ΠΦΥ -Εκπαίδευση > Αποσπάσματα από τον έντυπο & ηλεκτρονικό τύπο

Σχετικά με την Βιταμίνη D.

<< < (13/17) > >>

Ορθοπαιδικός:
Από την άνω ανάρτηση:
--- Παράθεση ---Pseudo-disease
We have created another pseudo-disease that is encouraged by vitamin companies, patient groups, food manufacturers public health departments and charities. Everyone likes to believe in a miracle vitamin pill and feels "they are doing something"....
We should also trust that thousands of years of evolution would cope with a natural drop in vitamin D levels in winter without us snapping our limbs. About half the population take vitamins daily, despite zero benefits, with increasing evidence of harm....
While vitamin D treatment still has a rare medical role in severe deficiency, or those bed bound, the rest of us should avoid being "treated" with this steroid for this pseudo-disease and focus on having a healthy lifestyle, sunshine and importantly save your money and energy on eating a rich diversity of real food.
--- Τέλος παράθεσης ---
   Μόλις έφυγε αντιπρόσωπος συμπληρώματος D που θα μου πει σύντομα τις νέες συνταγογραφικές οδηγίες (που φαντάζομαι θα ανεβάζουν και πάλι τα όρια και τη χορήγηση D). Θα δείξει...
   Αργύρη θα ήθελα να ρωτήσω (και όποιον άλλον δούλεψε-δουλεύει εκεί), αν συνηθίζουν οι Σουηδοί (από μόνοι τους, χωρίς απαραίτητα ιατρική οδηγία) να λαμβάνουν συμπληρώματα D. Έχω ακούσει ότι η χρήση τους στις βόρειες χώρες είναι αρκετά διαδεδομένη...

Argirios Argiriou:
November 10, 2018
NEJM

CONCLUSIONS
Supplementation with vitamin D did not result in a lower incidence of invasive cancer or cardiovascular events than placebo. (Funded by the National Institutes of Health and others; VITAL ClinicalTrials.gov number, NCT01169259.)

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Argirios Argiriou:
April 08, 2019

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Argirios Argiriou:
The New York Times.
April 10, 2017



Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Argirios Argiriou:
Ενδιαφέρον σχόλιο συναδέλφου Γενικού Ιατρού, στις 05/04/2019 σε Ιατρική ομάδα στο facebook:

Κι εγώ έχω αγανακτήσει... 20ρηδες μετρούν τη βιτ. D για να δουν πού βρίσκονται. Τα εργαστήρια αν δεν την έχει ζητήσει ο ιατρός σε κάθε προσερχόμενο, τη βάζουν από μόνα τους και του λένε να πάει να τη γράψει. Πάντα οι τιμές βγαίνουν χαμηλές, ακολούθως χορηγείται σκεύασμα και μετά έχουμε πάλι επανέλεγχο. Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με τη βιτ. Β12. Έχουμε ξεπεράσει τα όρια της απάτης, περάσαμε στο χώρο του γελοίου.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση