Θέματα Εργασίας > ΕΟΠΥΥ

Β12

<< < (2/4) > >>

Αδαμάντιος Σκούφαλος:
Αν ο ασθενής έχει τη διάθεση, το χρόνο και κυρίως το ψυχικό σθένος σαφώς και πρέπει να απευθυνθεί στον ΕΟΠΥΥ.
Αφενός για το νόμιμο ή όχι της άρνησής του να εκτελέσει συγκεκριμένες εξετάσεις κι αφετέρου να διερευνηθεί αν τελικά ο μικροβιολόγος ζήτησε να πληρωθεί από τον ΕΟΠΥΥ για τις εξετάσεις που δεν έκανε.

VickyTe:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΑν ο ασθενής έχει τη διάθεση, το χρόνο και κυρίως το ψυχικό σθένος σαφώς και πρέπει να απευθυνθεί στον ΕΟΠΥΥ.
Αφενός για το νόμιμο ή όχι της άρνησής του να εκτελέσει συγκεκριμένες εξετάσεις κι αφετέρου να διερευνηθεί αν τελικά ο μικροβιολόγος ζήτησε να πληρωθεί από τον ΕΟΠΥΥ για τις εξετάσεις που δεν έκανε.

--- Τέλος παράθεσης ---
Αφορα στην οικογενεια της αδελφης μου οποτε αφου μιλησω στο γιατρο και δεν τα βρουμε, θα ασχοληθω εγω που εχω ολα τα προαναφερθεντα :)
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!

Ορθοπαιδικός:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΑν ο ασθενής έχει τη διάθεση, το χρόνο και κυρίως το ψυχικό σθένος σαφώς και πρέπει να απευθυνθεί στον ΕΟΠΥΥ.
Αφενός για το νόμιμο ή όχι της άρνησής του να εκτελέσει συγκεκριμένες εξετάσεις κι αφετέρου να διερευνηθεί αν τελικά ο μικροβιολόγος ζήτησε να πληρωθεί από τον ΕΟΠΥΥ για τις εξετάσεις που δεν έκανε.

--- Τέλος παράθεσης ---
Αφορα στην οικογενεια της αδελφης μου οποτε αφου μιλησω στο γιατρο και δεν τα βρουμε, θα ασχοληθω εγω που εχω ολα τα προαναφερθεντα :)
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!

--- Τέλος παράθεσης ---
   Το σφάλμα είναι του ΕΟΠΥΥΥ. Αντιγράφει τις ΥΑ και δεν βγάζει ενημερωτικά και εφαρμοστικά σχόλια. Το PSA αρχικά (δια πρώτην φοράν) σύμφωνα με την ΥΑ δίδεται απο οποιονδήποτε (με επιφυλάξεις που δεν διευκρινίζονται). Επανάληψη μόνο απο Ουρολόγο. Στη λάρισα λέγεται ότι οι Ελεγκτικές τα κόβουν όλα όσα δεν είναι απο Ουρολόγο (και μάλιστα εκ των υστέρων - το ΦΕΚ βγήκε τον Αύγουστο 2014 αλλά ισχυεί απο τον Ιανουάριο  ??? ??? ??? και ίσως απο το 2013) . Μπορείς να κατηγορήσεις τον Μ/Β που δεν το δέχεται όταν πιθανότατα δεν θα το πληρωθεί; Εσείς τι θα κάνατε στη θέση του αν ο ΕΟΠΥΥΥς έκανε την πάπια στις διευκρινίσεις;
   Για την Αθήνα μην κρίνετε. Τα πάντα περίπου, γράφονται (το έχω ακούσει και απο αλλού) αλλά δεν ξέρω και τι συμμετοχές πληρώνει ο ασθενής (πχ για συνταγογραφία -έχω σίγουρα ακούσει- το 10ευρω είναι σίγουρο και πριν συμπληρώσει κανείς)

VickyTe:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος  Το σφάλμα είναι του ΕΟΠΥΥΥ. Αντιγράφει τις ΥΑ και δεν βγάζει ενημερωτικά και εφαρμοστικά σχόλια. Το PSA αρχικά (δια πρώτην φοράν) σύμφωνα με την ΥΑ δίδεται απο οποιονδήποτε (με επιφυλάξεις που δεν διευκρινίζονται). Επανάληψη μόνο απο Ουρολόγο. Στη λάρισα λέγεται ότι οι Ελεγκτικές τα κόβουν όλα όσα δεν είναι απο Ουρολόγο (και μάλιστα εκ των υστέρων - το ΦΕΚ βγήκε τον Αύγουστο 2014 αλλά ισχυεί απο τον Ιανουάριο  ??? ??? ??? και ίσως απο το 2013) . Μπορείς να κατηγορήσεις τον Μ/Β που δεν το δέχεται όταν πιθανότατα δεν θα το πληρωθεί; Εσείς τι θα κάνατε στη θέση του αν ο ΕΟΠΥΥΥς έκανε την πάπια στις διευκρινίσεις;
   Για την Αθήνα μην κρίνετε. Τα πάντα περίπου, γράφονται (το έχω ακούσει και απο αλλού) αλλά δεν ξέρω και τι συμμετοχές πληρώνει ο ασθενής (πχ για συνταγογραφία -έχω σίγουρα ακούσει- το 10ευρω είναι σίγουρο και πριν συμπληρώσει κανείς)

--- Τέλος παράθεσης ---
Δεν θα κατηγορησω τον μικροβιολογο! Θα συζητησω το θεμα μαζι του κ εφοσον επιμενει στην πληρωμη  θα κανω ενα ερωτημα στον ΕΟΠΥΥ με αριθμο πρωτοκολλου οπου θα διευκρινιζω πως ο ταδε δεν αποδεχτηκε το παραπεμπτικο κι ο ασθενης πληρωσε. Ο ΕΟΠΥΥ θα μου απαντησει αν εκανε λαθος ή οχι. Αν ο Μ/Β εχει τυχει να μην πληρωθει θα ειναι καλυμμενος. Ετυχε και στο παρελθον και μπορω να πω πως παρα τη δουλεια που εχουν εξυπηρετηθηκα απο τον ΕΟΠΥΥ πολυ καλα. Στην Αθηνα δεν εχω ακουσει να πληρωσει κανεις μεσα στα 200 για συνταγογραφηση, για εξεταση ομως πιθανο- αλλα οχι σωστο.

md:
Προσφατα ασθενης μου πληρωσε καποιες απο τις εξετασεις με την αιτιολογια απο το μικροβιολογικο οτι εχει συμπληρωσει το πλαφον.Τι ισχυει ακριβως στους εργαστηριακους συναδελφους?

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση