Θέματα Εργασίας > ΕΟΠΥΥ

Πρακτικά προβλήματα από τους περιορισμούς στις ιατρικές εξετάσεις και πράξεις

<< < (3/16) > >>

Αδαμάντιος Σκούφαλος:
Βασίλη, μπορείς να εξηγήσεις την έννοια της "παραπομπής" στον χειρουργό ή κυρίως ογκολόγο; (συνήθως ο χειρουργός "αποδεσμεύεται" μετά το χειρουργείο και αναλαμβάνει ο ογκολόγος)
Αν επικοινωνήσουν μαζί του, το πιθανότερο είναι ο ακόλουθος διάλογος:
- "Εγώ θέλω όταν ρθεις να σε δω να έχεις μαζί σου τις εξετάσεις που σου είπα"
- "Μα ο γιατρός λέει ότι δεν μπορεί να τις γράψει"
- "Ο γιατρός δεν ξέρει τι του γίνεται. Είναι δυνατόν να είσαι εγχειρισμένος άνθρωπος και να μην μπορεί να σου γράψει αυτές τις εξετάσεις;"
- "Και τι να κάνω γιατρέ;"
- "Να πας σε άλλο ή πήγαινε κάνε τις και πλήρωσέ τις αφού αυτός ο άσχετος σε ταλαιπωρεί"

Οπότε ο ασθενής ή έρχεται και σε πρήζει πάλι να γράψεις την εξέταση και μαλώνετε ή πάει αλλού και τη γράφει (οπότε επαληθεύεσαι ως "άσχετος") ή την κάνει από την τσέπη του (μπροστά στα χιλιάδες ευρώ που έχει ξοδέψει για την υπόθεση μια αξονική άνω+κάτω κοιλίας είναι αποδεκτό έξοδο που όμως θα μπορούσε να αποφευχθεί).

Το σενάριο να εκδώσει ο ογκολόγος παραπεμπτικό και να το στείλει στον ασθενή το θεωρώ απίθανο.

Οι παραπάνω απόψεις με τα δικά μου δεδομένα όπου ο θεράπων ογκολόγος είναι στην Αθήνα και ο ασθενής στη Χίο.

Σημείωση: Νομίζω ότι το θέμα ανοίχθηκε για άλλο λόγο κι έχουμε παρεκτραπεί.

ΑΡΗΣ:
Υπάρχει και η αποστολή συνταγής μέσω e-mail.

Argirios Argiriou:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΥπάρχει και η αποστολή συνταγής μέσω e-mail.

--- Τέλος παράθεσης ---

Είναι καλή ιδέα αλλά θα δεχθεί ο Φαρμακοποιός, η σφραγίδα και υπογραφή του Ιατρού να είναι σε εκτυπωμένο pdf;

Όλα θα γινόταν πολύ πιο απλά αν οι συνταγές ήταν εξ'ολοκλήρου ηλεκτρονικές δηλαδή αν δεν εκτυπωνόταν σε χαρτί παρά αποθηκευόταν σε έναν εθνικό server στον οποίο θα μπορούσαν να έχουνε πρόσβαση όλα τα φαρμακεία της χώρας. Το εφαρμόζουν σε άλλες χώρες εδώ και χρόνια. Εμείς τι περιμένουμε;

Άντε το οικονομικό και περιβαντολογικό κόστος δεν μας νοιάζει. Δεν μας νοιάζει ούτε και οι ταλαιπωρία των Ασθενών, των Ιατρών και των Φαρμακοποιών;

Denominator:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΥπάρχει και η αποστολή συνταγής μέσω e-mail.

--- Τέλος παράθεσης ---

Είναι καλή ιδέα αλλά θα δεχθεί ο Φαρμακοποιός, η σφραγίδα και υπογραφή του Ιατρού να είναι σε εκτυπωμένο pdf;

Όλα θα γινόταν πολύ πιο απλά αν οι συνταγές ήταν εξ'ολοκλήρου ηλεκτρονικές δηλαδή αν δεν εκτυπωνόταν σε χαρτί παρά αποθηκευόταν σε έναν εθνικό server στον οποίο θα μπορούσαν να έχουνε πρόσβαση όλα τα φαρμακεία της χώρας. Το εφαρμόζουν σε άλλες χώρες εδώ και χρόνια. Εμείς τι περιμένουμε;

Άντε η ταλαιπωρία των Ασθενών και των Ιατρών δεν μας νοιάζει. Δεν μας νοιάζει ούτε το οικονομικό και περιβαντολογικό κόστος;

Καιρός είναι να πάρουν οι ταγοί μας μια απόφαση που να μείνει στην ιστορία.

--- Τέλος παράθεσης ---

Δεν μπορεί να υποβληθεί εκτελεσμένη συναγή χωρίς πρωτότυπη υπογραφή και σφραγίδα. Μπορεί να εκτελεστεί αν είναι γνωστός ο αριθμός συνταγής, αλλά στην υποβολή των δικαιολογητικών χρειάζεται και η χαρτούρα.
Συμφωνώ βέβαια με την κατάργηση του χαρτιού: Μια που έχουμε περάσει σε πλήρως ηλεκτρονική συνταγογράφηση (που επιτρέπει τον αποτελεσματικό έλεγχο), δεν υπάρχει πλέον καμία δικαιολογία για τις εκτυπώσεις.

Denominator:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΒασίλη, μπορείς να εξηγήσεις την έννοια της "παραπομπής" στον χειρουργό ή κυρίως ογκολόγο; (συνήθως ο χειρουργός "αποδεσμεύεται" μετά το χειρουργείο και αναλαμβάνει ο ογκολόγος)
Αν επικοινωνήσουν μαζί του, το πιθανότερο είναι ο ακόλουθος διάλογος:
- "Εγώ θέλω όταν ρθεις να σε δω να έχεις μαζί σου τις εξετάσεις που σου είπα"
- "Μα ο γιατρός λέει ότι δεν μπορεί να τις γράψει"
- "Ο γιατρός δεν ξέρει τι του γίνεται. Είναι δυνατόν να είσαι εγχειρισμένος άνθρωπος και να μην μπορεί να σου γράψει αυτές τις εξετάσεις;"
- "Και τι να κάνω γιατρέ;"
- "Να πας σε άλλο ή πήγαινε κάνε τις και πλήρωσέ τις αφού αυτός ο άσχετος σε ταλαιπωρεί"

Οπότε ο ασθενής ή έρχεται και σε πρήζει πάλι να γράψεις την εξέταση και μαλώνετε ή πάει αλλού και τη γράφει (οπότε επαληθεύεσαι ως "άσχετος") ή την κάνει από την τσέπη του (μπροστά στα χιλιάδες ευρώ που έχει ξοδέψει για την υπόθεση μια αξονική άνω+κάτω κοιλίας είναι αποδεκτό έξοδο που όμως θα μπορούσε να αποφευχθεί).

Το σενάριο να εκδώσει ο ογκολόγος παραπεμπτικό και να το στείλει στον ασθενή το θεωρώ απίθανο.

Οι παραπάνω απόψεις με τα δικά μου δεδομένα όπου ο θεράπων ογκολόγος είναι στην Αθήνα και ο ασθενής στη Χίο.

Σημείωση: Νομίζω ότι το θέμα ανοίχθηκε για άλλο λόγο κι έχουμε παρεκτραπεί.

--- Τέλος παράθεσης ---

Όλοι γνωρίζουμε τους περιορισμούς, οπότε ο πιο πάνω διάλογος αν γίνει είναι άνευ αντικειμένου. Ούτε ο ΓΙ ούτε ο Π/Θ μπορούν να γράψουν μία αξονική κοιλίας ολόκληρη. Για να γίνει αυτό σε ιδιώτη, θα πρέπει στην καλύτερη περίπτωση να "σπάσει" το παραπεμπτικό, αλλά αυτό είναι αρκετά άκομψο έως γελοίο. Προσωπικά, αν είχα τη γνωμάτευση του Ογκολόγου, θα έκανα υπέρβαση (χωρίς κίνδυνο να θεωρηθώ "υπερσυνταγογράφος" και "κατευθυνόμενος") και θα παρέπεμπα τον ασθενή στο Νοσοκομείο για να μπορέσει να γίνει η εξέταση (και μάλιστα άνευ συμμετοχής).

Υ.Γ. Δε νομίζω ότι φεύγουμε εκτός θέματος. Όλα αυτά έχουν τη ρίζα τους στο θέμα.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση