Θέματα Εργασίας > ΕΟΠΥΥ

Ο υπερσυνταγογράφος...

<< < (11/22) > >>

Πατρωνάκης Μάνος:

--- Παράθεση ---Παράλληλα, ακόμα δεν έχει εφαρμοστεί η ηλεκτρονική συνταγογράφηση στο ιατρείο με αποτέλεσμα να αναγκαζόμαστε μία με δύο φορές την εβδομάδα να προστρέχουμε στο ΙΚΑ για προμήθεια συνταγολογίων (λόγω του γνωστού κωλύμματος του ΙΚΑ να χορηγήσει άνω των 5).
--- Τέλος παράθεσης ---
Δείτε: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος  Απάντηση #15

Denominator:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδοςεμεις στην ξανθη που ειμαστε λιγο κοντα στη βουλγαρια ,βρισκουμε aldomet στην κοντινη πολη ζλατογκραντ

--- Τέλος παράθεσης ---
Πάντως αυτό που επισημαίνει σκωπτικά ο συνάδελφος dimipap73 προοικονομεί την ολοένα και μεγαλύτερη αναζήτηση φαρμάκων στη διαδικτυακή αγορά.
Διαδικτυακά φαρμακεία σημαίνει μεγαλύτερη ποθανότητα για φάρμακα αμφίβολης ποιότητας, αμφίβολης προέλευσης, χωρίς δυνατότητα να τα κιτρινίσεις στον ΕΟΦ όποτε πρέπει - αφήνουμε το παράνομο της υπόθεσης για φάρμακα που χορηγούνται μόνο με ιατρική συνταγή.
Ας μην είμαι απαισιόδοξος, αλλά όλες αυτές τις πρακτικές "περικοπών" που δε στηρίζονται σε λογικά και επιστημονικά επιχειρήματα (όχι εφευρήματα) μπορεί να μας οδηγήσουν σε μία απείρως χερότερη διελκυστίνδα.

Richard:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
--- Παράθεση ---Παράλληλα, ακόμα δεν έχει εφαρμοστεί η ηλεκτρονική συνταγογράφηση στο ιατρείο με αποτέλεσμα να αναγκαζόμαστε μία με δύο φορές την εβδομάδα να προστρέχουμε στο ΙΚΑ για προμήθεια συνταγολογίων (λόγω του γνωστού κωλύμματος του ΙΚΑ να χορηγήσει άνω των 5).
--- Τέλος παράθεσης ---
Δείτε: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος  Απάντηση #15

--- Τέλος παράθεσης ---

Ευχαριστώ για την απάντησή σας στο θέμα των συνταγολογίων. Είχα διαβάσει το σχετικό thread και πολύ θα ήθελα να μάθω αν τελικά και με ποιον τρόπο επιλύθηκε το πρόβλημα.

Σχετικά με τα υπόλοιπα θέματα που θίγω (αυξημένος φόρτος εργασίας και συνέπειες αυτού) θα χαρώ πολύ να δω γνώμες συναδέλφων, καθότι είμαι πολύ προβληματισμένος για το πώς πρέπει να χειριστώ το θέμα.

Ευχαριστώ και πάλι!

Γ.Κτιστάκης:
Συνιστώ ως ιατρός ΠΦΥ που είσαι να διαθέτεις λίγο παραπάνω χρόνο σε κάθε ασθενή ώστε μετά από κάποιο χρονικό διάστημα να έχεις εικόνα για κάθε ασθενή το τι προβλήματα έχει (όχι μόνο ιατρικά, αλλά για κάθε τι που θα σου εμπιστευτεί). Τώρα στην αρχή καν’ τους μια ενημέρωση έναν προς έναν ότι δεν είναι σωστό να γράφουν φάρμακα χωρίς ο γιατρός να γνωρίζει τα προβλήματα τους. Εξυπηρέτησέ τους σε πρώτη φάση, αλλά ενημέρωσέ τους ότι εσύ είσαι εκεί για αυτούς και για να μπορέσεις να τους βοηθήσεις θα πρέπει να γνωρίζεις τα προβλήματά τους . Προσπάθησε να κάνεις φάκελο για κάθε ασθενή (εάν δεν υπάρχει). Με αυτόν τον τρόπο μετά από κάποιο χρονικό διάστημα δεν θα έχεις πρόβλημα να συνταγογραφείς για οποιονδήποτε που εσύ παρακολουθείς, είτε είναι παρόν ο ίδιος είτε έχεις μόνο (αν και με την Η/Σ δεν είναι αναγκαίο)  το βιβλιάριό του.
 Όσοι ασθενείς ζητούν μια «ξεπέτα» , πέρνα το μήνυμα ότι καλύτερα να απευθυνθούν σε άλλον που θα τους το παρέχει. Να είσαι σίγουρος ότι θα βρουν κάποιον.
Είναι δύσκολη και χρονοβόρα αυτή η τακτική και θέλει πολύ κόπο και υπομονή, γιατί θα ακούς πολλά, αλλά προσπάθησε να ενεργείς ως ιατρός και όχι ως γραμματέας. Εγώ ακόμα και τώρα μετά από επτά χρόνια, έχω ακόμα πολλά προβλήματα με το να μου ζητούν μια συνταγογραφία στα γρήγορα και όταν τους ζητήσω κάποια εξέταση ή έστω γνωμάτευση, να μου απαντούν:  «τι θέλεις τώρα? εγώ εδώ και τόσα χρόνια τα γράφω έτσι , εσύ θα μου πεις τώρα τι έχω? Οι άλλοι δηλαδή που τα γράφουν έτσι δεν είναι γιατροί??!»

EzeΤΡΟΛ:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
--- Παράθεση ---Παράλληλα, ακόμα δεν έχει εφαρμοστεί η ηλεκτρονική συνταγογράφηση στο ιατρείο με αποτέλεσμα να αναγκαζόμαστε μία με δύο φορές την εβδομάδα να προστρέχουμε στο ΙΚΑ για προμήθεια συνταγολογίων (λόγω του γνωστού κωλύμματος του ΙΚΑ να χορηγήσει άνω των 5).
--- Τέλος παράθεσης ---
Δείτε: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος  Απάντηση #15

--- Τέλος παράθεσης ---

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΕχετε ενημερωθεί για εγκύκλιο που επιτρεπει τη συνταγογράφηση για δίμηνο;

--- Τέλος παράθεσης ---

Απολυταρχικός Υπουργός Εργασίας βγάζει φετφά και καταργεί τις δίμηνες! Αγνό χάος

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος   
   
Δευτέρα, 13 Φεβρουάριος 2012 12:26
ΘΕΜΑ: «ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΔΙΜΗΝΗΣ ΣΥΝΤΑΓΗΣ»  :-*

Σχετικά: Νόμος 3996, ΦΕΚ 170 Τεύχος Α, 5.8.2011,

Άρθρο 85, Παρ. 15 Έγγραφο του Υπ.Εργασίας & Κοινωνική Ασφάλισης,

με αρ. πρωτ. Φ90380/οικ.2982/419 

Σας ενημερώνουμε πως σύμφωνα με το Νόμο 3996, ΦΕΚ 170 Τεύχος Α, 5.8.2011, Άρθρο 85, Παρ. 15 και το έγγραφο του Υπ.Εργασίας & Κοινωνικής Ασφάλισης, με αρ. πρωτ. Φ90380/οικ.2982/419, η δυνατότητα αναγραφής δίμηνης συνταγής που είχε θεσπιστεί για τους γιατρούς του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, καταργείται. Συνακόλουθα, ισχύει το ίδιο για τους γιατρούς του ΕΟΠΥΥ.

ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΕΙΣ

1. Γρ. Προέδρου Ε.Ο.Π.Υ.Υ. κ.Γ.Βουδούρη 2.

Γρ. Αντιπροέδρου Ε.Ο.Π.Υ.Υ. κου Κ..Σουλιώτη

3. Γρ. Αντιπροέδρου Ε.Ο.Π.Υ.Υ. κου Κ.Νικόλη

4. Κεντρική Μονάδα Επεξεργασίας Συνταγών Λογαριασμών Φαρμακείων

5. ΥΠΕΔΥΦΚΑ, Σταδίου 29, 101 10 Αθήνα   

  Η ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ Π.ΛΙΤΣΑ   
 

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση