Θέματα Εργασίας > ΕΟΠΥΥ

Πρόστιμα για συνταγογραφηση εκτός ειδικότητας

<< < (2/5) > >>

Αρχίατρος:
Καλώς τα παιδιά...

Πρόστιμο σε γενικό γιατρό επειδή συνταγογράφησε φάρμακα…για χρόνια νοσήματα

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Εδώ υπάρχει σοβαρό θέμα.

giota:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΚαλώς τα παιδιά...

Πρόστιμο σε γενικό γιατρό επειδή συνταγογράφησε φάρμακα…για χρόνια νοσήματα

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Εδώ υπάρχει σοβαρό θέμα.

--- Τέλος παράθεσης ---
Εχεις δικιο @kopritis πρεπει να ηταν μεγαλο λαμογιο ο συγκεκριμενος,οπως και τουλαχισρον το 90% των Γ.Οι.Γ. :laugh: :laugh:

--- Τέλος παράθεσης ---

Μην κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια !

Argirios Argiriou:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΚαλώς τα παιδιά...

Πρόστιμο σε γενικό γιατρό επειδή συνταγογράφησε φάρμακα…για χρόνια νοσήματα

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Εδώ υπάρχει σοβαρό θέμα.

--- Τέλος παράθεσης ---

Άραγε τι μέσο όρο φαρμακευτικής δαπάνης να είχε ανά ασθενή;

Denominator:
Όσο δεν υπάρχουν σαφείς οδηγίες για το ποια σκευάσματα επιτρέπεται να συνταγογραφούνται στα πλαίσια της κάθε ειδικότητας από τους πιστοποιημένους ιατρούς, κάθε συζήτηση είναι κενή περιεχομένου.
Εγώ δεν έμαθα σε κανένα πανεπιστήμιο ότι υπάρχουν "νευρολογικά", "ουρολογικά", "καρδιολογικά" κ.λ.π. φάρμακα - παρά μόνο φάρμακα.
Αν για κάποιο λόγο ο ΕΟΠΥΥ έχει θέμα με κάποιο συγκεκριμένο φάρμακο (όπως π.χ. με το DAXAS, το οποίο με ΦΕΚ συνταγογραφείται μόνο από πνευμονολόγους), ας μεριμνήσει να το καταστήσει αυτό γνωστό εγγράφως.

thepap:
Tο πράγμα αρχίζει και χοντραίνει. Κι εγώ αλλα και άλλοι συνάδελφοι που γνωρίζω συνταγογραφούμε και Πνευμονολογικά και Ουρολογικά και Ογκολογικά κ.α.,  χωρίς την παραμικρή υποψία μίζας , υσρεροβουλίας κ.λ.π. Ισως πρέπει να ανασκουμπωθούμε ...
Αλλα βρε παιδιά πώς να εξηγήσω στον παππούλη γιατί δεν του συνταγογραφώ τα φάρμακα που και εγώ σαν Γιατρός κρίνω ότι τα χρειάζεται? Εχω αποφασίσει εδώ και καιρό εκεί που υπάρχει πρόβλημα επίσκεψης σε άλλη ειδικότητα και δεν έχω λόγο να αμφισβητώ αγωγή να συνταγογραφώ. Και ο Θεός βοηθός...

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση