Άλλες κατηγορίες μηνυμάτων > Πολιτική και Κοινωνικά Θέματα

εβαλαν κολλα αντι για κολλυριο στα ματια του παιδιου

<< < (2/5) > >>

Αδαμάντιος Σκούφαλος:
Όπου κι αν διάβασα αναφέρει για συγγενικό του πρόσωπο κι όχι για τους γονείς του που έκανε το λάθος.
Ας μην βιαζόμαστε λοιπόν να κατηγορήσουμε τους γονείς.

--- Παράθεση ---Την όραση του κινδυνεύει να χάσει ενα τρίχρονο αγόρι που είχε έρθει στη Ρόδο απο τη Νότια Αφρική με την ελληνικής καταγωγής οικογένεια του...
Σύμφωνα με ρεπορτάζ της Ροδιακής, τα μάτια του μικρού παρουσίασαν ερεθισμό και συγγενικό του πρόσωπο θέλησε να βοηθήσει.

--- Τέλος παράθεσης ---

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Κι εδώ τα ίδια γράφει:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Chris123GR:

--- Παράθεση ---Ας μην βιαζόμαστε λοιπόν να κατηγορήσουμε τους γονείς.
--- Τέλος παράθεσης ---

Με άλλα λόγια μας λες ότι οι γονείς δεν ευθύνονται για το τι κάνουν τα συγγενικά τους πρόσωπα στα παιδιά τους ε ? Μάλιστα ......
Και συγγνώμη που είμαι και αυστηρός αλλά έχουν δει τα μάτια μου πολλά και έχω τρελαθεί από την ηλιθιότητα του κόσμου .......

Αδαμάντιος Σκούφαλος:

Κατ' αρχάς δεν ξέρουμε αν ήταν παρόντες οι γονείς.
Είναι ασυνήθιστο φαινόμενο οι γονείς να αφήνουν για κάποιες ώρες τα παιδιά τους σε συγγενικά τους πρόσωπα; (γονείς, αδέρφια, θείους). Είναι σημείο ανευθυνότητας πάντα; Κάποιες φορές ενδεχομένως να είναι ανάλογα με την "ποιότητα" των ατόμων στα οποία αφήνουν τα παιδιά.
Αν πιστεύεις ότι οι γονείς πρέπει να είναι συνεχώς παρόντες και να εποπτεύουν τα παιδιά τους είναι κι αυτό μια άποψη με την οποία δεν συμφωνώ.
Δεν έχεις δει πληθώρα ελαφρών και σοβαρών ατυχημάτων παιδιών που ήταν (ή υποτίθεται ότι ήταν) υπό την επίβλεψη γονιών ή συγγενικών τους προσώπων; Ανευθυνότητα των γονιών πάντα;

Ας δούμε κι ένα άλλο σημείο της ιστορίας:

--- Παράθεση ---Την όραση του κινδυνεύει να χάσει ενα τρίχρονο αγόρι που είχε έρθει στη Ρόδο απο τη Νότια Αφρική με την ελληνικής καταγωγής οικογένεια του...
Σύμφωνα με ρεπορτάζ της Ροδιακής, τα μάτια του μικρού παρουσίασαν ερεθισμό και συγγενικό του πρόσωπο θέλησε να βοηθήσει.
--- Τέλος παράθεσης ---

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Πόσες φορές μας έχει τύχει να ρθουν άτομα από το εξωτερικό στο ιατρείο δείχνοντας μας φαρμακευτικά σκευάσματα σε συσκευασίες και μάρκες που είναι άγνωστες για εμάς στην Ελλάδα ενώ είναι γνωστές σε εκείνους;
Ακόμη και οι γονείς να ήταν παρόντες ενδεχομένως να μην ήξεραν ή να μην μπορούσαν να καταλάβουν ότι ένα μπουκαλάκι που μοιάζει μ' αυτά των κολλυρίων και απ' έξω γράφει LOGO ή πολύ περισσότερο κάποια άλλη μάρκα στην Ελλάδα δεν είναι κολλύριο αλλά κόλα στιγμής.

Σε καμιά περίπτωση δεν δικαιολογώ την ηλιθιότητα και την ανευθυνότητα του προσώπου που χρησιμοποίησε την κόλα. Όμως θεωρώ τους χαρακτηρισμούς που γράφτηκαν για τους γονείς του παιδιού υπερβολικούς τη στιγμή που δεν ξέρουμε ολόκληρη την ιστορία.

Με την ευκαιρία κάτι ολίγον άσχετο με το θέμα, μου κάνει εντύπωση πλέον στην αναζήτηση κάποιου θέματος στο google ότι τα αποτελέσματα, αν και από διαφορετικές πηγές υποτίθεται, είναι στην πλειονότητα πανομοιότυπα μεταξύ τους. Δημοσιογραφία του copy (clopy) - paste πλέον!

Chris123GR:
Αγαπητέ μου Αδαμάντιε , ένα ζώο μπορεί να ξεχωρίσει την κόλλα από το κολλύριο ! Αν ένας άνθρωπος δεν μπορεί και παρόλα αυτά πρέπει να είμαστε και επιεικείς , ε τότε εγώ προσωπικά δεν την έχω αυτή την επιείκια .
Και σαφέστατα οι γονείς έχουν την απόλυτη ευθύνη για το που αφήνουν τα παιδιά τους και πως επιτρέπουν στους συγγενείς τους να τα αντιμετωπίζουν . Έχω σιχαθεί κυριολεκτικά τις χίλιες μύριες δικαιολογίες του τύπου "τι να κάνω ιατρέ ? Εργαζόμενη γυναίκα είμαι , κάπου πρέπει να το αφήσω το παιδί"  ή "Τι θέλεις να κάνω ? Να μην δουλέψω ?" ή "Το άφησα μόνο για 2 λεπτά από τα μάτια μου" (κλασική δικαιολογία) !
90% ψεματα ! Ανευθυνοι "γονείς" που νομίζουν ότι πετώντας στο τραπέζι εβδομαδιαίως εκατό ευρώ για το παιδί τους νομίζουν ότι έχουν εκπληρώσει μακράν τα γονικά τους καθήκοντα και τρέχουν στα κλαμπ αφήνοντας το τους κυριολεκτικά από δω κι από κει , επινοώντας δικαιολογίες με ρυθμό πολυβόλου !  

Και μην ανησυχείς αγαπητέ μου συνάδελφε , δεν κάνω κανένα λαϊκό δικαστήριο εδώ , ούτε και καταδικάζω κανέναν . Απλά βαρέθηκα τις κλασικές μπούρδες με τους δήθεν βιοπαλεστές γονείς-παπαρολόγους ! Εντέλει αν δεν μπορείς να έχεις το παιδί σου κοντά σου και ειδικά στα ευαίσθητα χρόνια ........ ε μην το κάνεις ρε γαμώτι , δεν είναι pet , άνθρωπος είναι .......

(όσο για την Αφρική που έχεις σε bold ........... δε θα το φανταζόμουν ότι η κόλλα έχει διαφορετική οσμή και σύσταση κάτω από τον ισημερινό , ούτε ότι είναι γεωγραφικό το θέμα μας  :P )

αννουλα:
ενα σωρο συναδελφοι εγραψαν σε αυτο το τοπικ,ομως τελικα για το παιδι εμαθε κανεις τιποτα;;υπαρχει κανενας οφθαλμιατρος εστω να μας διαφωτισει;;ακομη χαλια ειμαι απο προχτες.....

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση