Θέματα Εργασίας > ΕΟΠΥΥ

Νέος τρόπος συνταγογράφησης αναλωσίμων ΣΔ

<< < (6/7) > >>

Αδαμάντιος Σκούφαλος:
Μέχρι τώρα η εφαρμογή για τα αναλώσιμα όταν ήταν ανασφάλιστος σε άφηνε να συμπληρώσεις όλα τα πεδία αλλά όταν πατούσες το κουμπί για την καταχώρηση σου έβγαζε μήνυμα ότι είναι ανασφάλιστος και δεν σε άφηνε να προχωρήσεις.
Χτες από περιέργεια το έκανα ξανά σε έναν ανασφάλιστο και περιέργως καταχώρησε τη γνωμάτευση και την εκτύπωσα. Εκεί που γράφει τον ασφαλιστικό φορέα γράφει "δικαιούχος του ν. τάδε".
Ιδιώτης φαρμακοποιός που ρώτησα δεν είχε ιδέα, είπε ότι θα το ψάξει αλλά ήταν αρνητικός να την εκτελέσει.
Παράλληλα στην αρχική σελίδα της εφαρμογής υπάρχει ακόμη η αναφορά "στους ανασφάλιστους τα αναλώσιμα χορηγούνται από δημόσιες δομές". Να πηγαίνουν μ' αυτή τη γνωμάτευση πλέον σε φαρμακεία νοσοκομείων;

Αδαμάντιος Σκούφαλος:
Έχω βάσιμες υποψίες ότι η εμφάνιση μηνύματος για το πότε έχει ξαναγράψει αναλώσιμα ο ασφαλισμένος είναι ψιλομούφα.
Εμφανίζεται μόνο για τις γνωματεύσεις που έχουν περάσει οι φαρμακοποιοί στο ηλεκτρονικό σύστημα. Και δεν ξέρω κάθε πότε τις περνάνε.
Πριν λίγες μέρες γράφω αναλώσιμα σε ασθενή στου οποίου το βιβλιάριο δε φαινόταν απαγορευτική αναγραφή. Μετά από λίγο με παίρνει ο φαρμακοποιός και μου λέει "έχει γράψει πριν 10 μέρες σε άλλο γιατρό και την έφερε σε μένα". Ευτυχώς ο ασθενής, λόγω χαμηλών "στροφών", μάλλον το είχε ξεχάσει και πήγε στον ίδιο φαρμακοποιό. Αν είχε πονηρά κίνητρα θα είχε πάει σε άλλο φαρμακοποιό τη δική μου γνωμάτευση. Πάντως το σύστημα δε μου έβγαλε καμία ειδοποίηση για προηγούμενη αναγραφή.

Argirios Argiriou:
Καταλαβαίνει κανείς τίποτε;

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Argirios Argiriou:
50 ταινίες / δίμηνο.

200 σκαρφιστήρες / έτος


100 βελόνες / τρίμηνο.



Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

pzogr:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος50 ταινίες / δίμηνο.

200 σκαρφιστήρες / έτος


100 βελόνες / τρίμηνο.



Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

--- Τέλος παράθεσης ---

Απ'ό,τι γνωρίζω ο ΕΚΠΥ δεν έχει προβλέψει αυτή την περίπτωση, εκτός αν μου διαφεύγει κάτι... Ξέρει κανείς αν υπάρχει γραμμένο κάπου αυτό που απάντησε ο ΕΟΠΥΥ;

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση