Θέματα Εργασίας > ΕΟΠΥΥ

Δαπάνες που δεν αποζημιώνονται από τον ΕΟΠΥΥ.

<< < (2/2)

Denominator:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔηλαδή
αν έχω γράψει SGOT και SGPT (ή HDL και LDL και VLDL) (ή Νάτριο και Κάλιο) χωρίς να έχω υπερβεί το όριο των 12 βιοχημικών ανά παραπεμπτικό, αυτές κόβονται σε ιδιωτικό πάροχο; Κόβονται οι επιπλέον με κοινό κωδικό και μένει μία ή ακυρώνεται όλο το παραπεμπτικό;
Σοβαρολογούμε;

--- Τέλος παράθεσης ---
Γίνεται δεκτή μόνο μία εξέταση ανά κωδικό.
Αυτά σε μία πρακτική που κατ´ ευφημισμόν ονομάζουμε "έλεγχο".
--- Τέλος παράθεσης ---
   Θυμάμαι πολύ καλά (90% σιγουριά) ότι υπήρχε ανακοίνωση του ΕΟΠΥΥ που έλεγε ότι οι εξετάσεις που είχαν "ανά" χρεόνονταν διαφορετικές (πχ Κ-Να-Ρ  ή SGOT-SGPT ή IgΑ-G-Μ). Θα ψάξω να τη βρω (όχι ότι έχει κάποια σημασία, οι περικοπές θα συνεχιστούν).

--- Τέλος παράθεσης ---
Ακόμη κι αν υπάρχει (και είναι λογικό να υπάρχει), ο έλεγχος γίνεται με τον (παράλογο) τρόπο που αναλύει το έγγραφο του Ι. Σ. Πατρών. Μου το έχουν βεβαιώσει αρκετοί μικροβιολόγοι. Κάποιοι από αυτούς ζητούν επιλέον χρήματα, κάποιοι όχι, προφανώς ευελπιστώντας ότι θα πρυτανεύσει η λογική ή ότι εν πάσει περιπτώσει δε θα πρέπει να τα χαλάσουν με τον ασθενή για κάποια μικρά σχετικά ποσά.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση