Θέματα Εργασίας > ΕΟΠΥΥ

Ήρθαν οι εξάμηνες MEGA PACK υπερσυνταγές

<< < (8/10) > >>

Denominator:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΠάντως έτσι όπως είναι οι ημερομηνίες εκτέλεσης στις 6μηνες, σε συσκευασίες για 28 ημέρες (28άρες ή 2χ14αρες) θα έχει ξεμείνει από φάρμακα 15-20 μέρες νωρίτερα χωρίς να μπορεί να εκτελέσει ακόμη την 6η.

--- Τέλος παράθεσης ---

Δεχόμενοι όλες τις ατέλειες που επεσήμαναν πριν όλοι, ας υπάρχει τουλάχιστο μία επιλογή για επανάληψη στις 28 ημέρες... Αλλά αυτό μπορεί γραφειοκρατικά να κολλήσει στο τι νομικά είναι ο "μήνας".

EzeΤΡΟΛ:
Παντως το καλο με τα μεγκα-πακ, ειναι οτι προφυλασσουμε τον ασφαλισμενο απο αυθαιρετες και υστεροβουλες αλλαγες των δραστικων ουσιων. Π.χ. σε μενα ερχονται σαν σε οαση για να τους δωσω  6μηνες με σιμβαστατινη, και να τους σωσω ετσι απο τον διπλανο μου που τους εχει ταραξει τωρα τελευταια στην τυροπιτα-βαστατινη με διαφορα α.τ. - λ.τ πανω απο 20 ευρω!

D-Michalis:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΑλλά στους ρυθμισμένους υπερτασικούς και διαβητικούς γιατί να μη δίνεται 6μηνη;

--- Τέλος παράθεσης ---

Στον ρυθμισμένο που έχει ένα καλό κοινωνικο-επικοινωνιακό επίπεδο, δεν θα δίσταζα να δώσω και ετήσια.
Αυτό σημαίνει όμως ότι π.χ. για την υπέρταση παρακολουθεί και όταν αλλάξει ο καιρός (άνοιξη / καλοκαίρι, φθινόπωρο / χειμώνας) είναι υποψιασμένος και αν δει ότι πιθανόν χρειάζεται αλλαγή, επανέρχεται.

Πόσους τέτοιους ασθενείς έχετε? Εγώ σχεδόν απειροελάχιστους με αποτέλεσμα να αποτελούν εξαίρεση.
Και οι εξαιρέσεις δεν μπορούν να είναι αυτές που θα οδηγήσουν στο να καθιερώσουμε ή μη την 8μηνη ή ότι άλλο.

Denominator:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΑλλά στους ρυθμισμένους υπερτασικούς και διαβητικούς γιατί να μη δίνεται 6μηνη;

--- Τέλος παράθεσης ---

Στον ρυθμισμένο που έχει ένα καλό κοινωνικο-επικοινωνιακό επίπεδο, δεν θα δίσταζα να δώσω και ετήσια.
Αυτό σημαίνει όμως ότι π.χ. για την υπέρταση παρακολουθεί και όταν αλλάξει ο καιρός (άνοιξη / καλοκαίρι, φθινόπωρο / χειμώνας) είναι υποψιασμένος και αν δει ότι πιθανόν χρειάζεται αλλαγή, επανέρχεται.

Πόσους τέτοιους ασθενείς έχετε? Εγώ σχεδόν απειροελάχιστους με αποτέλεσμα να αποτελούν εξαίρεση.
Και οι εξαιρέσεις δεν μπορούν να είναι αυτές που θα οδηγήσουν στο να καθιερώσουμε ή μη την 8μηνη ή ότι άλλο.


--- Τέλος παράθεσης ---

Ειλικρινά σας λέω ότι είναι η πλειοψηφία. Στους αρρύθμιστους φυσικά και θα έδινα συνταγή για ένα μήνα, το πολύ! Το θέμα όμως είναι, κατά την άποψή μου, να έχει διδαχθεί σωστά ο ασθενής την πάθησή του, ώστε να μπορεί να λάβει την πρωτοβουλία της επικοινωνίας με το γιατρό του όποτε χρειάζεται.
Αυτό φυσικά επαφίεται στην προσωπική τακτική κάθε γιατρού και τουλάχιστον από εμένα είναι κατανοητές και αποδεκτές όλες οι απόψεις.

Περιθωριακός:
Οσοι παιρνανε τρίμηνη, μπορουν να παρουν και 6μηνη. Δεν βλεπω καμία διαφορά στην πραξη. Οι αρρυθμιστοι ετσι κι αλλιως παιρνουν οδηγιες και τους ξαναβλεπουμε σε 1-2 βδομαδες. Το μονο προβλημα ισως θα ειναι περισσοτερες ''ξεχασμενες''- ακυρωμενες συνταγες, αλλα δεδομενου οτι οι συνταγογραφηση των συνεπων ασθενων θα μειωθει στο μισο, μακροπροθεσμα  θα μειωθει και η συνολικη συνταγογραφηση. Αρα περισσοτερος χρόνος για ιατρικη..

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση