Θέματα Εργασίας > ΕΟΠΥΥ

Β12

<< < (3/4) > >>

VickyTe:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΠροσφατα ασθενης μου πληρωσε καποιες απο τις εξετασεις με την αιτιολογια απο το μικροβιολογικο οτι εχει συμπληρωσει το πλαφον.Τι ισχυει ακριβως στους εργαστηριακους συναδελφους?

--- Τέλος παράθεσης ---
Και μενα ετυχε ασθενης μου να πληρωσει για μια ακτινογραφια που εκανε. Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα κι αλλο το οτι "η Β12 δε γραφεται στον ΕΟΠΥΥ"..

evanvoul123:
Καλημέρα
Είδα την συζήτηση λίγο αργά άλλα θα σας πω τι έχει συμβειι
Η ΥΠΑΔ ηρακλείου Κρήτης για τα έτη 2010-2012 που αφορούσαν ληξιπρόθεσμες οφειλές στην εκκαθάριση που έγινε πρόσφατα έκοψε απο τους συναδέλφους όλες τις B12 με την δικαιολογία ότι είναι εξετάσεις πυρηνικής ιατρικής (αν προσέξεται ο κωδικός ξεκινά απο 47 στα παραπεμπτικά). Για το έτος 2013 οι ΙΕΕ έκοψαν όλα τα PSA TSH κτλ που θεώρησαν ότι δεν είχαν γραφτεί απο τις σωστες ειδικότητες πχ PSA απο ενδοκρινολόγο κτλ καθώς και όλους τους διπλούς κωδικούς πχ καμπυλη ινσουλινης, γλυκόζης, προλακτίνης κτλ.
Για το 2014 οι ΙΕΕ θα ακολουθήσουν το ΦΕΚ του Αυγουστου ή του Δεκεμεβριου για τα όρια συνταγογράφισης και τις κατυεθυντήριες οδηγίες όμως για το ποιές ειδικότητες μπορουν να γραφούν τι και πότε ( Άσχετα από τα όρια ). Να θυμάστε ότι στόχος των ΙΕΕ είναι να κόψουν εξετάσεις. Επισημη απάντηση σε ερωτήσεις απο τους συλλόγους μας επί αυτών των θεμάτων δεν έχει δοθεί απο τον ΕΟΠΥΥ παρά της εγγραφες μας οχλήσεις.  Ομοίοως δεν υπάρχει και δέσμευση απο τις ΙΕΕ για το τι θα ισχυσει, ούτε παραθέτουν κατι εγγράφως. Άτυπα αρμοδιοι απο τις ΥΠΑΔ αναφέρουν ότι PSA θα πληρωθουν απο ουρολόγους και παθολόγους, fT4 και fT3 μόνο απο ενδοκρινολόγους, οι B12 θα κοπουν και γενικά καταλαβάινεται...Στην Αθηνα μέχρι προ εβδομάδας η Βιοιατρική έπαιρνε τα πάντα τώρα πλέον όχι....
Οποιος θέλει μπορει και αυτός να ζητήσει διεκρινήσεις απο τον ΕΟΠΥΥ (τα κεντρικά γραφεία στην Αθηνα) εμεις πάντως ακόμα περιμένουμε....

VickyTe:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΣτην Αθηνα μέχρι προ εβδομάδας η Βιοιατρική έπαιρνε τα πάντα τώρα πλέον όχι....
Οποιος θέλει μπορει και αυτός να ζητήσει διεκρινήσεις απο τον ΕΟΠΥΥ (τα κεντρικά γραφεία στην Αθηνα) εμεις πάντως ακόμα περιμένουμε....

--- Τέλος παράθεσης ---
Μια χαρα δεχονται τα παντα στην Αθηνα μεχρι και σημερα το πρωι...τουλαχιστον Β12 και ενδοκρινολογικα που μου ετυχε για τη Βιο. Σε ο,τι αφορα εκεινο το δικο μου περιστατικο επαρχιας κι εκει τελικα τα δεχτηκε ο γιατρος .

evanvoul123:
Ναι συνάδελφε όντως η βιοιατρική τα παίρνει. Πήγε σήμερα και δική μου ασθενής για ενα παραπεμπτικό εκτός ορίων συνταγογράφισης έπειτα από δική μου προτροπή. Το πρόβλημα είναι ότι ο συνάδελφος που αναφέρατε ΔΕΝ θα πληρωθεί την B12 άσχετα αν σας την εκτελεσε. Αν με ρωτάται αν τις εκτελώ εγώ στο ιατρείο μου, τοτε ναι έχω επιλέξει συνειδητα να τις φεσωνομαι, διοτι πολύ απλά αυτό συμβαίνει αυτή την στιγμή. Ειναι όμως δική μου παροχη στους ασθενής μου και όχι του ΕΟΠΥΥ. Αναρωτιεμαι αν θα σας άρεσε εσας να δουλευεται χωρίς να πληρώνεστε....Και για να προλάβω τυχον απορίες τις τρέχω η ιδια σε μηχανημα που αγόρασα με δικά μου έξοδα και δεν χρηματοδοτήθηκαν απο τον ΕΟΠΥΥ....Προσωπικά έχω κουραστεί καθε μέρα να μαλώνουμε με τους ασθενείς και να έχουμε τα ίδια και τα ίδια. ΔΕΝ θα αποζημιώθουνι οι Β12 απο τον εοπυυ με την προφαση οτι ειναι εξετάσεις ΠΥΡΗΝΙΚΗΣ ιατρικής. Αυτά....και να ξέρεται ότι η ΥΠΑΔ Ηρακλείου ηταν καθετη και απλά τα εκοψε οπως και οι ΙΕΕ

Δ. Κουναλάκης:
Στο d8 του ΕΟΠΥΥ με e-mail από τις 16/4/2015. Μέχρι σήμερα δεν έχω πάρει απάντηση.... Πρέπει να είναι πολύ δύσκολο θέμα... Το τι έχω ακούσει από μικροβιολόγους δεν περιγράφεται.

Καλημέρα, Χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη,

Ονομάζομαι Κουναλάκης Δημήτρης και είμαι συμβεβλημένος ΕΟΠΥΥ γενικός ιατρός στο Ηράκλειο Κρήτης.
Θα ήθελα απάντηση στα παρακάτω ερωτήματα σχετικά με τις παρακλινικές εξετάσεις:

α) Οι περισσότεροι μικροβιολόγοι στο Ηράκλειο Κρήτης, αρνούνται να κάνουν την εξέταση αίματος Β12 με το αιτιολογικό ότι η εξέταση με κωδικό e-dapi 480000063 γίνεται μόνο με πυρηνική ιατρική και αυτοί κάνουν ELISA. Κάποιοι άλλοι την θέλουν γραμμένη ως εξέταση με κωδικό 480000066 και στα σχόλια "VitB12". Με δεδομένο ότι η Β12 είναι εξέταση που φαίνεται να καλύπτεται από τον ΕΟΠΥΥ και έχετε δημοσιοποιήσει και κατευθυντήριες οδηγίες για το πότε πρέπει να συνταγογραφείται, θα ήθελα να με ενημερώσετε αν καλύπτεται με τη μέθοδο ELISA και με ποιο κωδικό εξέταση από τους δύο παραπάνω πρέπει να συνταγογραφηθεί. Να σημειώσω ότι από τον τοπικό ΕΟΠΥΥ του Ηρακλείου Κρήτης αρνούνται τον κωδικό 480000066 για εξετάσεις όπως πχ η 25OH βιταμίνη D που αναφέρεται στο Δ838/Φ5/1/2085 της 2-2-2015 έγγραφο σας  γιατί επειδή αρχίζει από 48 δεν μπορεί να δεχτεί εξετάσεις ELISA.

β) Υπάρχουν εξετάσεις που είναι γενικού χαρακτήρα όπως η παραπάνω εξέταση με κωδικό 480000066 που απαιτεί από το γιατρό να γράψει στα σχόλια τι ζητάει. Σε άλλες όμως εξετάσεις πχ οι εξετάσεις με κωδικούς e-dapi 130000104, 130000100, 130000059 που περιγράφουν 2 ή περισσότερες συγκεκριμένες εξετάσεις (πχ Να ή Κ ή Ρ στο αίμα ή στα ούρα) του ίδιου κόστους, είναι υποχρεωτικό να γράφει ο γιατρός στα σχόλια το είδος της εξέτασης ή αρκεί να κυκλώσει με το στυλό το είδος και το υλικό της εξέτασης; Να βάλει δηλαδή στο παράδειγμα μας ένα κυκλο στο "Να" και στο "αίμα"; Το να μην γράφει στα σχόλια το είδος της εξέτασης σε συγκεκριμένες εξετάσεις του ίδιου κόστους θα ήταν χρήσιμο γιατι μειώνει το αριθμό των φύλλων που εκτυπώνονται και είναι περιβαλλοντολογικά απαιτούμενο. Σημειώνω ότι πολλοί μικροβιολόγοι αρνούνται να εκτελέσουν παραπεμπτικά με την λογική ότι το "κύκλωμα" με το στυλό της εξέτασης αποτελεί παρέμβαση στο παραπεμπτικό.

Ευχαριστώ προκαταβολικά
με εκτίμηση
Δημήτρης Κουναλάκης

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση