Θέματα Εργασίας > ΕΟΠΥΥ

<< Το επιτρεπτό όριο συνταγογράφησης με εμπορική ονομασία έχει ξεπεραστεί >>

(1/3) > >>

anasm:

Γειά σας και Καλή Χρονιά !!

Να υποθέσω ότι, αυτό είναι το (αρχικό) "δώρο" του ΕΟΠΥΥ για την νέα Χρονιά ??

Αδαμάντιος Σκούφαλος:
Τι εννοείς;
Αν είναι πρώτες μέρες του μήνα και συνταγογραφείς σχεδόν μόνο με εμπορική ονομασία είναι λογικό να έχεις ξεπεράσει το όριο του 15%

anasm:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΤι εννοείς;
Αν είναι πρώτες μέρες του μήνα και συνταγογραφείς σχεδόν μόνο με εμπορική ονομασία είναι λογικό να έχεις ξεπεράσει το όριο του 15%

--- Τέλος παράθεσης ---

Διαμαντή μου, Χρόνια πολλά και Καλή Χρονιά !!

anasm:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΤι εννοείς;
Αν είναι πρώτες μέρες του μήνα και συνταγογραφείς σχεδόν μόνο με εμπορική ονομασία είναι λογικό να έχεις ξεπεράσει το όριο του 15%

--- Τέλος παράθεσης ---

Συγχωρέστε με για την (αναμενόμενη λόγω απειρίας) απορία μου...

Σε τί συνίσταται αυτό το 15% ??


Δηλαδή, ο ΕΟΠΥΥ δεν ωφελείται, όταν ο θεράπων γιατρός συνταγογραφεί, το δυνατόν, αποκλειστικά και μόνον γενόσημα φάρμακα ??

Και, άπαξ και,
ο ΕΟΦ ή ο ΕΟΠΥΥ ΔΕΝ συνιστούν συνταγογράφηση γενοσήμων από ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΕΣ και μόνον Φαρμακευτικές,
Σε τί συνίσταται αυτός ο περιορισμός στην "εμπορική ονομασία" ???

Θα μου φαινόταν, νομίζω, πιο λογικό,
Προκειμένου να μειωθεί η συνολική φαρμακευτική δαπάνη, και επομένως να προωθηθεί η συνταγογράφηση εν γένει (των υποτίθεται εφάμιλλων) γενοσήμων,
να καθιερωθεί αντίστοιχος περιορισμός -τύπου 30% σε πρωτότυπα,
με συνακόλουθη υποχρεωτική συνταγογράφηση -του 60% του συνόλου της Συνταγογραφίας σε αντίστοιχα γενόσημα...


 

Αδαμάντιος Σκούφαλος:
Καλησπέρα και καλή χρονιά.
Αντιγράφω από τη σελίδα της ηλεκτρονικής.

--- Παράθεση ---Το ποσοστό της συνολικής αξίας των συνταγογραφημένων σκευασμάτων με εμπορική ονομασία δεν θα πρέπει να υπερβαίνει το 15% της συνολικής αξίας των συνταγογραφημένων σκευασμάτων σε ετήσια βάση.
--- Τέλος παράθεσης ---

Πως υπολογίζεται αυτό το "σε ετήσια βάση" δεν το γνωρίζω. Υπολόγισαν για το 2019 και σε μπλόκαραν για το 2020; Δεν το θεωρώ απίθανο αφού λες ότι ξεκίνησε με την αλλαγή του χρόνου.
Πως θα απαλειφθεί; Θα είσαι "μπλοκαρισμένος" για όλο το 2020; Δεν το γνωρίζω. Να επικοινωνήσεις με ΗΔΙΚΑ, οπλίσου με υπομονή, δε νομίζω να βρεις κάποιον που θα μπορεί να δώσει απάντηση.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση