ΠΦΥ -Εκπαίδευση > Αποσπάσματα από τον έντυπο & ηλεκτρονικό τύπο

Η Υγεία σε Παγκόσμιο επίπεδο.

<< < (33/43) > >>

schumifer:
Δεν έχω καταλάβει να είναι παντού εμπόλεμη ζώνη αλλά Στοκχόλμη και Λουντ ίσως έχουν αυξηθεί τα περιστατικά και διαβάζεις και ακούς συχνά παρατράγουδα. Μου κάνει γενικώς εντύπωση σε μία χώρα που ο μέσος αστυφύλακας είναι 1.90, γυμνασμένος, και σε κάνει ένα με το έδαφος πριν πεις κύμινο. Οι δε γυναίκες είναι , από όσο έχω δει δηλαδή, αντίστοιχα εργαλεία, γυμνασμένες φουλ, τουλάστιχον 1.75, και δε χαϊδεύουν. Μου είχε έρθει μία 40άρα με μώλωπες, είχε μία προσέγγιση "ναι εντάξει πονάω αλλά όχι και τόσο, άσε με ήσυχη, δε θα ερχόμουν καν αν δε μου τα έπρηζαν από τη δουλειά."
Πάλεψε με ένα ναρκομανή ή έμπορα αν κατάλαβα καλά, έφαγε λίγες αλλά τον ίσιωσε. Και αφού του πέρασε τις χειροπέδες της έχωσε ο τύπος μία κλωτσιά στην κοιλιά. Τη ρώτησα πώς είναι ο κρατούμενος, μου έσκασε ένα χαμογελάκι του τύπου, δε χρειάζεται να τον φέρουμε εδώ αλλά θα με θυμάται για χρόνια...

Και πού να δείτε live σκηνικό κυνηγητού, εκεί που ένας κυνηγάει και πιάνει το δράστη, μέσα σε μισό λεπτό ο "ταλαίπωρος" έχει δύο στην πλάτη του, ένα να του βάζει χειροπέδες και αν χρειαστεί άλλον ένα σε περίπτωση που...
Δύο φορές έχω γίνει μάρτυρας καταδίωξης, και τις δύο αναρωτιόμουν από πού στο καλό ξεφύτρωσαν τόσοι ένστολοι...

Argirios Argiriou:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔεν έχω καταλάβει να είναι παντού εμπόλεμη ζώνη αλλά Στοκχόλμη και Λουντ ίσως έχουν αυξηθεί τα περιστατικά και διαβάζεις και ακούς συχνά παρατράγουδα. Μου κάνει γενικώς εντύπωση σε μία χώρα που ο μέσος αστυφύλακας είναι 1.90, γυμνασμένος, και σε κάνει ένα με το έδαφος πριν πεις κύμινο. Οι δε γυναίκες είναι , από όσο έχω δει δηλαδή, αντίστοιχα εργαλεία, γυμνασμένες φουλ, τουλάστιχον 1.75, και δε χαϊδεύουν. Μου είχε έρθει μία 40άρα με μώλωπες, είχε μία προσέγγιση "ναι εντάξει πονάω αλλά όχι και τόσο, άσε με ήσυχη, δε θα ερχόμουν καν αν δε μου τα έπρηζαν από τη δουλειά."
Πάλεψε με ένα ναρκομανή ή έμπορα αν κατάλαβα καλά, έφαγε λίγες αλλά τον ίσιωσε. Και αφού του πέρασε τις χειροπέδες της έχωσε ο τύπος μία κλωτσιά στην κοιλιά. Τη ρώτησα πώς είναι ο κρατούμενος, μου έσκασε ένα χαμογελάκι του τύπου, δε χρειάζεται να τον φέρουμε εδώ αλλά θα με θυμάται για χρόνια...

Και πού να δείτε live σκηνικό κυνηγητού, εκεί που ένας κυνηγάει και πιάνει το δράστη, μέσα σε μισό λεπτό ο "ταλαίπωρος" έχει δύο στην πλάτη του, ένα να του βάζει χειροπέδες και αν χρειαστεί άλλον ένα σε περίπτωση που...
Δύο φορές έχω γίνει μάρτυρας καταδίωξης, και τις δύο αναρωτιόμουν από πού στο καλό ξεφύτρωσαν τόσοι ένστολοι...

--- Τέλος παράθεσης ---


Εδώ να διευκρινίσουμε ότι παλαιότερα για να γίνεις Αστυνομικός στην Σουηδία έπρεπε να πληρείς κάποια απαιτητικά τεστ όσων αφορά το ύψος και για αυτό τους βλέπεις ακόμη τους Σουηδούς αστυνομικούς (άντρες και γυναίκες ) να είναι αρκετά πάνω από τον μέσο όρο στο ύψος πράγμα που πιστέψτε με ήταν ιδιαίτερα αποτρεπτικό από μόνο του... Μόνο που τους έβλεπες ηρεμούσες...

Τώρα όμως διαβάζω ότι αυτό καταργήθηκε ( Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος ).

Η προπόνηση της φυσικής τους κατάστασης και οι πολεμικές τέχνες πρέπει να είναι μέρος της εκπαίδευσής τους αλλά και της δια βίου μάθησής τους, γιατί όντως φαίνονται καταρτισμένοι, όταν χρειαστεί...

Θυμάμαι έναν Σουηδό φίλο μου που όταν ήρθε στην Ελλάδα, του έκανε εντύπωση που οι Ελληνίδες αστυνομικίνες φορούσαν φούστα και τακούνι... Τον ρώτησα γιατί και μου απάντησε επί λέξει: "Και πώς θα κυνηγήσουν τον κλέφτη ; "



Argirios Argiriou:
Αντιγράφω σχόλιο συναδέλφου σε Ιατρική ομάδα στο facebook:

Και στην Κύπρο επιχειρείται η μεταρρύθμιση της ΠΦΥ με την καθιέρωση του προσωπικού γιατρού. Εκεί όμως οι αμοιβές είναι διαφορετικές και επικρατεί προβληματισμός μεταξύ των Γενικών Γιατρών,Παθολόγων,Παιδιάτρων που δουλεύουν στο Δημόσιο για το αν συμφέρει να παραιτηθούν για να συμβληθούν ως Οικογενειακοί Γιατροί με τον κυπριακό "ΕΟΠΥΥ" δηλαδή τον Οργανισμό Ασφάλισης Υγείας της Κύπρου ...
Να σημειωθεί ότι σύμφωνα με την πρόταση του Οργανισμού Ασφάλισης Υγείας προς τον Παγκύπριο Ιατρικό Σύλλογο οι γενικοί ιατροί θα λαμβάνουν ετήσια αμοιβή ύψους 112.000 ευρώ κατά μέσο όρο για κάθε 1.100 ασθενείς στον κατάλογό τους.
Κάθε σύγκριση με την ελληνική πραγματικότητα είναι περιττή!

Πηγή: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Argirios Argiriou:

GirousisN:
The burden of disease in Greece, health loss, risk factors, and health financing, 2000–16: an analysis of the Global Burden of Disease Study 2016

In conclusion, there is evidence of a disproportionate decrement in the health of Greeks compared with regional populations, which parallels the course of the economic crisis. From 2010 to 2016, Greece was faced with a five-times greater rate of annual all-cause mortality increase and a more modest increase in non-fatal health loss compared with pre-austerity. During the same period the ARC of age-standardised mortality reduced to nearly half the ARC for the 2000 to 2010 period. The findings of steep quantitative changes in mortality trends and qualitative changes in mortality causes with a rise in communicable, maternal, neonatal, and nutritional diseases since 2010 suggest that an effect of the abruptly reduced government health expenditure on population health is likely. Nonetheless, the marginally negative ARC of age-standardised mortality reflects notable changes in population age structure in Greece when compared with the crude estimates for total mortality, probably related to emigration of young adults. There is a need for targeted studies to disaggregate the causes ofaccelerated population ageing and to determine the needs of the health-care system to cope with these
changes in population structure. The findings of increases in total deaths and accelerated population ageing call for specific focus from health policy makers to determine the public health needs to cope with these changes.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση