Θέματα Εργασίας > ΕΟΠΥΥ

Πρακτικά προβλήματα από τους περιορισμούς στις ιατρικές εξετάσεις και πράξεις

<< < (11/16) > >>

fanisgp:
εννοειται τις απολύτως απαραίτητες αλλά αρκετοί το εφαρμόζαμε απο πρίν.αυτό ήθελα να τονίσω.

Αδαμάντιος Σκούφαλος:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΕγω παντως στις εξετασεις δεν μετράω και δεν εχω αλλαξει τιποτα στις συνηθειες μου.

--- Τέλος παράθεσης ---

Εγώ τις έχω περιορίσει στο απολύτως απαραίτητο, συμμορφούμενος προς τας υποδείξεις του ΕΟΠΠΥως. Ο προϋπολογισμός του ΕΟΠΥΥ είναι πλέον σύστημα μηδενικού αθροίσματος, δλδ μια περιττή ουρία που δόθηκε χωρίς λόγο στο Κιάτο, μπορεί να αφήσει εκτός αποζημίωσης μια ζωτικής σημασίας γενική αίματος που ζητείται στο Ροδολίβος.

--- Τέλος παράθεσης ---

Οι προϋπολογισμοί που έχουν ανακοινώσει ανά νομό δε σημαίνουν ότι η υπέρβαση θα "αυτορυθμίζεται" (rebate κλπ) μέσα στο νομό;

Ορθοπαιδικός:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδοςοι οδηγίες συμφωνα με τις δηλώσεις του υπουργού ειναι ενδεικτικές κια οχι υποχρεωτικές......
--- Τέλος παράθεσης ---
  Ναι το λένε και το ξαναλένε τις τελευταίες μέρες. Ως και ο Άδωνις το τόνισε, τρομάρα του. Αφού όλα είναι τόσο ενδεικτικά γιατί έβγαλαν την ΥΑ στο ΦΕΚ; Και επειδή scripta manent - Verba volant εγώ προσπαθώ να ακολουθώ το ΦΕΚ και όχι τις δηλώσεις οποιωνδήποτε...
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδοςειμαστε σιγουροι για αυτο;δεν μας εχουν ενημερωσει οι μικροβιολόγοι

--- Τέλος παράθεσης ---
To γράφει ξεκάθαρα το ΦΕΚ. Μάλιστα, όταν υπάρχει υπέρβαση, οι μικροβιολόγοι συνήθως δε διαλέγουν τις εξετάσεις που εκτελούν αλλά τις παίρνουν με τη σειρά (για να μην έχουν και ευθύνη). Για τις υπόλοιπες ζητούν αμοιβή.

--- Τέλος παράθεσης ---
  Διαφωνώ. Το ΦΕΚ γράφει:
""Όλα τα παραπεμπτικά εκδίδονται σε ηλεκτρονική μορφή από το σύστημα της ΗΔIΚΑ e−prescription. Σε αυτό
το σύστημα ενσωματώνεται για κάθε ιατρική ειδικότητα, αριθμητικό όριο συνταγογραφούμενων εξετάσεων ανά
παραπεμπτικό σε κάθε κατηγορία ιατρικών πράξεων, όπως αυτή έχει αναρτηθεί στην επίσημη ιστοσελίδα
του ΕΟΠΥΥ με τις προσθήκες και ανακωδικοποιήσεις που αναγράφονται στο Παράρτημα Γ της παρούσας, το
οποίο αποτελεί ενιαίο και αναπόσπαστο τμήμα αυτής. Κατά την διάρκεια της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης
από τον συνταγογραφούντα ιατρό, το σύστημα ενημερώνει τον ιατρό για το κατά πόσον οι εξετάσεις που
συνταγογραφεί βρίσκονται εντός του επιτρεπόμενου αριθμητικού ορίου...""
   Η ΗΔΙΚΑ δεν έκανε ακόμα τίποτα (ούτε τα πλαφόνια ανα πάροχο). Συμφωνώ πάντως ότι πρέπει να μην ταλαιπωρούμε όσο μπορούμε τους συναδέρφους βάζοντας ένα κάρο εξετάσεις. Πάντως στη Λάρισα (πολλοί) μικροβιολόγοι εκτελούν ηλεκτρονικά μόνο τον αριθμό των εξετάσεων (ενίοτε διαλέγουν και ποιες) που αναφέρει η συγκεκριμένη ΥΑ...

Denominator:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔιαφωνώ. Το ΦΕΚ γράφει:
""Όλα τα παραπεμπτικά εκδίδονται σε ηλεκτρονική μορφή από το σύστημα της ΗΔIΚΑ e−prescription. Σε αυτό
το σύστημα ενσωματώνεται για κάθε ιατρική ειδικότητα, αριθμητικό όριο συνταγογραφούμενων εξετάσεων ανά
παραπεμπτικό σε κάθε κατηγορία ιατρικών πράξεων, όπως αυτή έχει αναρτηθεί στην επίσημη ιστοσελίδα
του ΕΟΠΥΥ με τις προσθήκες και ανακωδικοποιήσεις που αναγράφονται στο Παράρτημα Γ της παρούσας, το
οποίο αποτελεί ενιαίο και αναπόσπαστο τμήμα αυτής. Κατά την διάρκεια της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης
από τον συνταγογραφούντα ιατρό, το σύστημα ενημερώνει τον ιατρό για το κατά πόσον οι εξετάσεις που
συνταγογραφεί βρίσκονται εντός του επιτρεπόμενου αριθμητικού ορίου...""
   Η ΗΔΙΚΑ δεν έκανε ακόμα τίποτα (ούτε τα πλαφόνια ανα πάροχο). Συμφωνώ πάντως ότι πρέπει να μην ταλαιπωρούμε όσο μπορούμε τους συναδέρφους βάζοντας ένα κάρο εξετάσεις. Πάντως στη Λάρισα (πολλοί) μικροβιολόγοι εκτελούν ηλεκτρονικά μόνο τον αριθμό των εξετάσεων (ενίοτε διαλέγουν και ποιες) που αναφέρει η συγκεκριμένη ΥΑ...


--- Τέλος παράθεσης ---

Όμως ο ΕΟΠΥΥ το ξεκαθαρίζει: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

fanisgp:
απ΄το πρωι τηλεφωνω στους μικροβιολογους της περιοχης μου και κανενας δεν χρεωνει την ''υπερβαση'' και οπως σωστα αναφερει ο Κουναλακης θα ειναι το συστημα που θα το κανει αυτο

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση