Θέματα Εργασίας > ΕΟΠΥΥ

Β12

(1/4) > >>

VickyTe:
Εστειλα Β12 για συγγενη μου που μενει στην Ξανθη και το εργαστηριο (της Ξανθης) απεφανθη οτι δε γραφεται η Β12 στον ΕΟΠΥΥ! Στην Αθηνα εχει τυχει να στειλω προσφατα σε ενα παππου και δεν υπηρχε προβλημα . Τι συμβαινει?

Αδαμάντιος Σκούφαλος:
Κάπου είχε γραφτεί, δεν το βρίσκω, το σκεπτικό μερικών εργαστηρίων που δεν δέχονται την εξέταση της Β12, ως εξέταση πυρηνικής ιατρικής, αφού σύμφωνα με το ΦΕΚ των περιορισμών οι γενικοί γιατροί δε μπορούν να γράφουν εξετάσεις πυρηνικής ιατρικής.
Αν διάλεξες αυτή την εξέταση κι έπεσες σε ψείρα μικροβιολόγο, αυτό έγινε.
Τώρα τελευταία προστέθηκε και η Β12 ως εξέταση μη πυρηνική ιατρικής νομίζω.

VickyTe:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΚάπου είχε γραφτεί, δεν το βρίσκω, το σκεπτικό μερικών εργαστηρίων που δεν δέχονται την εξέταση της Β12, ως εξέταση πυρηνικής ιατρικής, αφού σύμφωνα με το ΦΕΚ των περιορισμών οι γενικοί γιατροί δε μπορούν να γράφουν εξετάσεις πυρηνικής ιατρικής.
Αν διάλεξες αυτή την εξέταση κι έπεσες σε ψείρα μικροβιολόγο, αυτό έγινε.
Τώρα τελευταία προστέθηκε και η Β12 ως εξέταση μη πυρηνική ιατρικής νομίζω.

--- Τέλος παράθεσης ---
Ο ασθενης δικαιολογειται να την κανει και ναι δεν ειναι πυρηνικης. Ο ιδιος μικροβιολογος απεκλεισε και το PSA που εδωσα γιατι το θελει απο ουρολογο. Μα οι Γενικοι μετα το φεκ του 2015 γραφουν δυο ουρολογικες! Στην Αθηνα ολοι οι παθολογοι γραφουν PSA. Τι ισχυει?

Αδαμάντιος Σκούφαλος:
Αν ο μικροβιολόγος ερμηνεύει κατά το δοκούν (σκεπτόμενος την πιθανότητα να κοπούν οι εξετάσεις στον έλεγχο και να μην πληρωθεί) δεν μπορείς να του το επιβάλεις.
Απλά στρέφεσαι αλλού, αν υπάρχει η δυνατότητα.

VickyTe:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΑν ο μικροβιολόγος ερμηνεύει κατά το δοκούν (σκεπτόμενος την πιθανότητα να κοπούν οι εξετάσεις στον έλεγχο και να μην πληρωθεί) δεν μπορείς να του το επιβάλεις.
Απλά στρέφεσαι αλλού, αν υπάρχει η δυνατότητα.

--- Τέλος παράθεσης ---
Η σκεψη ειναι σωστη αλλα...δεν υποχρεουται οντας σε συμβαση με τον ΕΟΠΥΥ?
Ο μικροβιολογος εκανε ολες τις εξετασεις κ ο ασθενης πληρωσε για δυο απο αυτες- παρα το παραπεμπτικο.
Αν ειναι τοσο σιγουρος οτι κανει το σωστο φανταζομαι δε θα τον πειραξει να απευθυνθει στον ΕΟΠΥΥ ο ασθενης

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση