Θέματα Εργασίας > ΕΟΠΥΥ

To Πιστοποιητικό Θανάτου να στέλνεται κατευθείαν στην ΔΟΥ.

(1/4) > >>

Ορθοπαιδικός:
Αν και έχει αναφερθεί μερικώς και αλλού (οι ορθοπαιδικοί φταίνε για όλα :)) : Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
   Εξετάσεις ακόμη και σε νεκρούς έγραφαν γιατροί του ΕΟΠΥΥ, οι οποίοι βρίσκονται στο μικροσκόπιο των ελεγκτών του Φορέα, της ΗΔΙΚΑ και του ΣΔΟΕ, σύμφωνα με το Υπουργείο Υγείας.
    Αυτή την εβδομάδα αναμένεται να ανακοινώσει τα ονόματα των γιατρών που «πιάστηκαν» να υπερσυνταγογραφούν, ο Άδωνις Γεωργιάδης.
Σύμφωνα με τον Υπουργό Υγείας, η μια πηγή πληροφόρησης για τους παραβάτες γιατρούς είναι ο ίδιος ο ΕΟΠΥΥ, καθώς διαπιστώνεται από τα παραπεμπτικά ποιοι είναι οι πρώτοι σε συνταγογράφηση ανά ειδικότητα. Φαίνεται πως οι ειδικότητες – πρωταθλητές είναι οι ορθοπεδικοί, οι παθολόγοι και οι καρδιολόγοι, ενώ ο αριθμός τους ανέρχεται σε 87, το τελευταίο τρίμηνο. Μόνο στη Λάρισα ένας ορθοπεδικούς είχε παραπεμπτικά αξίας 400 χιλιάδων ευρώ σε ένα μήνα. (<-- αποκλείεται να ήμουν εγώ, και δεν ξέρω ποιος είναι...)
    Από την ΗΔΙΚΑ, διαπιστώθηκε πως περίπου 60 γιατροί εμφανίζονται να συνταγογραφούν σε νεκρούς, φάρμακα και διαγνωστικές εξετάσεις. Παράλληλα, πηγή πληροφοριών για γιατρούς που κινούνται εκτός νομιμότητας αποτελεί και το ΣΔΟΕ.

medicus:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος...
Εξετάσεις ακόμη και σε νεκρούς έγραφαν γιατροί του ΕΟΠΥΥ, οι οποίοι βρίσκονται στο μικροσκόπιο των ελεγκτών του Φορέα, της ΗΔΙΚΑ και του ΣΔΟΕ, σύμφωνα με το Υπουργείο Υγείας.
...
Από την ΗΔΙΚΑ, διαπιστώθηκε πως περίπου 60 γιατροί εμφανίζονται να συνταγογραφούν σε νεκρούς, φάρμακα και διαγνωστικές εξετάσεις. Παράλληλα, πηγή πληροφοριών για γιατρούς που κινούνται εκτός νομιμότητας αποτελεί και το ΣΔΟΕ.
...

--- Τέλος παράθεσης ---

Καλημέρα σε όλες και όλους.

Θα ήθελα να επισημάνω κάτι. Όταν πεθαίνει κάποιος, το ληξιαρχείο δεν κοινοποιεί σε αρμόδιες "νευραλγικές" υπηρεσίες την Πράξη Θανάτου; Αντί λοιπόν να ψάχνουν και να ξοδεύουν τα ελάχιστα λεφτά αυτού του δόλιου του κράτους, δεν θα ήταν φρονιμότερο να αφαιρείται από αντίστοιχες λίστες το όνομα του θανόντος; Μία διαδικασία που δεν στοιχίζει ούτε σε χρόνο ούτε σε κόπο!!! Υπόλογος δεν είναι ο ΕΟΠΥΥ και οι λοιποί φορείς που δεν έχουν ενημερωμένους καταλόγους;

Από την άλλη τώρα, χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ κανέναν, ποιος από εμάς δύναται να ταυτοποιήσει 100% τον ασθενή του βάσει του βιβλιαρίου ασθενείας, όταν η φωτογραφία με την πραγματική εικόνα απέχει χρονικά, συνήθως, κάποιες δεκαετίες;



 

Denominator:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΘα ήθελα να επισημάνω κάτι. Όταν πεθαίνει κάποιος, το ληξιαρχείο δεν κοινοποιεί σε αρμόδιες "νευραλγικές" υπηρεσίες την Πράξη Θανάτου; Αντί λοιπόν να ψάχνουν και να ξοδεύουν τα ελάχιστα λεφτά αυτού του δόλιου του κράτους, δεν θα ήταν φρονιμότερο να αφαιρείται από αντίστοιχες λίστες το όνομα του θανόντος; Μία διαδικασία που δεν στοιχίζει ούτε σε χρόνο ούτε σε κόπο!!! Υπόλογος δεν είναι ο ΕΟΠΥΥ και οι λοιποί φορείς που δεν έχουν ενημερωμένους καταλόγους;

--- Τέλος παράθεσης ---
Μου έχει τύχει και μένα να συνταγογραφήσω σε νεκρό (άθελά μου, φυσικά) - ήταν μία περίπτωση ενός ζευγαριού από Αρμενία με ονόματα που δεν μπορούσες να καταλάβεις ποιο ήταν αρσενικό και ποιο θηλυκό και δε χτυπούσε στο μάτι αμέσως!
Βέβαια, κάποιος που θέλει να κάνει παρανομία δε θα γράψει σε... νεκρό.
Για να αποφεύγεται κάθε τέτοια περίπτωση πάντως, θα μπορούσε να καταχωρείται στο Πιστοποιητικό θανάτου και ο ΑΜΚΑ για να γίνεται άμεσο κλείδωμα στη συνταγογράφηση, όπως λέει ο @medicus. Τι πιο απλό...

EzeΤΡΟΛ:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΌταν πεθαίνει κάποιος, το ληξιαρχείο δεν κοινοποιεί σε αρμόδιες "νευραλγικές" υπηρεσίες την Πράξη Θανάτου;

--- Τέλος παράθεσης ---

Νομίζω ότι ο ιατρός που συντάσσει το πιστοποιητικό θανάτου θα πρέπει να υποχρεούται να μπαίνει στην e-syntagografisi και να καταχωρεί και εκεί τον θάνατο.

ΑΡΗΣ:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΌταν πεθαίνει κάποιος, το ληξιαρχείο δεν κοινοποιεί σε αρμόδιες "νευραλγικές" υπηρεσίες την Πράξη Θανάτου;

--- Τέλος παράθεσης ---

Νομίζω ότι ο ιατρός που συντάσσει το πιστοποιητικό θανάτου θα πρέπει να υποχρεούται να μπαίνει στην e-syntagografisi και να καταχωρεί και εκεί τον θάνατο.

--- Τέλος παράθεσης ---
Είναι δουλειά του ληξιαρχείου, την οποία ψήφισε με νόμο το Υπουργείο Εργασίας πριν λίγο καιρό. Είχε γίνει εκτενης ενημέρωση στα ΜΜΕ. Μάλλον το σύστημα είναι διάτρητο τελικά ή προκείται για παλαιότερες υποθέσεις που βρήκαν την ευκαιρία να ανακοινώσουν ενόψει των επικείμενων αλλαγών.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση