ΠΦΥ -Εκπαίδευση > Αποσπάσματα από τον έντυπο & ηλεκτρονικό τύπο

Σχετικά με τα σκιαγραφικά.

<< < (6/7) > >>

D-Michalis:
Εγώ στον 2ο πήγα και όλα ήταν ΟΚ

Argirios Argiriou:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔεν είμαι σίγουρος ότι έχουν όλοι οι ακτινολόγοι. Τους είναι πολύ βολικότερο να διασπείρεται η συνταγογράφηση συγκεκριμένων (για ευνόητους λόγους) σκιαγραφικών σκευασμάτων στο πλήθος άλλων γιατρών παρά να φαίνεται ότι οι ίδιοι τα γράφουν κατ' εξακολούθηση!
Θα ήταν ενδιαφέρον να γνωρίζαμε τους μέσους όρους δαπάνης που βγάζει το σύστημα αφού συνήθως είναι ακριβούτσικα σκευάσματα.

--- Τέλος παράθεσης ---

Αυτό που λες Αδαμάντιε γίνεται με τους ακτινολόγους του Νοσοκομείου και όχι για τους λόγους που αναφέρεις πάντως!
Οι ιδιώτες έχουν όλοι κωδικό, τουλάχιστον εδώ στην Ξάνθη, και εκδίδουν κανονικά συνταγές σκιαγραφικών.

--- Τέλος παράθεσης ---

Για ποιους λόγους (εκτός απ' αυτούς που υπονοώ) δεν τα γράφουν οι ακτινολόγοι του νοσοκομείου; Επειδή βαριούνται; Παίζει κι αυτό αλλά τις προτιμήσεις προς συγκεκριμένα σκευάσματα τις έχουν.
Εδώ στη Χίο, ιδιώτες και νοσοκομειακοί ακτινολόγοι δε γράφουν τίποτα.

--- Τέλος παράθεσης ---

Με δύο φίλους ιδιώτες ακτινολόγους που μίλησα ο ένας μου είπε μπερδεύτηκε με τους κωδικούς της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης και δεν τόλμησε να συνταγογραφήσει ηλεκτρονικά ενώ ο άλλος μου είπε ότι έχει ήδη αρχίσει να συνταγογραφεί αλλά το πλαφόν του είναι λίγο ( 987 € ) και έτσι δεν μπορεί να εξυπηρετεί όλους του πελάτες του.

Denominator:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔεν είμαι σίγουρος ότι έχουν όλοι οι ακτινολόγοι. Τους είναι πολύ βολικότερο να διασπείρεται η συνταγογράφηση συγκεκριμένων (για ευνόητους λόγους) σκιαγραφικών σκευασμάτων στο πλήθος άλλων γιατρών παρά να φαίνεται ότι οι ίδιοι τα γράφουν κατ' εξακολούθηση!
Θα ήταν ενδιαφέρον να γνωρίζαμε τους μέσους όρους δαπάνης που βγάζει το σύστημα αφού συνήθως είναι ακριβούτσικα σκευάσματα.

--- Τέλος παράθεσης ---

Αυτό που λες Αδαμάντιε γίνεται με τους ακτινολόγους του Νοσοκομείου και όχι για τους λόγους που αναφέρεις πάντως!
Οι ιδιώτες έχουν όλοι κωδικό, τουλάχιστον εδώ στην Ξάνθη, και εκδίδουν κανονικά συνταγές σκιαγραφικών.

--- Τέλος παράθεσης ---

Για ποιους λόγους (εκτός απ' αυτούς που υπονοώ) δεν τα γράφουν οι ακτινολόγοι του νοσοκομείου; Επειδή βαριούνται; Παίζει κι αυτό αλλά τις προτιμήσεις προς συγκεκριμένα σκευάσματα τις έχουν.
Εδώ στη Χίο, ιδιώτες και νοσοκομειακοί ακτινολόγοι δε γράφουν τίποτα.

--- Τέλος παράθεσης ---

Με δύο φίλους ιδιώτες ακτινολόγους που μίλησα ο ένας μου είπε μπερδεύτηκε με τους κωδικούς της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης και δεν τόλμησε να συνταγογραφήσει ηλεκτρονικά ενώ ο άλλος μου είπε ότι έχει ήδη αρχίσει να συνταγογραφεί αλλά το πλαφόν του είναι λίγο ( 987 € ) και έτσι δεν μπορεί να εξυπηρετεί όλους του πελάτες του.

--- Τέλος παράθεσης ---

Σε ανάλογο ισχυρισμό απάντησα "δεν πειράζει, υπάρχουν κι άλλοι ακτινολόγοι με ανοικτό πλαφόν".
Αυτό το είπα για δύο λόγους:
1) Το πλαφόν αναπροσαρμόζεται ανάλογα με τις ανάγκες - αν δε γράφει κανένας ακτινολόγος το πλαφόν θα είναι πάντα μικρό,
2) Η συνταγογράφηση των σκιαστικών θα πρέπει να γίνεται πάντα σε αντικατάσταση, και όχι από πριν - έτσι η συνταγογράφησή τους από τον ακτινολόγο θα περιορίζεται στα αναγκαία και μόνον.

Αδαμάντιος Σκούφαλος:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΜε δύο φίλους ιδιώτες ακτινολόγους που μίλησα ο ένας μου είπε μπερδεύτηκε με τους κωδικούς της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης και δεν τόλμησε να συνταγογραφήσει ηλεκτρονικά ενώ ο άλλος μου είπε ότι έχει ήδη αρχίσει να συνταγογραφεί αλλά το πλαφόν του είναι λίγο ( 987 € ) και έτσι δεν μπορεί να εξυπηρετεί όλους του πελάτες του.

--- Τέλος παράθεσης ---
1. Μπερδεύτηκε με τους κωδικούς της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης; 5-6 κωδικούς παθήσεων χρειάζεται μαζί με τον κωδικό για σκιαγραφικό (Y57.5 Μέσα που χρησιμοποιούνται για τη λήψη ακτινογραφιών (σκιαγραφικά) ενώ για τα παραμαγνητικά χρησιμοποιώ το Υ57.6 Άλλοι διαγνωστικοί παράγοντες) Που μπερδεύτηκε; Αν θέλει, να του δώσεις ένα "σκονάκι"!
2. Συγχώρεσέ με Αργύρη αλλά μήπως ο συνάδελφος σε δουλεύει; Το πλαφόν με τη μορφή που έχει σήμερα είναι μέση δαπάνη ανά ασθενή κι όχι συνολική δαπάνη ανά γιατρό! Αυτό ήταν....last year και τότε είχαν πράγματι 987 ευρώ συνολική μηνιαία δαπάνη! Για ρώτησέ τον τι γράφει στην καρτέλα "Επίσκεψη" στο άνω αριστερό τεταρτημόριο εκεί που λέει: "Όριο μηνιαίας φαρμ. δαπάνης ΕΟΠΥΥ ανά ασφ/νο:"

Argirios Argiriou:
ΟΚ. Τα συγχώνευσα.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση