ΠΦΥ -Εκπαίδευση > Συνέδρια - Εκπαιδευτικές συναντήσεις

ΜΕΤΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ-ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗ ΓΕΝΙΚΩΝ ΙΑΤΡΩΝ

<< < (5/19) > >>

Αχιλλέας.Κ:
Μήπως γνωρίζει κάποιος συνάδελφος σε ποια νοσοκομεία μπορεί να γίνει μετεκπαίδευση στον σακχαρώδη διαβήτη?Σε διαβητολογικό ιατρείο ή σε διαβητολογικό κέντρο?
Ευχαριστώ.

rigormortis:
καλώς σας βρήκα κατ'αρχήν !

η πρώτη εντύπωση που μου δίνεται , είναι ότι το όλο θέμα με τις μετεκπαιδεύσεις δυστυχώς είναι πολύ "φλού" & αόριστο
και είναι κρίμα γιατί απασχολεί πολλούς συναδελφους...

Πατρωνάκης Μάνος:
 Θαρρώ πως τo θες στο πιάτο:
 Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

rigormortis:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος Θαρρώ πως τo θες στο πιάτο:
 Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

--- Τέλος παράθεσης ---
Οκ σας ευχαριστώ για το πιάτο !
αλλά το είχα διάβασει

απλά ακόμα και σ'αυτό το link που παραθέτετε υπάρχουν  στοιχεία που επιβεβαιώνουν την πεποίθησή μου περί ανοργανωσιάς στον τομέα της μετεκπαίδευσης πχ :

Η μεγάλη δυσκολία ειδικά σε ορισμένα Τμήματα είναι 1. ότι ή είναι λίγα ή δεν έχουν οριστεί καθόλου τα Τμήματα που μπορούν να εκπαιδεύσουν (π.χ. Γηριατρική, Υπέρηχοι), 2. Ότι πολλοί δεν δέχονται Γ.Γ. για εκπαίδευση με το «έτσι θέλω».

όταν φτάσω στο στάδιο της μετεκπαίδευσης  θα μπορέσω να εκφέρω πιο συγκεκριμένη άποψη

Πατρωνάκης Μάνος:
 Τουλάχιστον όσο αφορά τη μετεκπαίδευση στην υπερηχητική απεικόνιση δίδει κάθε κλινική που εκδίδει και Ειδικότητα Ακτινολογίας. Εν πρώτοις
οφείλετε να πιστοποιήσετε εγγράφως στο Διοικητικό Συμβούλιο του Νοσοκομείου στο οποίο υπηρετείτε ότι γίνεστε δεκτός για μετεκπαίδευση από
τον Διευθυντή της Ακτινολογικής όπως και από το Διευθυντή Ι. Υπηρεσίας του αντίστοιχου Νοσοκομείου με τελικό αποδέκτη το ΚΕΣΥ. Η μετεκπαίδευση
μπορεί να γίνει και τμηματικά ούτως ώστε να μην προκύπτουν κενά στην υπηρεσία σας. Η ανοργανωσιά είναι επιφανειακή, σημασία έχουν οι διαπροσωπικές
σχέσεις, γνωριμίες και σαφώς η αλληλοεκτίμηση.
 Για τη Γηριατρική δεν ξέρω, καθ' ότι σε άλλες χώρες της Ε.Ε. είναι καθ' εαυτή Ειδικότητα και όχι μετεκπαίδευση ή εξειδίκευση.
 Ανάλογη ανοργανωσιά -θα συμφωνήσω μαζί σας- υπάρχει και στο θέμα της Επείγουσας Προνοσοκομειακής Ιατρικής από το ΕΚΑΒ. Παρ' ότι νομοθετικά
πληρεί τις προϋποθέσεις δεν αναγνωρίζεται ως εξειδίκευση αλλά ως απλή μετεκπαίδευση.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση