Θέματα Εργασίας > ΕΟΠΥΥ

ΕΟΠΥΥ. «Σχετικά με θέματα σφραγίδων επί των γνωματεύσεων και των παραπεμπτικών».

<< < (3/4) > >>

Denominator:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΟι όροι <<συμβεβλημένος ΕΟΠΥΥ>> και <<συμβεβλημένος ιατρός>> είναι ταυτόσημοι

--- Τέλος παράθεσης ---

Γιατί;
Κι εγώ είμαι "συμβεβλημένος ιατρός" αλλά με το Υ.ΕΘ.Α.

Ορθοπαιδικός:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΟι όροι <<συμβεβλημένος ΕΟΠΥΥ>> και <<συμβεβλημένος ιατρός>> είναι ταυτόσημοι

--- Τέλος παράθεσης ---
Γιατί;
Κι εγώ είμαι "συμβεβλημένος ιατρός" αλλά με το Υ.ΕΘ.Α.

--- Τέλος παράθεσης ---
   Μήπως διυλίζομεν τον κώνωπα;
   Η σφραγίδα του συμβεβλημένου τοποθετείται με επιμέλεια επί των συνταγών του ΕΟΠΥΥΥος. Στις συνταγές ΥΕΘΑ, τουλάχιστον εγώ τοποθετώ την κλασική σφραγίδα του ιατρείου (ΑΦΜ, ΔΟΥ κλπ και ΑΜΚΑ, χαχαχα έχει ξεμείνει και το συμβεβλημένος με ΟΠΑΔ).


   Το ερώτημα μου δεν απαντήθηκε (ούτε και περιμένω, εξάλλου):
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος....
   ΥΓ: Το θεωρώ γελοίο να αλλάζω τη μονάδα συνταγογράφησης και τη σφραγίδα (ως συμβεβλημένος) όταν η επίσκεψη δεν χρεώνεται στον ΕΟΠΥΥΥΥΥΥΥ. Δεν είναι μόνο οι 200 επισκέψεις που είναι (ίσως) εύκολο (αλλά και πάλι γελοίο). Είναι και οι εμβόλιμες τρίτες επισκέψεις (μέσα στις τελευταίες 30 μέρες), τα ραντεβού που έχουν κλειστεί μέσω ΕΔΑΠΥ ως το τέλος του μήνα (και εμβόλιμα κάποιος χρεώνεται) και πιθανώς άλλα.
    Μπορεί να έχεις ήδη σφραγίσει τις συνταγές και μετά να πληροφορηθείς (απο το σύστημα λόγω 3ης επίσκεψης) ότι κακώς άνοιξες την επίσκεψη ως συμβεβλημένος (οπότε ακυρώνεις την επίσκεψη, αλλάζεις μονάδα συνταγογράφησης και καταχωρείς και τυπώνεις εκ νέου τις συναγές!!! Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα)...

--- Τέλος παράθεσης ---
   Οι συμβεβλημένοι συνάδερφοι, έβγαλαν νέες σφραγίδες για τις μή ΕΟΠΠΥΥΥΥιστικές (τζαμπέ) επισκέψεις; Και τι κάνετε στις εμβόλιμες -μη τζαμπέ- επισκέψεις που προκύπτουν;

Denominator:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΜήπως διυλίζομεν τον κώνωπα;

--- Τέλος παράθεσης ---
Αφενός, αφετέρου καταπίνομεν την κάμηλον. Αμάσητη.

Argirios Argiriou:
Απάντηση ΕΟΠΥΥ για τις σφραγίδες 2ου Ιατρείου.


ΕΝΙ ΕΟΠΥΥ <eni.eopyy@gmail.com>
   Sep 30
       
 
to d8, ΕΟΠΥΥ/Γραφείο
 
   
ΕΠΕΙΓΟΝ ΕΡΩΤΗΜΑ  ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΕ ΣΦΡΑΓΙΔΕΣ

Αξιότιμοι κύριοι/ες


Παρακαλούμε να μας ενημερώσετε, αν οι ως τώρα σφραγίδες μας που γράφουν <<συμβεβλημένος ΕΟΠΥΥ>> και αναφέρουν την ιατρική ειδικότητα ισχύουν ή πρέπει να αλλαχθούν σε <<συμβεβλημένος ιατρός>>. Επίσης να μας ενημερώσετε τι θα γράφουν οι σφραγίδες των ιατρών που έχουν και δεύτερο συμβεβλημένο ιατρείο (αυτές έως τώρα έγραφαν βάσει των υποδείξεών σας << 2ο ιατρείο – συμβεβλημένος ΕΟΠΥΥ>>).

Μετα τιμής,

Εκ του ΔΣ της ΕΝΙ ΕΟΠΥΥ



ΕΟΠΥΥ / Τμήμα Σχεδιασμού Αγοράς ΠΦΥ <d8.t2@eopyy.gov.gr>
   Oct 19
       
 
to ΕΟΠΥΥ/Αντωνούδη, me
 
   
Καλησπέρα σας
 
Οι όροι <<συμβεβλημένος ΕΟΠΥΥ>> και  <<συμβεβλημένος ιατρός>> είναι ταυτόσημοι  Στην σφραγίδα του συμβεβλημένου δεν γίνεται αναφορά στην διεύθυνση, ο ιατρός αλλάζει τη μονάδα συνταγάγραφησης.  Το σύνολο των επισκέψεων αφορά τον ιατρό ανεξάρτητα από τον αριθμό των υποκαταστημάτων
 
ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΤΖΩΡΤΖΗ
ΠΦΥ


Αρχίατρος:
Eδώ κάποιοι Δ/ντές Κέντρων Υγείας έχουν περάσει σε άλλη διάσταση (όπως λέμε Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος  :D) στο θέμα των σφραγίδων !
Απαιτούν από αγροτικούς να προμηθεύονται σφραγίδες-υπερπαραγωγή στο στυλ 15 ΥΠΕ - Κέντρο Υγείας Νοτιοανατολικής Τραχανοπλαγιάς - Π.Ι Κάτω Κωλοπετεινίτσας και από κάτω Ιατρός Υπηρεσίας Υπαίθρου και τέλος ονοματεπώνυμο, ΑΜΚΑ, ΑΜ ΤΣΑΥ.
Αποτέλεσμα ; Απαιτούνται ειδικές μεγάλες σφραγίδες που κοστίζουν, διόλου ευκαταφρόνητο ποσό, το οποίο βεβαίως-βεβαίως πρέπει να καταβάλλει ο αγροτικός την στιγμή που ο κάθε καψερός (που τα ζητάει αυτά) είναι υπεύθυνος ενός ημιδιαλυμμένου Κέντρου Υγείας που δεν μπορεί καλά-καλά να λειτουργήσει...

Αναρωτιέμαι φυσικά ποιό το νόημα τέτοιων "γούστων" απ΄την στιγμή που το σύστημα της Ηλεκτρονικής Συνταγογράφησης αναφέρει σαφώς ΥΠΕ και Μονάδα Υγείας που εκδίδει την συνταγή, ενώ θα ήθελα να έβλεπα αν υπήρχαν τέτοιοες ορέξεις αν ο εκάστοτε Δ/ντής πλήρωνε τέτοιες ειδικές σφραγίδες απ΄την τσέπη του, αλλά όταν ξεκινάει ένας ιατρός, συνήθως έχει καλή διάθεση και όχι όρεξη για ρήξεις.

Κάποτε όμως πρέπει να γίνει κάποια αναφορά προς το Υπουργείο για να τραβηχτούν κάποια αυτάκια, διαφορετικά, αν το ίδιο το Υπουργείο τα θεωρεί σημαντικά όλα αυτά, ας αναλάβει να προμηθεύσει τις σφραγίδες το ίδιο.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση