Θέματα Εργασίας > ΕΟΠΥΥ

Πρακτικά προβλήματα από τους περιορισμούς στις ιατρικές εξετάσεις και πράξεις

<< < (5/16) > >>

Harper:
Ο Διακομιστης θετει ενα λογικο ερωτημα:Σε ασθενη υπο στατινη γιατι να ζητησω πληρες λιπιδαιμικο προφιλ αφου οι χειρισμοι μου ειναι αποτοκοι της LDL?Οποτε ζητω ΜΟΝΟ αυτη ,δε μου χρεωνονται στο πλαφον μου ολικη και HDL και περιστασιακα ζητω και TRG ...ο μικροβιολογος ας την υπολογισει με τυπο η με χρηση αντιδραστηριου,προβλημα του...

EzeΤΡΟΛ:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΟ Διακομιστης θετει ενα λογικο ερωτημα:Σε ασθενη υπο στατινη γιατι να ζητησω πληρες λιπιδαιμικο προφιλ αφου οι χειρισμοι μου ειναι αποτοκοι της LDL?Οποτε ζητω ΜΟΝΟ αυτη ,δε μου χρεωνονται στο πλαφον μου ολικη και HDL και περιστασιακα ζητω και TRG ...ο μικροβιολογος ας την υπολογισει με τυπο η με χρηση αντιδραστηριου,προβλημα του...

--- Τέλος παράθεσης ---

Έτσι ακριβώς! Ειδικά τώρα που έχουμε τον περιορισμό 9 εξετάσεις/5ήμερο, είναι κρίμα να πετάμε 3 ή 4 μόνο και μόνο για να δούμε μια LDL.

Έτσι κι εγώ, ζήτησα μια ξερή LDL, και ο ΜΒ για να ρεφάρει, έκανε ( ; ) και lp(a) και προσπάθησε μετά (ανεπιτυχώς) να μου αποσπάσει και παραπεμπτικό.

Denominator:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΤώρα το έμαθες;
Γι' αυτό ποτέ δε ζητάω LDL...

--- Τέλος παράθεσης ---

To ήξερα, αλλά δεν το είχα σκεφτεί ως τώρα να μην ζητάω την LDL.
Aλήθεια, ο ίδιος ο ΕΟΠΥΥ δεν το ξέρει; Γιατί εξακολουθεί να πληρώνει για την LDL;

--- Τέλος παράθεσης ---

Είμαι 100% σίγουρος ότι το ξέρει. Η μονη περίπτωση να χρειάζεται κανείς να ζητήσει LDL (και αυτή με την προϋπόθεση ότι υπάρχει αντιδραστήριο για άμεση μέτρηση), είναι τα τριγλυκερίδια είναι >400 mg/dl - ή κατά άλλους >500 mg/dl - οπότε δεν ισχύει ο τύπος.

Denominator:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΟ Διακομιστης θετει ενα λογικο ερωτημα:Σε ασθενη υπο στατινη γιατι να ζητησω πληρες λιπιδαιμικο προφιλ αφου οι χειρισμοι μου ειναι αποτοκοι της LDL?Οποτε ζητω ΜΟΝΟ αυτη ,δε μου χρεωνονται στο πλαφον μου ολικη και HDL και περιστασιακα ζητω και TRG ...ο μικροβιολογος ας την υπολογισει με τυπο η με χρηση αντιδραστηριου,προβλημα του...

--- Τέλος παράθεσης ---

Σε καλύπτει η LDL αν πράγματι μετριέται και είναι καλή. Αν χρειαστεί να κάνεις κι άλλο βήμα στο πρωτόκολλο, θέλεις (και) ολική χοληστερίνη και τριγλυκερίδια... Θα μου πεις ότι μπορείς να τα δώσεις σε δεύτερο χρόνο, οπότε συμφωνώ.

Αδαμάντιος Σκούφαλος:
Διακρίνω μια ελαφρά κακία έναντι των μικροβιολόγων;
Οι τιμές του ΕΟΠΥΥ είναι ξεφτιλισμένες, γιατί διαμαρτυρόμαστε που παίρνουν "τσάμπα" 4 ευρώ (δεν θυμάμαι καλά) για την LDL; Θα μπορούσαν να δίνουν φανταστικές τιμές και να μην ξοδεύουν αντιδραστήρια. Όπως έγραψα και παραπάνω εκτιμώ την ενέργεια του συγκεκριμένου μικροβιολόγου γιατί δείχνει ότι μάλλον έκανε ολική χοληστερίνη και HDL για να βγάλει την LDL που του ζητήθηκε (μόνο). Εντάξει, αντί για ολική ζήτησε να γράψεις Lp(a) (που μάλλον δεν έκανε και το αποτέλεσμα είναι πλασματικό) για να βγάλει κάτι ελάχιστο παραπάνω. Αν έδινε σκέτη LDL και Tg περιοριζόμενος στη σχεδόν μηδενική συμμετοχή του ασφαλισμένου, θα πονηρευόμουν ότι τα αποτελέσματα ήταν στην τύχη. Θα μου πείτε, έκανε σύμβαση και πρέπει να κάνει αυτό που προβλέπει. Ουσιαστικά όμως οι περισσότεροι μικροβιολόγοι δουλεύουν σχεδόν τσάμπα αναγκαζόμενοι να μείνουν στη σύμβαση με τον ΕΟΠΥΥ αφού υπάρχουν τα μεγάλα διαγνωστικά. Αν βγουν εκτός ΕΟΠΥΥ έχουν σβήσει (εκτός από την περίπτωση που συνεννοηθούν όλοι όπως έγινε στη Χίο που είναι όμως 10 άτομα)
Παλαιότερα, επί σύμβασης με ΟΠΑΔ, όταν οι οφθαλμίατροι και οι ΩΡΛ έγραφαν ότι έκαναν ένα σωρό εξετάσεις στα χαρτάκια (ενώ δεν έκαναν καμιά) για να συμπληρώσουν ένα αξιοπρεπές ποσό επίσκεψης, ήταν καλά;

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση