Θέματα Εργασίας > ΕΟΠΥΥ

22/08/2017 ΕΟΠΥΥ σχετικά με τις Ιατρικές επισκέψεις σε συμβεβλημένους.

<< < (13/14) > >>

Denominator:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΚατά την άποψή μου το αρχικό λάθος ήταν η έλλειψη κεντρικής διαχείρισης των ραντεβού από πλευράς ΕΟΠΥΥ.
Βεβαίως το επιχείρημα της διαχείρισης της πελατείας από πλευράς των ιδιωτών στο χώρο τους είναι ισχυρό, αλλά με τη σύμβαση ο ΕΟΠΥΥ αγοράζει υπηρεσίες, τις οποίες θα μπορούσε να τις αξιοποιήσει καλύτερα για τον ίδιο.

--- Τέλος παράθεσης ---

Μηπως μπορεις να παραθεσεις ενα συστημα medicare οπου τα ραντεβου του ιδιωτικου τομεα καθοριζονται κεντρικα ;

--- Τέλος παράθεσης ---

´Οχι, βέβαια.
Η Ελλάδα είναι από μόνη της μία κατηγορία.
Πώς αλλιώς μπορούν να προστατευτούν οι συνάδελφοι;

Δ. Κουναλάκης:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΚατά την άποψή μου το αρχικό λάθος ήταν η έλλειψη κεντρικής διαχείρισης των ραντεβού από πλευράς ΕΟΠΥΥ.
Βεβαίως το επιχείρημα της διαχείρισης της πελατείας από πλευράς των ιδιωτών στο χώρο τους είναι ισχυρό, αλλά με τη σύμβαση ο ΕΟΠΥΥ αγοράζει υπηρεσίες, τις οποίες θα μπορούσε να τις αξιοποιήσει καλύτερα για τον ίδιο.

--- Τέλος παράθεσης ---

Μηπως μπορεις να παραθεσεις ενα συστημα medicare οπου τα ραντεβου του ιδιωτικου τομεα καθοριζονται κεντρικα ;

--- Τέλος παράθεσης ---

´Οχι, βέβαια.
Η Ελλάδα είναι από μόνη της μία κατηγορία.
Πώς αλλιώς μπορούν να προστατευτούν οι συνάδελφοι;

--- Τέλος παράθεσης ---

Για να έχει νόημα το κεντρικό σύστημα των ραντεβού χρειάζεται gatekeeping διαφορετικά θα γίνει και εκεί ότι γίνεται με τα εξωτερικά ιατρεία των νοσοκομείων.
Από την άλλη, οι περισσότεροι συμβεβλημένοι ειδικοτήτων έχουν βρει τα ραντεβού του ΕΟΠΥΥ για να κάνουν συνταγογραφία.
Επίσης, κεντρικό κλείσιμο ραντεβού σε κάποιες ειδικότητες ιδιωτών πχ γενικό ιατρό, παιδίατρο, παθολόγο, γυναικολόγο θα ευνοήσει σαφέστατα το ιδιωτικό τμήμα του ιατρείου τους.
Τέλος, δεν νομίζω ότι μιλάμε για προστασία συναδέλφων με την υπάρχουσα κατάσταση, αλλά για προστασία του κρατικών μονάδων. Όσο βελτιώνεις την πρόσβαση στον ιδιωτικό τομέα, τόσο φυλλοροούν από τις κρατικές δομές.
Θέλει βέβαια λίγο σκέψη και γνώση των συνθηκών για να το καταλάβεις...

thepap:

[/quote]

Για να έχει νόημα το κεντρικό σύστημα των ραντεβού χρειάζεται gatekeeping διαφορετικά θα γίνει και εκεί ότι γίνεται με τα εξωτερικά ιατρεία των νοσοκομείων.
Από την άλλη, οι περισσότεροι συμβεβλημένοι ειδικοτήτων έχουν βρει τα ραντεβού του ΕΟΠΥΥ για να κάνουν συνταγογραφία.
Επίσης, κεντρικό κλείσιμο ραντεβού σε κάποιες ειδικότητες ιδιωτών πχ γενικό ιατρό, παιδίατρο, παθολόγο, γυναικολόγο θα ευνοήσει σαφέστατα το ιδιωτικό τμήμα του ιατρείου τους.
Τέλος, δεν νομίζω ότι μιλάμε για προστασία συναδέλφων με την υπάρχουσα κατάσταση, αλλά για προστασία του κρατικών μονάδων. Όσο βελτιώνεις την πρόσβαση στον ιδιωτικό τομέα, τόσο φυλλοροούν από τις κρατικές δομές.
Θέλει βέβαια λίγο σκέψη και γνώση των συνθηκών για να το καταλάβεις...
[/quote]

Gatekeeping απο Γ.Ι  με αυξημένη αμοιβή στους Ιατρούς άλλων ειδικοτήτων θεωρείτε ότι θα μπορούσε να γίνει? έχει κάποια βάση? γνωρίζετε αν εφαρμόζεται κάπου αλλού κάτι τέτοιο?

Denominator:
Τη σκέψη για κεντρική διαχείρηση των ραντεβού την κάνω στα πλαίσια της γενικότερα διαπιστούμενης προβληματικής εφαρμογής ενός αμφιλεγόμενου συστήματος (πρόκριση κρατικής ΠΦΥ στηριζόμενης σε δημόσιες δομές και εμβαλωματική αγορά υπηρεσιών υγείας από ιδιώτες).
Προσωπικά από την πλευρά μου, ως ιδιώτη, θα έβλεπα ως βέλτιστη δυνατή προοπτική τη δυνατότητα συμμετοχής σε δημόσιες δομές με κριτήρια και αξιολόγηση.
Από την άλλη, από την πλευρά του ΕΟΠΥΥ ως μονοψωνίου, καλύτερη διαχείρηση της αγοράς υπηρεσιών.

Gatekeeper:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΤη σκέψη για κεντρική διαχείρηση των ραντεβού την κάνω στα πλαίσια της γενικότερα διαπιστούμενης προβληματικής εφαρμογής ενός αμφιλεγόμενου συστήματος (πρόκριση κρατικής ΠΦΥ στηριζόμενης σε δημόσιες δομές και εμβαλωματική αγορά υπηρεσιών υγείας από ιδιώτες).
Προσωπικά από την πλευρά μου, ως ιδιώτη, θα έβλεπα ως βέλτιστη δυνατή προοπτική τη δυνατότητα συμμετοχής σε δημόσιες δομές με κριτήρια και αξιολόγηση.
Από την άλλη, από την πλευρά του ΕΟΠΥΥ ως μονοψωνίου, καλύτερη διαχείρηση της αγοράς υπηρεσιών.

--- Τέλος παράθεσης ---

Το γεγονος πως κανενα συστημα medicare δεν το εφαρμόζει , δεν σε προβληματίζει?
Πιστευεις πως μονο ο ΕΟΠΥΥ ανακάλυψε τον τροχό?

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση