Θέματα Εργασίας > ΕΟΠΥΥ

Ο υπερσυνταγογράφος...

<< < (12/22) > >>

ΦΙΛΙΩ ΤΟΠΚΑΡΙΔΟΥ:
ξερει κανεις τι γινεται με τος τριμηνες?εγω δινω σε οσους μπορω τριμηνες γιατι αλλιως θα γινεται χαμος για μια συνταγη καθε μηνα και θα καταληγουν να πληρωνουν πολυ περισσοτεροι...ξερω οτι αυτο δεν με συμφερει αλλα δεν μου παει να μπορω να διευκολυνω καποιον και να μην το κανω για προαωπικο μου συμφερον.ισως γι'αυτο εγω δεν βγαζω σχεδον τιποτα  και αλλοι συναδελφοι λενε οτι ειδαν λεφτα στις τσεπες τους επι εοπυυ και περιμενουν την προκυρηξη μονιμων θεσεων κουνωντας την ουρα. ;D

Denominator:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδοςξερει κανεις τι γινεται με τος τριμηνες?εγω δινω σε οσους μπορω τριμηνες γιατι αλλιως θα γινεται χαμος για μια συνταγη καθε μηνα και θα καταληγουν να πληρωνουν πολυ περισσοτεροι...ξερω οτι αυτο δεν με συμφερει αλλα δεν μου παει να μπορω να διευκολυνω καποιον και να μην το κανω για προαωπικο μου συμφερον.ισως γι'αυτο εγω δεν βγαζω σχεδον τιποτα  και αλλοι συναδελφοι λενε οτι ειδαν λεφτα στις τσεπες τους επι εοπυυ και περιμενουν την προκυρηξη μονιμων θεσεων κουνωντας την ουρα. ;D

--- Τέλος παράθεσης ---
Οι περισσότεροι συνάδελφοι γράφουν (σωστά) τρίμηνες εκεί όπου επιτρέπεται.
Αν όμως οι συνταγές είναι ο μοχλός για να επιβιώσουμε, έχουμε πεθάνει ήδη ως γιατροί.
Προτείνω απεξάρτηση όλων από τη συνταγογραφία, όχι με την έννοια ότι δε θα αναλάβουμε τις συνταγές των ασθενών μας, αλλά δε θα κυνηγάμε "αδέσποτη" συνταγογραφία.
Πιστεύω ότι αυτή η πρακτική σε βάθος χρόνου θα αποβεί υπέρ όλων.

EzeΤΡΟΛ:
Σύμφωνα με όσα συμπεραίνει ο ΠΦΣ, μετά τη χθεσινή αιφνιδιαστική κατάργηση των διμήνων συνταγών, ισχύουν απλές και τρίμηνες συνταγές. Τονίζουμε ότι πρόκειται για εκτίμηση του ΠΦΣ, δηλαδή είναι κάτι ανεπίσημο.  Μόνο χάος


ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ                  Αθήνα,         14/2/2012
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ
ΝΠΔΔ
 
          
            Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος


ΠΡΟΣ
Τους Φαρμακευτικούς Συλλόγους
της Χώρας


Με το υπ΄  αριθμ. 2416/13/2/2012 έγγραφό του ο ΕΟΠΥΥ μας  ενημερώνει  ότι καταργείται η δίμηνη συνταγή για τους  ασφαλισμένους του.

Επομένως  δεχόμαστε και εκτελούμε  απλές και τρίμηνες συνταγές.

Μετά από αίτημα μας ο ΕΟΠΥΥ έδωσε μια χρονική παράταση έως την Παρασκευή 17/2/2012 προκειμένου να ενημερωθούν οι γιατροί.

ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΕΓΓΡΑΦΟ ΤΟΥ ΕΟΠΥΥ  Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
                                                                                                              

       Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ                                                                Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

ΘΕΟΔΩΡΟΣ  ΑΜΠΑΤΖΟΓΛΟΥ                                               ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΙΟΥ

timex:
Αυτό πάλι γιατί μπορεί να γίνεται μπορει να μου εξηγήσει κάποιος;
Βάσει ποιας λογικής επιτρέπονται οι 3μηνες και όχι οι 2μηνες συνταγές;

Αδαμάντιος Σκούφαλος:
Οι τρίμηνες είναι 3 ξεχωριστές συνταγές (με δοσολογία μηνός) επαναλαμβανόμενες ανά μήνα.
Οι δίμηνες (που καταργήθηκαν) είναι θεραπεία (ποσότητα) για 2 μήνες σε μια συνταγή.
Πιθανή εξήγηση; Να φανεί (σαφώς πλασματικά) μια μείωση στη φαρμακευτική δαπάνη για 1 μόνο μήνα στην αρχή αφού οι δίμηνες συνταγές περιέχουν διπλάσια ποσότητα φαρμάκων που όμως "χρεώνεται" σε ένα μήνα.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση