Θέματα Εργασίας > ΕΟΠΥΥ

Οικογενειακός Ιατρός: Ένα κείμενο για συζήτηση

<< < (2/16) > >>

Δ. Κουναλάκης:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΕίναι εντυπωσιακό πάντως πως πάνω από 100 διάβασαν εδώ το παραπάνω κείμενο και κανένας δεν έχει άποψη.

--- Τέλος παράθεσης ---
Ψάχνω να βρώ νούμερα.
Όπως :
1) Πόσοι ΓΙ είναι στο ΕΣΥ και πόσοι ελ.επαγγελματίες (συμβεβλημένοι και μη)
2) Πόσοι παθολόγοι ελ.επαγγελματίες (συμβεβλημένοι και μη) λειτουργουν αυτή τη στιγμή ως πρωτοβάθμιοι.
3)Πόσοι παιδίατροι είναι ελ.επαγγελματίες.
4)Πόσο κοστίζουν όλοι αυτοί στο σύστημα.

Χωρίς νούμερα δεν μπορούμε να κάνουμε σωστές προτάσεις.

--- Τέλος παράθεσης ---

Γιατί σε ενδιαφέρουν το πόσοι "πρωτοβάθμιοι" γιατροί υπάρχουν στο σύστημα όταν αυτό γίνει με capitation;
Εγώ θα είχα την απορία: "Τι κάνεις με "πρωτοβάθμιους" γιατρούς που είναι στο ΕΣΥ και δεν τους επιλέγουν οι ασθενείς ως οικογενειακό τους ιατρό;" Ξέρω τι έκαναν οι Πορτογάλοι βέβαια σε αυτή την περίπτωση.*
Γιατί σε ενδιαφέρει πόσο κοστίζουν στο σύστημα όταν θα υπάρχουν κλειστοί προϋπολογισμοί;

Αν μου δώσεις απαντήσεις στα παραπάνω, θα δεις ότι δεν χρειάζεσαι τα νούμερα που ζητάς.

*Πορτογαλία: Σε όσους μπήκαν στο σύστημα με ασθενείς που τους επιλέγουν τους έδωσαν έως και 3 φορές περισσότερο μισθό σε βάρδιες για 35-42 ώρες την βδομάδα (τα 24ωρα που ευαγγελιζόταν ο Θεοδωράκης δεν υπάρχουν στην Πορτογαλία) ανάλογα με το πόσοι ασθενείς τους επιλέγουν και πόσο καταφέρνουν να ρυθμίσουν τους ασθενείς τους. Οι υπόλοιποι δουλεύουν με ραντεβού και παίρνουν τους ίδιους χαμηλούς μισθούς που ξεκινούν από 1800€ καθαρά. Υπολογίστε τώρα πόσο μπορεί να φτάσει ένας "παλαιός", με πολλούς ασθενείς να τον έχουν δηλώσει, και αποτελεσματικός στην ρύθμιση των ασθενών του. Και αυτά στα κρατικά κέντρα υγείας χωρίς να βάλει τίποτα για την λειτουργία ιδιωτικού ιατρείου και με γραμματέα & νοσηλεύτρια του κέντρου υγείας που εργάζεται και δεν την πληρώνει ο ίδιος αλλά το ΚΥ.
Αυτά ξεχνούν να τα πουν όσοι σχεδιάζουν τον οικογενειακό ιατρό στην Ελλάδα και η Πορτογαλία είναι επίσης σε επιτήρηση από το ΔΝΤ.
Φυσικά οι επιστημονικοί και συνδικαλιστικοί φορείς στην Ελλάδα συμμετέχουν κεκλισμένων των θυρών στην συζήτηση για το μοντέλο και το μισθό του οικογενειακού ιατρού στην Ελλάδα και δεν βγάζουν λέξη από τα χείλη τους.

Denominator:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΕίναι εντυπωσιακό πάντως πως πάνω από 100 διάβασαν εδώ το παραπάνω κείμενο και κανένας δεν έχει άποψη.

--- Τέλος παράθεσης ---
Ψάχνω να βρώ νούμερα.
Όπως :
1) Πόσοι ΓΙ είναι στο ΕΣΥ και πόσοι ελ.επαγγελματίες (συμβεβλημένοι και μη)
2) Πόσοι παθολόγοι ελ.επαγγελματίες (συμβεβλημένοι και μη) λειτουργουν αυτή τη στιγμή ως πρωτοβάθμιοι.
3)Πόσοι παιδίατροι είναι ελ.επαγγελματίες.
4)Πόσο κοστίζουν όλοι αυτοί στο σύστημα.

Χωρίς νούμερα δεν μπορούμε να κάνουμε σωστές προτάσεις.

--- Τέλος παράθεσης ---

Γιατί σε ενδιαφέρουν το πόσοι "πρωτοβάθμιοι" γιατροί υπάρχουν στο σύστημα όταν αυτό γίνει με capitation;
Εγώ θα είχα την απορία: "Τι κάνεις με "πρωτοβάθμιους" γιατρούς που είναι στο ΕΣΥ και δεν τους επιλέγουν οι ασθενείς ως οικογενειακό τους ιατρό;" Ξέρω τι έκαναν οι Πορτογάλοι βέβαια σε αυτή την περίπτωση.
Γιατί σε ενδιαφέρει πόσο κοστίζουν στο σύστημα όταν θα υπάρχουν κλειστοί προϋπολογισμοί;

Αν μου δώσεις απαντήσεις στα παραπάνω, θα δεις ότι δεν χρειάζεσαι τα νούμερα που ζητάς.

--- Τέλος παράθεσης ---

Επειδή έβαλα "συμφωνώ", θα αναφέρω ότι προσωπικά δε με ενδιαφέρει, Δημήτρη. Είναι μόνο για να ξεκινήσει μία κουβέντα. Αν έχουμε βέβαια στοιχεία, θα ξέρουμε και τον επαγγελματικό αντίκτυπο της κάθε κίνησης.

Δ. Κουναλάκης:
Δες την πληροφορία που έλαβα από τους Πορτογάλους γιατρούς που γνωρίζω και αναλυτικά τους μισθούς και το έργο τους....
Δεν υπάρχει συζήτηση στην Ελλάδα. Είναι όλοι πρόβατα.

Denominator:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔες την πληροφορία που έλαβα από τους Πορτογάλους γιατρούς που γνωρίζω και αναλυτικά τους μισθούς και το έργο τους....
Δεν υπάρχει συζήτηση στην Ελλάδα. Είναι όλοι πρόβατα.

--- Τέλος παράθεσης ---

To είδα. Δεν είναι παράλογο το μοντέλο της Πορτογαλίας, και σίγουρα δεν απευθύνεται σε πρόβατα ή τουλάχιστον σε όσους δε θέλουν να παίζουν αυτό το ρόλο.

pzogr:
Έστειλα και χθες μια άποψη που κάπου στην πορεία χάθηκε, δεν ξέρω πως!
(1) Η ιδέα του group practice από που προέρχεται; Προσωπικά με παραξενεύει... και δεν μου αρέσει.
(2) Η αντίληψη της κρατικοποίησης του ιδιωτικού τομέα δεν μου αρέσει επίσης. Με την "κρατικοποίηση" εννοώ να παρέχεις υπηρεσίες με ωράριο που οριοθετεί άλλος και με σταθερή αποζημίωση. Και που θα πληρωθείς το ίδιο είτε δεις 10 άτομα είτε δεις 100 (οπότε θα επιδιώξεις μάλλον - κατά μέσο όρο τουλάχιστον - να δεις 10).
(3) Καθόλου δεν συμφωνώ με το καθεστώς των εφημεριών (νυχτερινών ή άλλων). Γι'αυτό υπάρχουν οι κρατικές δομές. Επίσης δεν ξέρω με τι κότσια θα ανοίγει ο γιατρός σε κάθε καρυδιάς καρύδι στις 4 το πρωί στην Αγίου Μελετίου (Αθήνα). Διαφορετικά είναι να εργάζεσαι κάπου όπου υπάρχει κι ένας άνθρωπος ακόμα (κέντρο υγείας, ΙΚΑ κτλ).
(4) Δεν μου αρέσουν οι αλλαγές γιατί αποδεδειγμένα αυτοί που τις κάνουν δεν έχουν στόχο το κοινό καλό αλλά μόνο "ενδιάμεσες αποφάσεις" με σκοπό να ισορροπήσουν καταστάσεις. Αυτές οι ανακατανομές των ισορροπιών δεν πιστεύω ότι προσφέρουν κάτι ουσιαστικό. Μόνο αναστατώνουν.
(5) Δεν νομίζω ότι το ένα σύστημα είναι τόσο πολύ καλύτερο από ένα άλλο. Κι αυτό το σύστημα που έχουμε μπορεί να βελτιωθεί και να λειτουργεί σωστά. Θέμα χρημάτων και αποφάσεων είναι κυρίως. Όπως παραγωγή ενέργειας δεν γίνεται από το τίποτα, έτσι και χωρίς χρήματα δεν γίνονται καλύτερες υπηρεσίες.
(6) Επειδή τυχαίνει να απασχολούμαι μερικώς (εκτός του ιατρείου μου) σε χώρο που έχει πιστοποιήσεις (πληθυντικός) μπορώ να διαβεβαιώσω ότι τίποτα δεν έχει αλλάξει προ και μετά των πιστοποιήσεων στην ουσία των υπηρεσιών. Δεν μπορώ λοιπόν να καταλάβω τι θα αλλάξει στα ιατρεία - εκτός του ότι θα προσθέσει ένα επιπλέον έξοδο στον ήδη κουτσουρεμένο προϋπολογισμό τους.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση