Θέματα Εργασίας > Εργασία στον ιδιωτικό τομέα (αυτοαπασχόληση)

Οργάνωση - Εξοπλισμός ιδιωτικού ιατρείου

<< < (7/50) > >>

Δ. Κουναλάκης:
Λοιπον, το υπερηχογράφος αυτός δεν έχει doppler και με χάλασε αλλά η εικόνα του αξίζει τα λεφτά του.

Δύο πράγματα που αγόρασα και μου άρεσαν:

Έψαχνα μια λάμπα με φωτισμό με led και μεγενθυτικό φακό σε λογική τιμή:
Βρήκα αυτό και είμαι πολύ ευχαριστημένος: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Επίσης, όχι τέλειο, αλλά για τα λεφτά του τέλειο, ένα σκαμπό με ροδάκια:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Argirios Argiriou:
HemoCue:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Denominator:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςHemoCue:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος


--- Τέλος παράθεσης ---
Το συκγεκριμένο αιμοσφαιρινόμετρο μάλλον είναι το πιο αξιόπιστο. Το έχω δουλέψει πολύ στις εξορμήσεις της Αιμοδοσίας. Το θέμα είναι αν τα 700 $ που κοστίζει (συν τα αναλώσιμα) μπορούν να αποσβεστούν σε ένα ιδιωτικό ιατρείο. Πόσες φορές θα χρειαστεί να δούμε επειγόντως αιμοσφαιρίνη; Κι αν είναι παθολογική, δε θα χρειαστεί να την επαναλάβουμε σε εργαστήριο;

Ηλίας Παπαζήσης:
Υπάρχουν και πολύ φτηνοί υπερηχογράφοι, όπως αυτός εδώ:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τον είχα πάρει με το φόρο του 1300 ευρώ, δεν ξέρω πόσο έχει τώρα, μπορεί και λιγότερο.

Για αρχή είναι καταπληκτικός, μην τον φοβάστε. Πάρτε τον, πάρετε και ένα βιβλιαράκι για αρχαρίους και αρχίστε να ... παίζετε! Θα εκπλαγείτε πόσα διαγνωστικά προβλήματα θα αρχίσετε να λύνετε στη στιγμή, από τα πρώτα σας ακόμη βήματα...

Να θυμάστε ότι όσοι πάνε να σας αποθαρύνουν, απλά θέλουν να σας κρατήσουν στο σκοτάδι. Μην τους ακούτε. Το σκοτάδι είναι χρήσιμο μόνο στις αίθουσες των κινηματογράφων! Πουθενά αλλού!

Ηλίας Παπαζήσης:
Εξαιρετικά χρήσιμος αναλυτής για την ΠΦΥ είναι ο i-STAT.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τα πιο χρήσιμα τεστ είναι κατά τη γνώμη μου:
K, Na, Cl, Ca, BUN, Cr, Glu, Ht, Hb, Anion Gap, TCO2 (ολικό διοξείδιο που προσεγγίζει πολύ την τιμή των διττανθρακικών) Χρόνος 2 λεπτά
Αέρια αίματος Χρόνος 2 λεπτά
Τροπονίνη Χρόνος 10 λεπτά
BNP Χρόνος 10 λεπτά
PT/INR Χρόνος 2 λεπτά

Θέλει ελάχιστο αίμα, μπορείτε να πάρετε από φλεβίδιο με σύριγγα ινσουλίνης, μόνο σταγόνες

Η τιμή του περίπου 5500 μπορείτε να βρείτε από την εταιρεία και ελαφρώς μεταχειρισμένο
Το κάθε τεστ κοστίζει από 8-9 μέχρι 14-15 ευρώ περίπου

Τον συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση