Θέματα Εργασίας > ΕΟΠΥΥ

Πρακτικά προβλήματα από τους περιορισμούς στις ιατρικές εξετάσεις και πράξεις

<< < (14/16) > >>

Ορθοπαιδικός:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΣελίδα 19 αναφέρει για το PSA

--- Τέλος παράθεσης ---
   Έχει όμως δίκιο ο DrGuni . Το ΦΕΚ λέει επανάληψη νωρίτερα απο ειδικό ουρολόγο, όχι η τακτική εξέταση (Επί διαπιστωθείσας αύξησης της τιμής της PSA, δικαιολογείται επανάληψη όσο συχνά απαιτείται, ζητούμενη μόνο από ειδικό ουρολόγο) .... Θεωρητικά μπορεί να τη συνταγογραφήσει. Το αυτό με τους καρκινικούς δείκτες.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΥπάρχει, συνάδελφοι, καποιο ΦΕΚ  δυνάμει του οποίου  επιτρέπεται μόνο  σε  ουρολόγους  να  <<γράψουν>> PSA και μόνο  σε  ογκολόγους  καρκινικοί δείκτες?  Τουλάχιστον 2  μικροβιολόγοι στη Λάρισα  αρνούνται να  εκτελέσουν  αντίστοιχα παραπεμπτικά  . ....
--- Τέλος παράθεσης ---
   Ειδικά στη Λάρισα οι Μ/Β με τη συνδρομή της Αιμοδιάγνωσης και της προέδρου τους Ράνιας Σ. είναι σκληροπυρηνικοί. Δεν δέχονται τίποτα και εφαρμόζουν τους αριθμητικούς περιορισμούς ανα ειδικότητα πριν τους εφαρμόσει ο ΕΟΠΥΥΥΥΥ. Είναι σίγουροι ότι αν εκτελέσουν δείκτες απο μη ογκολόγο (ενίοτε ούτε καν αιματολόγο δέχονται) θα κοπούν αργότερα στον έλεγχο. Ειδικά κάποιοι απο αυτούς τους περιορισμούς αναφέρθηκαν σε κάποια "πρωτόκολλα" που κυκλοφόρησαν προ 4μήνου ανεπίσημα (ως προτροπές ΠΙΣ). Ίσως έχουν δίκιο (και εγώ μετά απο CB 60% θα το σκεφτόμουν).
   Απο την άλλη ο επίσημος ΕΟΠΠυυς κάνει την πάπια και δεν βγάζει ανακοίνωση να πεί ότι μπορούν να "παραπεμπτικογραφούν" οι άνω εξετάσεις και απο ποιές ειδικότητες.

DrGuni:
Συμφωνώ απόλυτα  συνάδελφε  αναφορικά με  τη σκληροπυρηνική σταση των ΜΒ  στη Λάρισα. Μία  εξ   αυτών παραδέχθηκε  ρητά  ότι  αυτήν την ενδιαφέρει μόνο να πληρωθεί και όχι να χρεωθεί το κόστος αυτών των εξετάσεων  που θα κοπούν. Ωστόσο,  θεωρώ  ότι το ΦΕΚ  είναι  σαφώς  διατυπωμένο  και  το  ερμηνεύουν κατά  το δοκούν.

Δ. Κουναλάκης:
Αλήθεια γιατί στα παραπεμπτικά η ημερομηνία λήξης του παραπεμπτικού είναι κενή; Δύο φορές το έχω δηλώσει ως βλάβη και δεν διορθώνεται.

GirousisN:
Σύμφωνα με τον αναθεωρημένο ΕΚΠΥ του ΕΟΠΥΥ στο άρθρο 8 ,η διάρκεια των παραπεμπτικών είναι 30 ημέρες από την έκδοσή τους. Μετά καθίστανται άκυρα. Σωστά πάντως ημερομηνία λήξης στα παραπεμπτικά δεν αναγράφεται.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

DrGuni:
Καλησπέρα συνάδελφοι. Θα 'ηθελα να ρωτήσω  εάν , εκτός απο τον  αριθμητικό  περιορισμό των  υπερήχων ( 2  για τους παθολόγους) , υπάρχει   και άλλος περιορισμός  που να αφορά το κόστος  και  την αναγραφή σε  2  διαφορετικά παραπεμπτικά. Συγκεκριμένα ζήτησα  υπερηχο  ανω  κοιλίας  και υπέρηχο ΝΟΚ  στο ίδιο παραπεμπτικό και μου ζητάνε  να  τα  <<σπάσω>> , όπως μου ανέφεραν.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση