ε.Κ.Α.Σ.
 
 
Εσωτερική διανομή
1)      Δ/νση ΚΑΜΑ, Τμήμα Ασφάλισης Ασθένειας, Μητρότητας & κατ’ Οίκον Φροντίδας
Ο Προϊστάμενος της Διεύθυνσης
 
 
 
Βασίλης Κουλούρης
ΘΕΩΡΗΘΗΚΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ
Η ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΗ ΤΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ

timex:
Η οριστικη καταργηση του ΕΚΑΣ ποτε θα γινει;

Denominator:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΗ οριστικη καταργηση του ΕΚΑΣ ποτε θα γινει;

--- Τέλος παράθεσης ---
31/12/2019.

Argirios Argiriou:
22/07/2016

ΗΔΙΚΑ: Oι συνταξιούχοι που χάνουν το ΕΚΑΣ συνεχίζουν να καταβάλουν μειωμένο ποσοστό στα φάρμακα.

Σας ενημερώνουμε ότι βάσει του αρ.235 του Ν.4389/2016 (ΦΕΚ 94Α/27-5-2016) οι συνταξιούχοι που παύουν να είναι δικαιούχοι ΕΚΑΣ συνεχίζουν να καταβάλουν μειωμένο ποσοστό συμμετοχής 10% στις δαπάνες φαρμακευτικής περίθαλψης.

Στην εφαρμογή της Ηλεκτρονικής Συνταγογράφησης τόσο για τους δικαιούχους ΕΚΑΣ όσο και για αυτούς που απώλεσαν το δικαίωμα ΕΚΑΣ κατά την καταχώρηση συνταγής ο ιατρός πρέπει να επιλέγει την ένδειξη «Συμμετοχή 10% (ΕΚΑΣ).

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση