Θέματα Εργασίας > ΕΟΠΥΥ

Δαπάνες που δεν αποζημιώνονται από τον ΕΟΠΥΥ.

(1/2) > >>

Argirios Argiriou:
26/11/2015
από Ιατρικό Σύλλογο Πατρών.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Denominator:
´Ετσι είναι όπως τα λέει το έγγραφο του Ι. Σ. Πατρών.
Είναι λυπηρό για κάποιον που πρέπει να δει κάλιο και νάτριο ταυτόχρονα ή και τις δυο τρανσαμινάσες να αναζητήσει κρατικές δομές.

Αδαμάντιος Σκούφαλος:
Δηλαδή
αν έχω γράψει SGOT και SGPT (ή HDL και LDL και VLDL) (ή Νάτριο και Κάλιο) χωρίς να έχω υπερβεί το όριο των 12 βιοχημικών ανά παραπεμπτικό, αυτές κόβονται σε ιδιωτικό πάροχο; Κόβονται οι επιπλέον με κοινό κωδικό και μένει μία ή ακυρώνεται όλο το παραπεμπτικό;
Σοβαρολογούμε;

Denominator:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔηλαδή
αν έχω γράψει SGOT και SGPT (ή HDL και LDL και VLDL) (ή Νάτριο και Κάλιο) χωρίς να έχω υπερβεί το όριο των 12 βιοχημικών ανά παραπεμπτικό, αυτές κόβονται σε ιδιωτικό πάροχο; Κόβονται οι επιπλέον με κοινό κωδικό και μένει μία ή ακυρώνεται όλο το παραπεμπτικό;
Σοβαρολογούμε;

--- Τέλος παράθεσης ---

Γίνεται δεκτή μόνο μία εξέταση ανά κωδικό.
Αυτά σε μία πρακτική που κατ´ ευφημισμόν ονομάζουμε "έλεγχο".


Ορθοπαιδικός:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔηλαδή
αν έχω γράψει SGOT και SGPT (ή HDL και LDL και VLDL) (ή Νάτριο και Κάλιο) χωρίς να έχω υπερβεί το όριο των 12 βιοχημικών ανά παραπεμπτικό, αυτές κόβονται σε ιδιωτικό πάροχο; Κόβονται οι επιπλέον με κοινό κωδικό και μένει μία ή ακυρώνεται όλο το παραπεμπτικό;
Σοβαρολογούμε;

--- Τέλος παράθεσης ---
Γίνεται δεκτή μόνο μία εξέταση ανά κωδικό.
Αυτά σε μία πρακτική που κατ´ ευφημισμόν ονομάζουμε "έλεγχο".
--- Τέλος παράθεσης ---
   Θυμάμαι πολύ καλά (90% σιγουριά) ότι υπήρχε ανακοίνωση του ΕΟΠΥΥ που έλεγε ότι οι εξετάσεις που είχαν "ανά" χρεόνονταν διαφορετικές (πχ Κ-Να-Ρ  ή SGOT-SGPT ή IgΑ-G-Μ). Θα ψάξω να τη βρω (όχι ότι έχει κάποια σημασία, οι περικοπές θα συνεχιστούν).

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση