Θέματα Εργασίας > ΕΟΠΥΥ

Κατά πόσο άλλαξαν τις συντογραφικές μας συνήθειες τα πρωτόκολλα;

<< < (2/4) > >>

EzeΤΡΟΛ:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος Πως μπορούν να γίνουν δραστικά τα πρωτόκολλα αν δεν πιστέψουμε σε αυτά; Πως προφυλάσσεται το "σύστημα" απο φανταστικές ασθένειες που εφευρίσκονται ανάλογα με την αγωγή που αποφασίσαμε να δώσουμε;

--- Τέλος παράθεσης ---

Aπό την τριτοκοσμική England γνωρίζουμε ότι το σύστημα ελέγχου βασίζεται σε στατιστικές.

Π.χ.
Έκανες 14 καταχωρήσεις ασθενών την εβδομάδα με κωδικό νόσου που εμπίπτει στα URTI (upper respiratory tract infections).
Στους 12 βλέπουμε ότι έδωσες αντιβίωση.
Τα στατιστικά μας όμως λένε ότι θα έπρεπε να είχες δώσει αντιβίωση το πολύ σε 2.65 περιπτώσεις από τις 14.
Χαιρετάς το σχηματισμό μας και ψάχνεις να εφαρμόσεις την ιδιάζουσα ιατρική σου αλλού.

Argirios Argiriou:
Να ενημερώσω ότι τα τελευταία μηνύματα από την συζήτηση για το πλαφόν τα διαχώρισα και τα έβαλα σε ξεχωριστό νήμα με τον τίτλο

"Κατά πόσο άλλαξαν τις συντογραφικές μας συνήθειες τα πρωτόκολλα;"

pzogr:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΜα δεν εφαρμόστηκαν στην ουσία - μόνο τύποις.

--- Τέλος παράθεσης ---
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΚι εγώ θα συμφωνήσω ότι τα πρωτόκολλα όπως λειτουργούν τώρα μπορούν πολύ εύκολα να γίνουν γιο-γιο από τον ιατρό και το μόνο που καταφέρνουν είναι απλά να αυξάνουν τα κλικ.
--- Τέλος παράθεσης ---
  Οπότε στου Έλληνα τον τράχηλο ζυγός και πρωτόκολλα δεν χωρούν.... Δεν δεχομαστε τα αδρά στατιστικά αποτελέσματα (πχ να έχει 70% των ασθενών σου οισοφαγίτιδα  ;D και να ...αναγκάζεσαι να δίνεις ντενοσου-μάμπα). Πλαφόνια δεν θέλουμε....
   Πως μπορούν να γίνουν δραστικά τα πρωτόκολλα αν δεν πιστέψουμε σε αυτά; Πως προφυλάσσεται το "σύστημα" απο φανταστικές ασθένειες που εφευρίσκονται ανάλογα με την αγωγή που αποφασίσαμε να δώσουμε;

--- Τέλος παράθεσης ---

Γίνεται να προφυλαχτεί το σύστημα... αρκεί να θέλουμε.
πχ με την επιβολή καταχώρησης ιστορικού από κάθε γιατρό που συνταγογραφεί κάτι νέο.
Με μια εφαρμογή πχ σαν αυτή του οίκου ναύτου (δεν ξέρω γιατί κάθε φορά μου έρχεται στο μυαλό αυτή η "απαρχαιωμένη" εφαρμογή, όταν έχουμε τις εφαρμογές της ΗΔΙΚΑ) μπορεί ο κάθε γιατρός μετά την επίσκεψη να καταχωρήσει γνωμάτευση και ό,τι άλλο σχετικό με τον ασθενή του.
Πρακτικά ελάχιστοι το έκαναν, αλλά θα μπορούσε κάτι αντίστοιχο να γίνει υποχρεωτικό. Με τρομάζει βέβαια η σκέψη, κάτι τέτοιο να σχεδιαστεί από αυτούς που σχεδίασαν το e-syntagografisi, αλλά θα ήταν μια πρόοδος.
Έτσι θα μπορούσε να γίνει δειγματοληπτικός έλεγχος όταν τα στατιστικά ξέφευγαν από συγκεκριμένους γιατρούς. Μια ξερή διάγνωση με icd-10 όπως σήμερα δεν είναι το ίδιο. Και πότε επιτέλους θα μπορεί ο κάθε γιατρός να έχει πρόσβαση στα αποτελέσματα των εξετάσεων του ασθενούς; Για πολλούς για παράδειγμα από τους 'ασθενείς' για τους οποίους συνταγογραφώ έχω κάποιες αμφιβολίες αν είναι πράγματι διαβητικοί ή παίζονται άλλα κόλπα. Αν ο μικροβιολόγος πχ καταχωρούσε τις εξετάσεις των ασθενών, πως θα μπορούσε ο παθολόγος να δηλώσει ψευδώς χοληστερόλη>300, αν υπήρχε αποτέλεσμα 190 και να "ξεγελάσει" το πρωτόκολλο;

EzeΤΡΟΛ:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδοςαν είναι πράγματι διαβητικοί ή παίζονται άλλα κόλπα.

--- Τέλος παράθεσης ---

Ομολογώ ότι αυτό με ξεπερνάει. Ήξερα για μούφα οστεοπόρωση, ΓΟΠ, κατάθλιψη, υπερλιπιδαιμία, λοιμώξεις ανωτέρου αναπνευστικού, κ.α., αλλά ...ΣΔ;  :o

VickyTe:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδοςαν είναι πράγματι διαβητικοί ή παίζονται άλλα κόλπα.

--- Τέλος παράθεσης ---
Ομολογώ ότι αυτό με ξεπερνάει.

--- Τέλος παράθεσης ---
"Γιατρε ειπε ο φμφ να μου γραψετε και ταινιες σακχαρου αλλα εγω δεν πηρα ταινιες ποτε."
"Εχετε σακχαρο?"
"Οχι"
" ..!!!..."

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση