Θέματα Εργασίας > Αποσπάσματα από τον έντυπο και ηλεκτρονικό τύπο

Σχετικά με το ΕΚΑΣ

<< < (25/43) > >>

Argirios Argiriou:
Προβλέπω κάποιους να βάζουν μέσο για να χάσουν το ΕΚΑΣ  :D

Αδαμάντιος Σκούφαλος:
Τώρα θα αρχίσουν να λένε: "Γιατρέ, μου έκοψαν το ΕΚΑΣ"
Πάντως η ηλεκτρονική στο κουτάκι του ΕΚΑΣ έχει: "Συμμετοχή 10% (ΕΚΑΣ)" και επεξήγηση: "Δικαιούχοι ΕΚΑΣ και δικαιούχοι συμμετοχής 10% λόγω απώλειας ΕΚΑΣ"

Argirios Argiriou:
Αν ρωτούσαν και κάποιον που έχει τριφτεί στην κλινική πράξη θα τους έλεγε ότι οι δυσκολότεροι ασθενείς για να τους πείσει κανείς να πάνε από τα πρωτότυπα φάρμακα στα γενόσημα είναι αυτοί που έχουν ΕΚΑΣ γιατί παίρνουν όλα τα φάρμακα με συμμετοχή 10% . (Μόλις χάναν το ΕΚΑΣ βλέπαν ξαφνικά τα γενόσημα με άλλο μάτι).

Τώρα που θα τα παίρνουν με 0% να δεις τι έχει να γίνει.

Και μετά θα αναρωτιούνται στο Υπουργείο και στον ΕΟΠΥΥ γιατί δεν αυξάνεται το ποσοστό των γενοσήμων...

nikmix:
"Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με το άρθρο 31 του ν.4411/2016 οι συνταξιούχοι οι οποίοι με βάση το άρθρο 92 του ν.4387/2016 παύουν να είναι δικαιούχοι ΕΚΑΣ, καθώς και τα προστατευόμενα μέλη οικογενείας τους, λαμβάνουν τα φάρμακα με μηδενική συμμετοχή. Ως εκ τούτου, και έως την τελική κατάργηση του ΕΚΑΣ την 1/1/2020, για τους ασθενείς αυτούς οι ιατροί θα πρέπει να επιλέγουν ποσοστό 0% κατά τη συνταγογράφηση φαρμάκων."

Άντε πείτε μου τώρα πώς θα ξέρω/διαπιστώνω εγώ ποιος έχει χάσει ή όχι το ΕΚΑΣ ώστε να του βάλω 0%........... :o :o

Argirios Argiriou:
Και πως θα εξηγήσεις στον παππού με ΕΚΑΣ ότι θα πληρώνει 10% τα φάρμακα ενώ αυτός που υποτίθεται είχε μεγαλύτερη σύνταξη θα τα παίρνει δωρεάν;

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση