Θέματα Εργασίας > ΕΟΠΥΥ

Σχετικά με συνταγογράφηση από Γ.Ι.

<< < (4/5) > >>

iceman:
Επισης ως παιδιατρος εχω συνταγογραφησει πολλες φορες εμβολια σε ενηλικους (συμφωνα με το εθνικο προγραμμα εμβολιασμου παντα) χωρις να εχω θεμα μεχρι στιγμης. Λες να με σωζει το οτι εργαζομαι στο δημοσιο?  ::)

Αδαμάντιος Σκούφαλος:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος........
Για τα πρόστιμα, δεν ξέρω αν έχουν πληρωθεί αλλά έχουμε έγγραφα (επισυνάπτονται) που καλούν γιατρό να πληρώσει αφού οι εξηγήσεις δεν έγινα δεκτές. (Δεν ξέρω αν άσκησε ένσταση)

--- Τέλος παράθεσης ---
   Ήθελα να σε ρωτήσω αλλά με πρόλαβε έμμεσα ο Αργύρης: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΚαι εδώ είναι η απάντησή μου:
Θα ήθελα πραγματικά να μάθω πόσο είναι το μέσο κόστος των συνταγών της. Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι είναι υψηλό (μην πιστεύετε τι λέει προφορικά αλλά ζητήστε να σας εκτυπώσει κάποια από τα στατιστικά που σίγουρα της έχουν στείλει κατά καιρούς στα προσωπικά της μηνύματα). Αυτό νομίζω ότι τσούζει τον ΕΟΠΥΥ και όχι ποια φάρμακα γράφουμε....

--- Τέλος παράθεσης ---
   Έχεις γνώση Αδαμάντιε για τον συνάδερφο που περιγράφεις (στο πρόστιμο του ΕΟΠΥΥΥ) πόσες συνταγές γράφει, αν περνάει το μέσο όρο, αν γράφει του κόσμου όλου τις μαγνητικές κλπ.
   Πολλοί ορθοπαιδικοί συνταγογραφούμε και κανένα ηρεμιστικό (βενζοδιαζεπίνη) χωρίς ποτέ πρόβλημα....

--- Τέλος παράθεσης ---

Ποια (και που) είναι τα προσωπικά μηνύματα που έρχονται με στατιστικά για συνταγογράφηση;
Το έγγραφο μιλάει για δειγματοληπτικό έλεγχο που έγινε το 2014 και η κλήση για απολογία έγινε το 2016.
Για να υπάρξει έλεγχος θεωρώ ότι είτε είναι δειγματοληπτικός είτε στοχευμένος μετά από καταγγελία ή μετά από "κόκκινο" που χτύπησαν κάποιοι δείκτες που αναφέρατε. Αν κρίνω και από το πρόστιμο, τα 500 ευρώ είναι, όπως γράφει, η ζημιά από τη συνταγογραφική δραστηριότητα προσαυξημένη κατά 50% δηλαδή μιλάμε για ζημιά στον ΕΟΠΥΥ 370 ευρώ, δεν πιστεύω ότι ήταν ιδιαίτερα μεγάλο "ψάρι".

Argirios Argiriou:
Από μέλος ομάδας Γενικών Ιατρών στο facebook:

Μορφές πάλης και αντίστασης.


### Βασικά παίζει ρόλο και πως θα πλασάρεις τις κινητοποιήσεις σου στο ευρύ κοινό. Νομίζω θα βοηθούσε κάτι σαν "Αντιφασιστικός αγώνας Γενικών Ιατρών ενάντια στους φραγμούς της συνταγογράφησης" με συνθήματα τύπου "Με όρθιο το κεφάλι, Τρεσίμπα και πάλι", "Λήπτη ξύπνα οέο, τέλος η Τουζέο" "Μεροδούλι μεροφάι, σου κόβουν το Ζουλτοφάι", "Δεν σου είπαν κουβέντα, πλήρωνε και το Τρατζέντα", "Έχεις πακέτο, πάει και το Τζενταντουέτο" κ.λπ. ####

Argirios Argiriou:
Έχει και συνέχεια:

- Σαν βγεις να ψάξεις ειδικό, ζήτα εισπνεόμενο διπλό συνδυασμό!!!

- Σου κλέβουν την Τρεσίμπα κι εσύ τους λες σπασίμπα (cпасибо)

- Σκάσε και κολύμπα

- Δεν το πήρες χαμπάρι ήδη; Θα μείνεις με γλιμεπιρίδη

- Κάποτε είχες όλα τα κομφόρ, τώρα ούτε ντιπιπί φορ

- Το ζάχαρο σκοτώνει, δεν αρκεί η γλιταζόνη. Μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι

- Με σκέτη μετφορμίνη ψοφάν κι οι πιγκουίνοι

- Kάποτε έγραφες Ζελέβια, τώρα στον καφέ σου στέβια

- Σου κάνουν σαμποτάζ, σ΄αφήνουν με Γλουκοφάζ

- Ζήτα τον καφέ πικρόν, ξέμεινες με τα Ντιαμικρόν

- Σε αφήνουν με σολόζα, θα σε πάρει η μπουλντόζα

- Πνευμονολόγο αν δε πας Xoterna θα πάψεις να ρουφάς !!!!

- Ξέχασε τα τα Betmiga , ΤΕΝΑ Pants και νερά λίγα !!!!

- Είχες μάθει στα Xoterna, τώρα γύρνα τη λατέρνα.
Κι αν σου πω για Κοντρολόκ, θα σού ΄ρθει και αμόκ.

- Ήθελες τα μεγαλεία, τώρα έχασες και την προλία
πάρε τώρα αλενδρονάτη, νά 'χεις κόκκαλα σακάτη

- Μόνο που οι άσφα μας έχουν πάρει χαμπάρι & θα μας φωνάξουν και αυτοί << Εκεί- εκεί αντιγραφή , στων ειδικών την συνταγή>>

Denominator:
Είναι ράπερ ο συνάδελφος;
Πάντως ειδικά αυτό τα σπάει:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΈχει και συνέχεια:
...
- Σου κλέβουν την Τρεσίμπα κι εσύ τους λες σπασίμπα (cпасибо)
...

--- Τέλος παράθεσης ---

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση