Θέματα Εργασίας > ΕΟΠΥΥ

Κατά πόσο άλλαξαν τις συντογραφικές μας συνήθειες τα πρωτόκολλα;

<< < (3/4) > >>

VickyTe:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΤελικά κάνουν τίποτα τα πρωτόκολλα ή μόνο αυξάνουν τα υποχρεωτικά "κλικ" για τη συνταγογραφία;

--- Τέλος παράθεσης ---
Εγω τα χρησιμοποιησα ως προσωπικη "αμυνα" στην υπερσυνταγογραφηση του Π.Ι. επιβαλλοντας στους ασθενεις την προσκομιση εξετασεων που να επιβεβαιωνουν τις αυξημενες τιμες. Δεν δυσκολευτηκαν σε αυτο.
Αφου επρεπε να τους βαλω σε πρωτοκολλο εγω κι οχι ο πραγματικος θεραπων επα να προσεξω που βαζω την υπογραφη μου πολυ απλα.

Denominator:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδοςαν είναι πράγματι διαβητικοί ή παίζονται άλλα κόλπα.

--- Τέλος παράθεσης ---

Ομολογώ ότι αυτό με ξεπερνάει. Ήξερα για μούφα οστεοπόρωση, ΓΟΠ, κατάθλιψη, υπερλιπιδαιμία, λοιμώξεις ανωτέρου αναπνευστικού, κ.α., αλλά ...ΣΔ;  :o

--- Τέλος παράθεσης ---

Αν υπήρχε διασύνδεση εργαστηρίου (που κάνει εκτέλεση παραπεμπτικού) ώστε να καταχωρούνται τα δεδομένα στο φάκελο του ασθενή, δε θα μπορούσε κανείς ούτε να το διανοηθεί να δώσει αναλώσιμα χωρίς διάγνωση.

Gwgos:
Καλησπέρα. Δεν ξέρω αν έχει γίνει σε άλλο topic αλλά απορώ που δεν έχει σταθεί κανείς στην επιλογή του πρωτοκόλλου της Δυσλιπιδαιμίας που έχει στην ουσία καταργήσει το ίδιο το πρωτόκολλο...Την επιλογή "Ρυθμισμένος ασθενής υπό αγωγή"...

ioannis thessaloniki:
Οι μεγαλύτερες μούφες της φαρμακοβιομηχανίας αλλά δυστυχώς και της Ιατρικής ταυτόχρονα, είναι τρεις. Οι στατίνες, οι σαρτάνες και οι DPP4. Έχουμε ξεχάσει τι σημαίνει α-ΜΕΑ, τι σημαίνει σωστή διατροφή και άσκηση, τι σημαίνει μετφορμίνη. Όσα πρωτόκολλα και να μπουν, αν δεν αλλάξουμε νοοτροπία, δεν θα γίνει τίποτα. Δυστυχώς ο ρόλος του Γενικού Γιατρού στην Ελληνική πραγματικότητα είναι υποβαθμισμένος και δεν μπορεί να ασκήσει κανονική πρωτοβάθμια περίθαλψη. Σε ποιον δεν έχει τύχει να βάλει μια αντιυπερτασική αγωγή και μετά από μια βδομάδα να έρχεται ο άρρωστος με άλλο σκεύασμα επειδή επισκέφθηκε έναν ιδιώτη συνάδελφο για μια 2η γνώμη; Είναι καθημερινό φαινόμενο αυτό σε κάθε ιατρείο, σε κάθε ΚΥ. Από τη στιγμή που ο κάτοικος της περιοχής ευθύνης μας μπορεί το απόγευμα να πάρει το βιβλιάριο του και να πάει σε άλλους 10 συναδέλφους κάθε ειδικότητας, ο ρόλος μας χάνεται. Στο τέλος έχεις πληθυσμό 3000 άτομα, 800 επισκέπτες και ασχολείσαι πραγματικά με τους 200. Σε αυτούς τους 200 ας φροντίσουμε τουλάχιστον να τηρήσουμε αυτά που πρέπει. Βέβαια κάνοντας απλή συνταγογράφηση στους υπόλοιπους φέρεις και την ευθύνη των συνταγών, αφού κανένα κράτος δεν πρόκειται να αναγνωρίσει την εξήγηση....."δεν τα χορήγησα εγώ, ο Καρδιολόγος του τα έδωσε, και εγώ απλά τα αντιγράφω". Δυστυχώς ή ευτυχώς, η συνταγογράφηση γίνεται με τον δικό μας username και password και όχι του Καρδιολόγου.

Dott.diMG:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΚαλησπέρα. Δεν ξέρω αν έχει γίνει σε άλλο topic αλλά απορώ που δεν έχει σταθεί κανείς στην επιλογή του πρωτοκόλλου της Δυσλιπιδαιμίας που έχει στην ουσία καταργήσει το ίδιο το πρωτόκολλο...Την επιλογή "Ρυθμισμένος ασθενής υπό αγωγή"...

--- Τέλος παράθεσης ---

Έχει ξανασυζητηθεί κατά καιρούς, π.χ:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος, σελίδες 8-9.

Το ίδιο γίνεται και με το πρωτόκολλο της υπερουριχαιμίας αν κλικάρεις: "Ασθενής που λαμβάνει ήδη..."

Το τελευταίο μάλιστα είναι πιο προχώ για όποιον θέλει να αποφύγει τη βάσανο του πρωτοκόλλου διότι
1. στην αναζήτηση του φαρμάκου "βγαίνουν" οι Αλλοπουρινόλες.
2. καταχωρούνται στη συνταγή με οποιαδήποτε διάγνωση ::)

Δεν ξέρω, αν κάποιος θέλει να παρακάμψει το πρωτόκολλο είναι αποδεκτοί οι κωδικοί:
Υ54.8 Παράγοντες που δρουν στο μεταβολισμό του ουρ. οξέος,
Τ50.4 Φάρμακα που επηρεάζουν το μεταβολισμό του ουρ. οξέος.

Τι λέτε?

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση