Θέματα Εργασίας > ΕΟΠΥΥ

ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας (ΕΚΑΑ) - μόνο για οξέα;

(1/2) > >>

NewGP:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

a) Εάν αντιλαμβάνομαι καλά, η Ευρωπαικη κάρτα ασφάλισης ασθένειας ισχύει για οξέα περιστατικα. Για χρόνια περιστατικά (π.χ. χρονιες θεραπείες, προληπτικές εξετάσεις κλπ), απαιτείται έντυπο S1 ή κάνω λάθος;

b) Εάν γραφτεί μέσω ηλεκτρονικής συνταγογραφησης παραπεμπτικο εξετάσεων, τα ιδιώτικά εργαστήρια αποζημειώνονται κανονικά εάν το εκτελέσουν;

Argirios Argiriou:


Argirios Argiriou:



Denominator:
Για το έκτακτο και αναγκαίο αναφύονται πολλά ζητήματα. ´Ενας π.χ. διαβητικός δικαιούται τις ινσουλίνες του ή ένας ασθματικός τα εισπνεόμενά του; Από ποιο σημείο και μετά καθίσταται έκτακτο κάποιο περιστατικό; Κι αν μείνουμε στο γράμμα του νόμου, μας συμφέρει να αντιμετωπίζουμε τις οξείες επιπλοκές σοβαρών νοσημάτων όπως τα πο πάνω;

Argirios Argiriou:
Παραθέτω παρακάτω διάφορες ενδιαφέρουσες απόψεις που ακούστηκαν σε σχετική συζήτηση στην ομάδα ΓΕΝΙΚΟΙ / ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΙ ΙΑΤΡΟΙ ΕΛΛΑΔΑΣ στο facebook, που απεικονίζουν με τον καλύτερο τρόπο τι προβλήματα δημιουργούνται όταν οι διαταγές διατυπώνονται με ασάφεια (δεν συζητάμε για τα λεφτά που χάνει το κράτος από όλη αυτή την ανοργανωσιά):


- Το τμημα οργανωσης των νοσοκομειων απλα ενημερωσε τα νοσοκομεια για το ενημερωτικο σημειωμα του ΕΟΠΥΥ απο 12/8/2014. Εγω παιδια εφιστω την προσοχη στο "υπευθυνος για την αναγκαιοτητα της παροχης ειναι ο γιατρος". Για μενα αποφασισα να τους τα γραφω, γιατι η ληψη φαρμακων για χρονια νοσηματα ειναι αναγκαια. Και οταν θα μας δωσουν σαφεις οδηγιες, βλεπουμε.


- Με βαση το παραπανω εγγραφο, στην Ελληνικη επικρατεια, η διακριση δεν ειναι Χρονια vs Εκτακτη παροχη φαρμακων αλλα Αναγκαια vs Περιττα φαρμακα. Και τα αναγκαια, το γραφει καθαρα, καλυπτονται απο τον Εοπυυ.


-  Ιατρικώς αναγκαία είναι πρακτικά όλα τα φάρμακα που παίρνει κάποιος, αλλιώς δεν θα του τα χορηγούσαμε in the first place.


- ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΟΣΗΜΑΤΑ ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ


- Κατά την (ταπεινή) προσωπική μου εκτίμηση όχι, καθώς περιλαμβάνονται στα "ιατρικώς αναγκαία".


- Δεν ειναι σαφες...συμφωνω με τον Α..δεν ειναι αναγκαια η χρονια αγωγη?ποιος διωκεται εαν δεν την παρει και παθει κατι?ισως για αυτο μου ειπαν οτι εχουν κανει και εδω στα τοπικα ερωτημα στα κεντρικα.......


- δειτε και αυτο - Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος


- Μονο για ΕΚΤΑΚΤΟ και ΕΠΕΙΓΟΝ


- Πηρα σημερα στον Εοπυυ Δραμα-εχουν κανει χιλιες φορες αυτο το ερωτημα στα κεντρικα απαντηση δεν εχουν παρει....στην ερωτηση - και εμεις τι να κανουμε,οτι και εμεις ηταν η απαντηση,να δουμε πως θα βοηθησουμε τον κοσμακη μεχρι να μας απαντησουν οτι τελικα δεν επιτρεπεται με κανεναν τροπο να τους συνταγογραφειτε....προς τιμην του κυριου με τον οποιο μιλησα...


- Εγώ πάντως επαψα να τους γράφω....ο λογος? Την τελευταία φορά που έγραψα ηλεκτρονικά σε εναν έλληνα με κάρτα ευρωπαϊκή ο φαρμακοποιός δεν μπορούσε να την εκτελέσει! Ο άνθρωπος πήρε τη ηλεκτρ.συνταγή στα χέρια και πήγε στο πεδυ της κοντινής μας πολης, οπου του κάναν ολόκληρη φασαρία γιατί η συνταγή δεν έπρεπε να γραφτεί ηλεκτρονικά!!! Του τη έγραψαν χειρόγραφα και τον έστειλαν παλι πίσω σε εμένα να ακυρωσω την συνταγή!!!! Τώρα, τι να πω...


-  Το σύστημα πάντως σου επιτρέπει να τους δώσεις συνταγές κανονικά όπως σε όλους. Αντί να βγάζουν εγκυκλίους, ας τροποποιήσουν το σύστημα.


- Αν δεν επρεπε να βγει ηλεκτρονικη συνταγη, θα επρεπε πρωτο να το απαγορευε το ιδιο το συστημα.


- Εγώ θέλω να το κάνουν έτσι, που όταν χτυπάς τον ΑΜΚΑ κάποιου που δεν έχει δικαίωμα να πάρει φάρμακα κερασμένα απο τον ΕΟΠΥΥ, να βγαίνει: REJECTED.


- Ας το πάρουμε ανάποδα συνάδελφοι, με ευρωπαϊκή κάρτα Έλληνας ασφαλισμένος μπορεί να λάβει χρόνια φάρμακα στο εξωτερικό ; Όχι βέβαια


- Αν μπορεί κανείς να γράφει τα πάντα στους κατόχους ΕΚΑΑ, τότε για ποιο λόγο έχει προβλεφτεί να αποκτούν βιβλιάριο του ΙΚΑ με την σφραγίδα "ξένος φορέας", όσοι από αυτούς τους ασφαλισμένους ζούνε πλέον μόνιμα στην Ελλάδα;


- Αν μπορεί κανείς να γράφει τα πάντα στους κατόχους ΕΚΑΑ, τότε για ποιο λόγο έχει προβλεφτεί να αποκτούν βιβλιάριο του ΙΚΑ με την σφραγίδα "ξένος φορέας", όσοι από αυτούς τους ασφαλισμένους ζούνε πλέον μόνιμα στην Ελλάδα;

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση