Θέματα Εργασίας > ΕΟΠΥΥ

Συνταγογράφηση Ουρολογικών και Νευρολογικών φαρμάκων από Γενικό Ιατρό.

<< < (5/6) > >>

timex:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΠροσφατως μου ανεφεραν οτι Γενικη ιατρος σε γειτονικο νομό τιμωρηθηκε με προστιμο γιατι συνταγογραφουσε ουρολογκα σκευασματα χωρις να αναγραφει γνωματευση στην συνταγη.Τελικα εχουμε καποια επισημη απαντηση για το αν δικαιουμαστε να τα συνταγογραφουμε (οπως και τα νευρολογικα) ?

--- Τέλος παράθεσης ---

Αυτό το άκουσα και εγώ! Με πρόστιμο 3000 ευρώ!!
Ξέρει κανείς τί ισχύει και τί πρέπει να κάνουμε; Να ζητάμε γνωμάτευση και να αναφέρουμε το όνομα του ειδικού που έδωσε τη γνωμάτευση;

samsok:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
ξυπνησαμε καπως αργα!!!

Αδαμάντιος Σκούφαλος:
"Ζητάτε από τα μέλη μας να σας προσκομίσουν συνταγές ειδικών (προκειμένου  να δικαιολογήσουν την συνταγογράφησή τους) και μάλιστα προκειμένου για συνταγές που ανεγράφησαν ακόμη και προ δύο (2) ετών ! Επ’ αυτού, αφού δηλώσουμε ξεκάθαρα ότι η Γενική Ιατρική είναι ΒΑΣΙΚΗ Ιατρική Ειδικότητα και όχι σύνολο ανειδικεύτων αντιγραφέων συνταγών"

"Έχετε ποτέ υπολογίσει το κόστος του ΕΟΠΥΥ αλλά και το κόστος των ασθενών (ιατρικής επίσκεψης, κόστος χρόνου, κόστος μεταφοράς) αν πραγματικά όλοι οι Γενικοί Ιατροί παρέπεμπαν για ό,τιδήποτε τους ασθενείς σε ειδικούς ιατρούς δημοσίους ή ιδιώτες;"

Αν και διευκρινίζεται ότι η γενική ιατρική είναι ειδικότητα, καλό θα ήταν, κατά τη γνώμη μου, η ίδια η εταιρία γενικής ιατρικής στο κείμενο να μην χρησιμοποιεί την αντιδιαστολή Γενικός Γιατρός - Ειδικός γιατί και ο γενικός γιατρός είναι ειδικός στη γενική ιατρική! Π.χ. αν έγραφε "συνταγές άλλων ειδικών" και "τους ασθενείς σε άλλους ειδικούς" πιστεύω θα ήταν σωστότερο.

samsok:
 δυο πραγματα δεν μου αρεσουν στην επιστολη  αυτη
1)η λεξη ειδικοι οπως χρησιμοποιειται
2)το καπως...ηπιο υφος της για ενα τοσο σημαντικο ζητημα.Αν υπαρχουν τετοιες επιτροπες στο υπουργειο,δεν παρακαλας  τον υπουργο να δεχτει εκπροσωπο σου αλλα το απαιτεις.
  Φυσκά  αυτό όχι για να διαχωρίσεις τα φαρμακα σε <<δικά μας>> και <<δικά τους>>   (οπως  καποιοι προσπαθουν ) αλλα για να τονισεις ότι ειμαστε ΠΡΩΤΑ ΓΙΑΤΡΟΙ και μετά γενικοι ιατροι, παθολόγοι, καρδιολόγοι και ολοι οι αλλοι ....ογοι.
Βλέπω καθημερινά γύρω μου να γίνεται αντιποίηση ιατρικού επαγγελματος απο διαφορους επαγγελματιες υγείας ( φαρμακοποιοι, φυσικοθεραπευτες,διαιτολογοι,νοσηλευτές ,συγνωμη αν ξεχασα καποιους) , αυτό  είναι  που θα πρεπει να καταπολεμησουμε πρωτα ως ιατρικος κλαδος   και όχι να μαζευομαστε να κανουμε επιτροπες που γλυφουν υπουργους και υπαγορευουν τι μπορει και τι δεν μπορει να συνταγογραφήσει η καθε ειδικοτητα...

Υ.Γ φυσικα δεν ειναι ολοι οι φυσικοθεραπευτες ,φαρμακοποιοι ,νοσηλευτες κ.α το ιδιο....  

Μαραγκος Μ:
[
Βλέπω καθημερινά γύρω μου να γίνεται αντιποίηση ιατρικού επαγγελματος απο διαφορους επαγγελματιες υγείας ( φαρμακοποιοι, φυσικοθεραπευτες,διαιτολογοι,νοσηλευτές ,συγνωμη αν ξεχασα καποιους) , αυτό  είναι  που θα πρεπει να καταπολεμησουμε πρωτα ως ιατρικος κλαδος   και όχι να μαζευομαστε να κανουμε επιτροπες που γλυφουν υπουργους και υπαγορευουν τι μπορει και τι δεν μπορει να συνταγογραφήσει η καθε ειδικοτητα...

Υ.Γ φυσικα δεν ειναι ολοι οι φυσικοθεραπευτες ,φαρμακοποιοι ,νοσηλευτες κ.α το ιδιο....  
[/quote]
Η αντιποίηση πρώτα πρώτα γίνεται από αυτούς τους ίδιους, όταν αναγκάζουν τους γενικούς ιατρούς, μέσα στα νοσοκομεία να κάνουν την μια τον καρδιολόγο, την άλλη τον παιδίατρο, κ.λ.π. Τότε είναι όλα νόμιμα. Στην συνταγογράφηση όμως υπάρχει απαγόρευση. Ρε δεν πάνε λεω εγώ στο ......... 

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση