Θέματα Εργασίας > ΕΟΠΥΥ

Μαστογραφίες

<< < (3/4) > >>

Argirios Argiriou:
Σε μεγάλο διαγνωστικό Κέντρο στο οποίο πήγε ασθενής μου με παραπεμπτικό για μαστογραφία που της έγραψα, της είπαν ότι πρέπει να πληρώσει 30 € και όχι 2,5 που γράφει στο παραπεμπτικό ότι είναι η συμμετοχή της ασθενούς.

Σε σχετική ερώτησή μου στο διαγνωστικό κέντρο, μου είπαν ότι οφείλεται στο ότι έχουν βγάλει τον μαστογράφο που κάνει απλές μαστογραφίες και έχουν πάρει μαστογράφο που κάνει μόνο ψηφιακές μαστογραφίες και ότι αυτή την εξέταση δεν την καλύπτει ο ΕΟΠΥΥ.

Denominator:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΣε μεγάλο διαγνωστικό Κέντρο στο οποίο πήγε ασθενής μου με παραπεμπτικό για μαστογραφία που της έγραψα, της είπαν ότι πρέπει να πληρώσει 30 € και όχι 2,5 που γράφει στο παραπεμπτικό ότι είναι η συμμετοχή της ασθενούς.

Σε σχετική ερώτησή μου στο διαγνωστικό κέντρο, μου είπαν ότι οφείλεται στο ότι έχουν βγάλει τον μαστογράφο που κάνει απλές μαστογραφίες και έχουν πάρει μαστογράφο που κάνει μόνο ψηφιακές μαστογραφίες και ότι αυτή την εξέταση δεν την καλύπτει ο ΕΟΠΥΥ.

--- Τέλος παράθεσης ---

Κάτι παρόμοιο γίνεται και στην Ξάνθη. Μαστογραφίες χωρίς επιβάρυνση κάνει το Νοσοκομείο.

Δ. Κουναλάκης:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΣε μεγάλο διαγνωστικό Κέντρο στο οποίο πήγε ασθενής μου με παραπεμπτικό για μαστογραφία που της έγραψα, της είπαν ότι πρέπει να πληρώσει 30 € και όχι 2,5 που γράφει στο παραπεμπτικό ότι είναι η συμμετοχή της ασθενούς.

Σε σχετική ερώτησή μου στο διαγνωστικό κέντρο, μου είπαν ότι οφείλεται στο ότι έχουν βγάλει τον μαστογράφο που κάνει απλές μαστογραφίες και έχουν πάρει μαστογράφο που κάνει μόνο ψηφιακές μαστογραφίες και ότι αυτή την εξέταση δεν την καλύπτει ο ΕΟΠΥΥ.

--- Τέλος παράθεσης ---

Κάτι παρόμοιο γίνεται και στην Ξάνθη. Μαστογραφίες χωρίς επιβάρυνση κάνει το Νοσοκομείο.

--- Τέλος παράθεσης ---
Το ίδιο στο Ηράκλειο Κρήτης, αλλά και με τις ακτινογραφίες. Συμφέρει τον ασθενή από άποψη του τι θα πληρώσει από την τσέπη του, αντι να στείλεις ακτινογραφία, να στείλεις αξονική.
Να προσθέσω επίσης, ότι υπάρχει νομοθεσία που ο ΕΟΠΥΥ θα καθόριζε ακτινογραφίες και μαστογραφίες με μεγαλύτερη συμμετοχή αν γίνονταν με ψηφιακό μηχάνημα, αλλά ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Εκκρεμεί στον ΕΟΠΥΥ καταγγελία μου από τον Αύγουστο 2014 και φυσικά ο ΕΟΠΥΥ κοιμάται..... Ο αριθμός πρωτοκόλλου που πήρε η καταγγελία μου ήταν του Νοέμβρη 2015....
Φαντάζομαι ότι το θέμα θα το δουν το 2017.

Αρχίατρος:
Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω πως κοστίζει η συμμετοχή της ψηφιακής μαστογραφίας 2,5€, αλλά οι απορίες μου λύθηκαν απλούστατα επειδή αυτό το κόστος καλύπτει τις κλασσικές.

Επίσης π.χ η Ιστολογική Γενική-Βασική Εξέταση δεν κοστίζει στο Ιστοπαθολογικά Εργαστήρια 17€ (αν θυμάμαι καλά) που την χρεώνει ο ΕΟΠΠΥ αλλά πολύ περισσότερο.

DrGuni:
Ως παθολογος,  εχω  δικαιωμα  να  γραψω μαστογραφια?

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση