Θέματα Εργασίας > ΕΟΠΥΥ

<< Το επιτρεπτό όριο συνταγογράφησης με εμπορική ονομασία έχει ξεπεραστεί >>

<< < (3/3)

anasm:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΆρα, μήπως Τροφοδοσία στο (αδηφάγο) σύστημα με φουλ ΠΡΩΤΌΤΥΠΑ => αύξηση του συνολικού τζίρου συνταγογραφίας => ΜΗ "ασφυκτικά" όρια για το 15% ;;

Μήπως και ο εν λόγω έλεγχος για το όριο -φράγμα του 15%, να γίνεται, τελικά, σε μηνιαία και όχι σε Ετήσια βάση ;;
Γιατί πράγματι,
Με μπλόκαρε στις 03/01...
Ίσως, τσεκάροντας ότι, στις 3 πρώτες μέρες του μήνα, η συνταγογραφία εμπορικής ονομασίας ξεπερνούσε το 15% της Συνολικής συνταγογράφησης των 3 πρώτων ημερών του μήνα ;;;

--- Τέλος παράθεσης ---
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΚαι εμένα το ίδιο μήνυμα μου έβγαλε στις 04/01/2020:
« Το επιτρεπτό όριο συνταγογράφησης με εμπορική ονομασία έχει ξεπεραστεί. »

--- Τέλος παράθεσης ---
   To όριο αυτό δεν έχει σχέση με γενόσημα ή πρωτότυπα, είναι για να προστατεύει ο ΕΟΠΥΥΥ από στοχευμένη συνταγογράφηση. Και εγώ κλειδώνω κάποιο γενόσημο ενίοτε για να μην αλλαχτεί σε πρωτότυπο.... Υπολογίζεται σε ετήσια βάση και (το ποσό) δεν θα αλλάξει μέχρι τέλους του χρόνου (θα αυξάνει όσο γράφεις κλειδωμένα). Φυσικά αν το ποσοστό είναι χαμηλό (αν γράφεις περισσότερες "ξεκλείδωτες" συνταγές, ως είθισται άλλωστε, αυξάνοντας τη συνολική συνταγογράφηση) δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
   Όσο για την εμφάνιση 3/1/20 το πιο πιθανό είναι να είχατε γράψει κάποια τρίμηνη κλειδωμένη συνταγή ή κάποια τέτοια τ'ελος 12/2019 (με κλειδωμένο σκεύασμα) που να εκτελέστηκε στις 2/1/20 που τα φαρμακεία ήταν ανοικτά (εγώ με το που άνοιξα Η/Υ την Παρασκευή 3/1 βρήκα αυξημένο μ.ο. συνταγογράφησης λόγω -προφανώς- μιας PROLIA που είχα ζητήσει να εκτελεστεί το νέο έτος και εκτελέστηκε 2/1/2020...).

--- Τέλος παράθεσης ---

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ !

Καλή Χρονιά σε όλους !

Σας ευχαριστώ, πραγματικά, για την εμπειρία σας και τις επισημάνσεις σας !

Πατρωνάκης Μάνος:
 Eίχε πυρετό αλλά συνήρθε.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση