Θέματα Εργασίας > ΕΟΠΥΥ

Συνταγογράφηση Ουρολογικών και Νευρολογικών φαρμάκων από Γενικό Ιατρό.

(1/6) > >>

ioannis thessaloniki:
Κάποιοι συνάδελφοι Γενικοί Γιατροί, με αφορμή πρόσφατη κλήση σε απολογία συναδέλφου επειδή έγραψε ουρολογικό σκεύασμα, δεν συνταγογραφούμε ουρολογικά και νευρολογικά φάρμακα(Οι δύο ειδικότητες δεν περιλαμβάνονται στην εκπαίδευση μας). Υπάρχουν κάποιες απόψεις στο θέμα; Ποια πρακτική ακολουθείτε;

silvertaur:
Συναδελφε μια απαραιτητη διευκρινηση πρωτα..ο ασθενης που επισκεφθηκε το συγκεκριμενο συναδελφο λαμβανε ηδη αγωγη που ειχε απο ουρολογο (δηλαδη επισκεφθηκε το συναδελφο για συνταγογραφηση) ή ο συναδελφος Γ.Ι. του εγραψε για πρωτη φορα ως θεραπων; Αν το εβαλε ως θεραπων για πρωτη φορα ή του αλλαξε σκευασμα που του εδωσε ουρολογος τοτε νομιμως μπορουν να σε τρεξουν αφου ουτε η ουρολογια ουτε η νευρολογια ειναι στην εκπαιδευση μας.
Υπαρχει ομως ενα αλλά..εγω τελειωνοντας σε λιγο την ειδικοτητα και συνταγογραφωντας σε Κ.Υ. και χωρια, οσον αφορα τις χρονιες παθησεις γραφω με γνωματευση τα παντα (πλην σκευασματων που μου αναγραφει η ΗΔΙΚΑ ποιες ειδικοτητες μπορουν να τα συνταγογραφησουν, κυριως πανακριβα για ρευματολογικες παθησεις).
Προσεξε ομως το αλλά..στο ενα απο τα χωρια που παω εχουν ενα γνωστο τους συγχωριανο καρδιολογο σε μεγαλη πολη και εχουν παρει ολοι γνωματευση απο αυτον, ο οποιος δεν περιοριζεται στα καρδιολογικα αλλα γραφει γνωματευσεις και για Σ.Δ-ΚΥΠ-ΓΛΑΥΚΩΜΑ και πολλα αλλα για να μη σας κουραζω..απο τη στιγμη που εχουν γνωματευση του, την αναφερω στα σχολια και δεν εχει προκυψει κανενα θεμα εδω και μηνες. Ομως τα σκευασματα που λαμβαναν για τα μη καρδιολογικα δεν τα εχει βαλει εκεινος αλλα τα λαμβαναν και πριν και αυτο ειναι καταταγεγραμμενο στο συστημα.

ioannis thessaloniki:
Η συνάδελφος κατηγορείται από τους ελεγκτές του ΕΟΠΥΥ για συνταγογράφηση φαρμάκων συγκεκριμένα σε υπερτροφία προστάτη και νόσο Parkinson. H κατηγορία είναι από τον ΕΟΠΥΥ, όχι από συναδέλφους, ούτε από Ιατρικό σύλλογο. Κατηγορήθηκε για συνταγογράφηση φαρμάκων εκτός ειδικότητας και μάλιστα με βάση ήδη υπάρχουσα υπουργική απόφαση της δεκαετίας του 90, που όντως δεν περιλαμβάνει Ουρολογικά και Νευρολογικά

ΑΡΗΣ:
Ποια είναι αυτή η υπουργική απόφαση?

Σε ποια νομοθεσία βασίζεται ο ΕΟΠΥΥ?

ioannis thessaloniki:
Δεν την έχω διαθέσιμη ούτε την έχω δει, αλλά υπάρχει όντως κάποια υπουργική απόφαση. Υπήρχε πριν καιρό και σχετική ανάρτηση και ανακοίνωση της ΕΛΕΓΕΙΑ για το θέμα

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση