Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
19 Σεπτεμβρίου 2024, 04:33:43

Αποστολέας Θέμα: εβαλαν κολλα αντι για κολλυριο στα ματια του παιδιου  (Αναγνώστηκε 14234 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

16 Αυγούστου 2010, 22:57:55
Αναγνώστηκε 14234 φορές
Αποσυνδεδεμένος

αννουλα


το ακουσα το πρωι και στεναχωρεθηκα αφανταστα...το παιδακι εχει μεταφερθει στο Αγλαια Κυριακου..αν καποιος συναδελφος υπηρετει εκει ας μας πει αν μπορει τι θα γινει τελικα με την οραση του παιδιου..θα ξαναδει ή οχι;;μακαρι να μπορεσαν να σωσουντα ματακια του....

17 Αυγούστου 2010, 01:18:05
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτριος


απαραδεκτον!
προ ετων εβαλα οινοπνευμα (καθαρο και αρα διαφανες) σε αδειο δοχειο cyclogyle  με σκοπο ψησιμο καφε και το μπερδεψα με το αληθινο κολλυριο..το τσουξιμο ηταν ανελεητο αλλα τελικα δεν συνεβη καμια μονιμη ζημια

17 Αυγούστου 2010, 14:49:53
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
απαραδεκτον!
προ ετων εβαλα οινοπνευμα (καθαρο και αρα διαφανες) σε αδειο δοχειο cyclogyle  με σκοπο ψησιμο καφε και το μπερδεψα με το αληθινο κολλυριο..το τσουξιμο ηταν ανελεητο αλλα τελικα δεν συνεβη καμια μονιμη ζημια

Για όσους δυσκολεύονται με τις έννοιες είναι η λεγόμενη EVIDENCE BASED MEDICINE...

Και εν είχες χάσει-έστω και πρόσκαιρα-την όρασή σου από τα δύο μάτια θα μιλούσαμε για ΔΙΠΛΗ ΤΥΦΛΗ ΜΕΛΕΤΗ
« Τελευταία τροποποίηση: 17 Αυγούστου 2010, 14:54:17 από jack »
+

17 Αυγούστου 2010, 15:11:18
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Chris123GR


Για όνομα του Θεού πως είναι δυνατόν να μπερδέψει κανείς την κόλλα με το κολλύριο ......
Από που να ξεκινήσει κανείς ? Από το ότι βρίσκονται σε διαφορετικές συσκευασίες με τελείως διαφορετικές ετικέτες ? Από το ότι έχουν διαφορετική σύσταση , ρευστότητα και οσμή ? Από το ότι είναι σχετικά απίθανο (εκτός αν είναι κανείς ηλίθιος) να βρεθούν αυτά τα δυο μαζί σε ένα σημείο ?

Δεν γνωρίζω πως και που συνέβει αλλά καλό θα ήταν αυτοί οι γονείς να αναθεωρήσουν πολλά , ένα εκ των οποίων το αν είναι ικανοί να μεγαλώσουν παιδιά ......  >:(

"One of the first duties of the physician is to educate the masses not to take medicine."
Sir William Osler (1849 - 1919), Aphorisms from his Bedside Teachings (1961) p. 105

17 Αυγούστου 2010, 23:59:29
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτριος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Για όνομα του Θεού πως είναι δυνατόν να μπερδέψει κανείς την κόλλα με το κολλύριο ......
Από που να ξεκινήσει κανείς ? Από το ότι βρίσκονται σε διαφορετικές συσκευασίες με τελείως διαφορετικές ετικέτες ? Από το ότι έχουν διαφορετική σύσταση , ρευστότητα και οσμή ? Από το ότι είναι σχετικά απίθανο (εκτός αν είναι κανείς ηλίθιος) να βρεθούν αυτά τα δυο μαζί σε ένα σημείο ?

Δεν γνωρίζω πως και που συνέβει αλλά καλό θα ήταν αυτοί οι γονείς να αναθεωρήσουν πολλά , ένα εκ των οποίων το αν είναι ικανοί να μεγαλώσουν παιδιά ......  >:(



δυσκολο να συνειδητοποιησουν το τελευταιο επειδη μαλλον τους λειπουν δραμια..δεν ειναι τοσο θεμα σχολικων τιτλων αλλα κοινωνικης παιδειας και κοινου νου

18 Αυγούστου 2010, 00:34:10
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Όπου κι αν διάβασα αναφέρει για συγγενικό του πρόσωπο κι όχι για τους γονείς του που έκανε το λάθος.
Ας μην βιαζόμαστε λοιπόν να κατηγορήσουμε τους γονείς.
Παράθεση
Την όραση του κινδυνεύει να χάσει ενα τρίχρονο αγόρι που είχε έρθει στη Ρόδο απο τη Νότια Αφρική με την ελληνικής καταγωγής οικογένεια του...
Σύμφωνα με ρεπορτάζ της Ροδιακής, τα μάτια του μικρού παρουσίασαν ερεθισμό και συγγενικό του πρόσωπο θέλησε να βοηθήσει.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Κι εδώ τα ίδια γράφει:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

18 Αυγούστου 2010, 02:02:56
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Chris123GR


Παράθεση
Ας μην βιαζόμαστε λοιπόν να κατηγορήσουμε τους γονείς.

Με άλλα λόγια μας λες ότι οι γονείς δεν ευθύνονται για το τι κάνουν τα συγγενικά τους πρόσωπα στα παιδιά τους ε ? Μάλιστα ......
Και συγγνώμη που είμαι και αυστηρός αλλά έχουν δει τα μάτια μου πολλά και έχω τρελαθεί από την ηλιθιότητα του κόσμου .......
"One of the first duties of the physician is to educate the masses not to take medicine."
Sir William Osler (1849 - 1919), Aphorisms from his Bedside Teachings (1961) p. 105

18 Αυγούστου 2010, 11:34:59
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος



Κατ' αρχάς δεν ξέρουμε αν ήταν παρόντες οι γονείς.
Είναι ασυνήθιστο φαινόμενο οι γονείς να αφήνουν για κάποιες ώρες τα παιδιά τους σε συγγενικά τους πρόσωπα; (γονείς, αδέρφια, θείους). Είναι σημείο ανευθυνότητας πάντα; Κάποιες φορές ενδεχομένως να είναι ανάλογα με την "ποιότητα" των ατόμων στα οποία αφήνουν τα παιδιά.
Αν πιστεύεις ότι οι γονείς πρέπει να είναι συνεχώς παρόντες και να εποπτεύουν τα παιδιά τους είναι κι αυτό μια άποψη με την οποία δεν συμφωνώ.
Δεν έχεις δει πληθώρα ελαφρών και σοβαρών ατυχημάτων παιδιών που ήταν (ή υποτίθεται ότι ήταν) υπό την επίβλεψη γονιών ή συγγενικών τους προσώπων; Ανευθυνότητα των γονιών πάντα;

Ας δούμε κι ένα άλλο σημείο της ιστορίας:
Παράθεση
Την όραση του κινδυνεύει να χάσει ενα τρίχρονο αγόρι που είχε έρθει στη Ρόδο απο τη Νότια Αφρική με την ελληνικής καταγωγής οικογένεια του...
Σύμφωνα με ρεπορτάζ της Ροδιακής, τα μάτια του μικρού παρουσίασαν ερεθισμό και συγγενικό του πρόσωπο θέλησε να βοηθήσει.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Πόσες φορές μας έχει τύχει να ρθουν άτομα από το εξωτερικό στο ιατρείο δείχνοντας μας φαρμακευτικά σκευάσματα σε συσκευασίες και μάρκες που είναι άγνωστες για εμάς στην Ελλάδα ενώ είναι γνωστές σε εκείνους;
Ακόμη και οι γονείς να ήταν παρόντες ενδεχομένως να μην ήξεραν ή να μην μπορούσαν να καταλάβουν ότι ένα μπουκαλάκι που μοιάζει μ' αυτά των κολλυρίων και απ' έξω γράφει LOGO ή πολύ περισσότερο κάποια άλλη μάρκα στην Ελλάδα δεν είναι κολλύριο αλλά κόλα στιγμής.

Σε καμιά περίπτωση δεν δικαιολογώ την ηλιθιότητα και την ανευθυνότητα του προσώπου που χρησιμοποίησε την κόλα. Όμως θεωρώ τους χαρακτηρισμούς που γράφτηκαν για τους γονείς του παιδιού υπερβολικούς τη στιγμή που δεν ξέρουμε ολόκληρη την ιστορία.

Με την ευκαιρία κάτι ολίγον άσχετο με το θέμα, μου κάνει εντύπωση πλέον στην αναζήτηση κάποιου θέματος στο google ότι τα αποτελέσματα, αν και από διαφορετικές πηγές υποτίθεται, είναι στην πλειονότητα πανομοιότυπα μεταξύ τους. Δημοσιογραφία του copy (clopy) - paste πλέον!

18 Αυγούστου 2010, 13:44:35
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Chris123GR


Αγαπητέ μου Αδαμάντιε , ένα ζώο μπορεί να ξεχωρίσει την κόλλα από το κολλύριο ! Αν ένας άνθρωπος δεν μπορεί και παρόλα αυτά πρέπει να είμαστε και επιεικείς , ε τότε εγώ προσωπικά δεν την έχω αυτή την επιείκια .
Και σαφέστατα οι γονείς έχουν την απόλυτη ευθύνη για το που αφήνουν τα παιδιά τους και πως επιτρέπουν στους συγγενείς τους να τα αντιμετωπίζουν . Έχω σιχαθεί κυριολεκτικά τις χίλιες μύριες δικαιολογίες του τύπου "τι να κάνω ιατρέ ? Εργαζόμενη γυναίκα είμαι , κάπου πρέπει να το αφήσω το παιδί"  ή "Τι θέλεις να κάνω ? Να μην δουλέψω ?" ή "Το άφησα μόνο για 2 λεπτά από τα μάτια μου" (κλασική δικαιολογία) !
90% ψεματα ! Ανευθυνοι "γονείς" που νομίζουν ότι πετώντας στο τραπέζι εβδομαδιαίως εκατό ευρώ για το παιδί τους νομίζουν ότι έχουν εκπληρώσει μακράν τα γονικά τους καθήκοντα και τρέχουν στα κλαμπ αφήνοντας το τους κυριολεκτικά από δω κι από κει , επινοώντας δικαιολογίες με ρυθμό πολυβόλου !  

Και μην ανησυχείς αγαπητέ μου συνάδελφε , δεν κάνω κανένα λαϊκό δικαστήριο εδώ , ούτε και καταδικάζω κανέναν . Απλά βαρέθηκα τις κλασικές μπούρδες με τους δήθεν βιοπαλεστές γονείς-παπαρολόγους ! Εντέλει αν δεν μπορείς να έχεις το παιδί σου κοντά σου και ειδικά στα ευαίσθητα χρόνια ........ ε μην το κάνεις ρε γαμώτι , δεν είναι pet , άνθρωπος είναι .......

(όσο για την Αφρική που έχεις σε bold ........... δε θα το φανταζόμουν ότι η κόλλα έχει διαφορετική οσμή και σύσταση κάτω από τον ισημερινό , ούτε ότι είναι γεωγραφικό το θέμα μας  :P )
« Τελευταία τροποποίηση: 18 Αυγούστου 2010, 13:47:31 από Chris123GR »
"One of the first duties of the physician is to educate the masses not to take medicine."
Sir William Osler (1849 - 1919), Aphorisms from his Bedside Teachings (1961) p. 105

18 Αυγούστου 2010, 14:28:50
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

αννουλα


ενα σωρο συναδελφοι εγραψαν σε αυτο το τοπικ,ομως τελικα για το παιδι εμαθε κανεις τιποτα;;υπαρχει κανενας οφθαλμιατρος εστω να μας διαφωτισει;;ακομη χαλια ειμαι απο προχτες.....

18 Αυγούστου 2010, 15:28:14
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Όλα τα ατυχήματα περιλαμβάνουν ατυχία ή/και ανευθυνότητα.
Ατυχήματα συμβαίνουν και στα σχολεία και στους παιδικούς σταθμούς και στους εργασιακούς χώρους.
Τι να πουν οι γονείς που στον παιδικό σταθμό κάποιος εργαζόμενος έδωσε στο παιδί τους αντί για νερό καυστικό υγρό και του κατέστρεψε τον οισοφάγο; Μήπως να ρίξουμε ευθύνες στους γονείς που πήγαν το παιδί στον παιδικό σταθμό;
Για τους εργαζόμενους γονείς κάποιοι πρέπει να αναλάβουν την επιμέλεια του παιδιού για κάποιο διάστημα.
Οικιακή βοηθός, παιδικός σταθμός, γονείς. Που είναι το παράλογο; Είναι δικαιολογία αυτό που αντιτείνεις;
Παράθεση
Εντέλει αν δεν μπορείς να έχεις το παιδί σου κοντά σου και ειδικά στα ευαίσθητα χρόνια ........ ε μην το κάνεις ρε γαμώτι , δεν είναι pet , άνθρωπος είναι .......
Να υποθέσω ότι τα δικά σου παιδιά (αν έχεις) μεγαλώνουν υπο τη συνεχή επίβλεψη σου; Ή ότι έχεις σταματήσει τη δουλειά για να είσαι συνεχώς μαζί τους; Ή ότι έχεις τέτοιο σκοπό σε περίπτωση που αποκτήσεις παιδιά;
Σχετικά με τις γεωγραφικές σου ενστάσεις περί κόλας άνωθεν και κάτωθεν του ισημερινού, τι να πω; Η υφή και η οσμή θα έγιναν αντιληπτά όταν πλέον θα είχε γίνει η ενστάλαξη υποθέτω. Εξάλλου έχεις δει π.χ. την υφή του coll Fucidin; (μη θεωρηθεί ότι κατηγορώ το σκεύασμα). Θα μπορούσες να την παρομοιάσεις με κόλα; Για να μην αναφερθώ στις οφθαλμικές αλοιφές πόσο μοιάζουν. Το ρεπορτάζ γράφει για κολλύριο  αλλά μπορεί τελικά ο συγγενής να είχε πρόθεση να βάλει οφθαλμική αλοιφή κάτι που μου φαίνεται πιθανότερο.
Έχεις υπ’ όψιν σου πόσο μοιάζουν τα κουτιά του Lopresor και του Sintrom; (Απορώ που η εταιρία επιμένει να δίνει αυτό το κίτρινο και άσπρο χρώμα σ’ αυτά τα δύο προϊόντα που πολλοί ασθενείς μπορεί να τα παίρνουν ταυτόχρονα!) Ξέρεις πόσους ασθενείς έχω δει να μπερδεύουν το ένα με το άλλο;


Σχετικά με τις ανησυχίες της συναδέλφου για την τύχη του παιδιού. Δε γνωρίζω την πρόγνωση του περιστατικού και την κατάληξη. Μακάρι να είναι η καλύτερη. Όμως δεν είναι το μόνο περιστατικό –ιδιαίτερα παιδιού- που μπορεί να μας κάνει να στενοχωρηθούμε.

18 Αυγούστου 2010, 18:59:21
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Chris123GR


Δεν ξέρω τι να πω ... απογοητεύομαι που ακούω ιατρούς αντί να καυτηριάζουν τέτοια φαινόμενα (που όλο και πληθαίνουν) , να τα δικαιολογούν .
Ή δεν γίνομαι αντιληπτός ή αλλού είναι το στόρυ. Αν είναι εντάξει να αφήνεις τα παιδιά σου στην φροντίδα ανθρώπων που δεν μπορούν να ξεχωρίσουν μεταξύ δυο δοχείων , ε τότε μάλλον στραβά αρμενίζουμε .
Πέραν αυτού ο καθένας μεγαλώνει ή θα μεγαλώσει τα παιδιά του με τα μυαλά που κουβαλάει . Στο δικό μου παιδί (που ακόμα δεν έχω) θα μεριμνήσω ΟΤΑΝ και ΑΝ χρειαστεί να το φροντίσει κάποιος άλλος πέραν εμού και της συζύγου μου , να ξέρω ότι θα είναι υπεύθυνος και θα ξέρει να ξεχωρίζει το βόδι από το αχλάδι . ΑΥΤΟ είναι το λιγότερο που μπορώ να κάνω σαν γονιός και σαν σοβαρός άνθρωπος . Όλα τα άλλα είναι αμπελοφιλοσοφίες .

Παράθεση
ενα σωρο συναδελφοι εγραψαν σε αυτο το τοπικ,ομως τελικα για το παιδι εμαθε κανεις τιποτα;;υπαρχει κανενας οφθαλμιατρος εστω να μας διαφωτισει;;ακομη χαλια ειμαι απο προχτες.....

Χωρίς παρεξήγηση αλλά πως θα μπορούσε να σε διαφωτίσει κάποιος οφθαλμίατρος ? Δια τηλεπαθητικής εξέτασης ?
« Τελευταία τροποποίηση: 18 Αυγούστου 2010, 21:49:02 από Chris123GR »
"One of the first duties of the physician is to educate the masses not to take medicine."
Sir William Osler (1849 - 1919), Aphorisms from his Bedside Teachings (1961) p. 105

18 Αυγούστου 2010, 22:52:56
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν ξέρω τι να πω ... απογοητεύομαι που ακούω ιατρούς αντί να καυτηριάζουν τέτοια φαινόμενα (που όλο και πληθαίνουν) , να τα δικαιολογούν .
Ή δεν γίνομαι αντιληπτός ή αλλού είναι το στόρυ. Αν είναι εντάξει να αφήνεις τα παιδιά σου στην φροντίδα ανθρώπων που δεν μπορούν να ξεχωρίσουν μεταξύ δυο δοχείων , ε τότε μάλλον στραβά αρμενίζουμε .

Η ιατρική μου ιδιότητα δεν έχει καμιά σχέση με τις απόψεις μου.
Έχω ξεπεράσει εδώ και καιρό τις περιπτώσεις που εκνευριζόμουν όταν αντιμετώπιζα παιδιά που είχαν τραυματιστεί ή είχαν οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα υγείας από εμφανή αμέλεια του ατόμου που τα "πρόσεχε"! Δική μου δουλειά είναι να αντιμετωπίσω το πρόβλημα χωρίς να αποδώσω ευθύνες. Όπως κάνω και με τον τραυματία που δεν φορούσε κράνος ή ζώνη. Δεν με αφορά το πως φτάσαμε ως το πρόβλημα εκτός αν έχει άμεση σχέση με την αντιμετώπισή του.
Οι άνθρωποι ήρθαν από το εξωτερικό να περάσουν κάποιες διακοπές. Βρήκαν κάποια συγγενικά πρόσωπα (ενδεχομένως παππούδες και γιαγιάδες; ) που ίσως να είχαν να τα δουν χρόνια. Τι θα έπρεπε να τους κάνουν; Τεστ αναγνώρισης δοχείων; Τεστ όρασης και αντίληψης;
Τα περιστατικά δεν πληθαίνουν! Πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν. Απλά τώρα μαθαίνονται ευκολότερα.
Νομίζεις ότι αν είχε συμβεί σε ενήλικα θα το μαθαίναμε; Αμφιβάλλω.
Πάντα κάποια παιδιά θα τραυματίζονται, θα καταπίνουν διάφορα αντικείμενα ή θα τα βάζουν στα αυτιά τους ή στη μύτη τους.
Πάντα θα βρεθούν κάποια παιδιά που θα καταπιούν κάποιο χαπάκι που θα βρουν "εκτεθειμένο" ή θα μασήσουν και θα καταπιούν το τσιγάρο ή τον καπνό του γονιού ή του οποιουδήποτε άλλου (εξαιρετικά τοξικό).
Έτσι είναι η ζωή συνάδελφε όσο κι αν ακούγεται κυνικό. Και να το καυτηριάσω δεν νομίζω να αλλάξει κάτι. Σίγουρα αν ήταν το δικό μου παιδί ενδεχομένως δεν θα αντιδρούσα έτσι. Κι όμως τα παιδιά μου είχαν -μικρά ευτυχώς ατυχήματα- όταν ήταν υπό την επίβλεψή μου ή την επίβλεψη συγγενικών προσώπων. Να τους κατηγορήσω για αμέλεια ή δόλο μήπως; Με ποιο σκοπό; Για να έχουν τύψεις; Νομίζω ότι αυτός που έβαλε την κόλα στο παιδί θα έχει αρκετές ήδη. Αν νομίζεις ότι το συγκεκριμένο πρόσωπο πρέπει να δικαστεί για σωματική βλάβη από αμέλεια και η γονείς για παραμέληση είναι δικαίωμά σου. Δε ζούμε όμως σε ένα γυάλινο και αποστειρωμένο κόσμο απαλλαγμένο από όλες τις αδυναμίες της ανθρώπινης φύσης.



18 Αυγούστου 2010, 23:46:56
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Chris123GR


Παράθεση
Δε ζούμε όμως σε ένα γυάλινο και αποστειρωμένο κόσμο απαλλαγμένο από όλες τις αδυναμίες της ανθρώπινης φύσης.

Όχι βέβαια , στην Ελλάδα ζούμε , τη χώρα του ωχαδερφισμού και του "έλα μωρέ τώρα , τι το ψάχνεις" .......
Σιγά μην περίμενα να ασχοληθεί η κοινωνική πρόνοια με το θέμα ή να υπάρχει κάποιος μηχανισμός που θα διερευνήσει το θέμα !
Κακό πράμα τελικά να γεννηθεί  - ζήσει - σπουδάσει κάποιος έξω από την ουζουμπουρού ......... τον περνάνε για κολλημένο .....  ;) ::)

Παράθεση
Η ιατρική μου ιδιότητα δεν έχει καμιά σχέση με τις απόψεις μου.

Ε όσο γι'αυτό ....... δικό σου θέμα , δεν θα σου πει κανείς πως θα ασκήσεις την ιατρική ! Εγώ πάλι δεν το δέχομαι ούτε για αστείο αυτό ! Δεν είμαι τελεστής , είμαι κοινωνικός κρίκος !
Δεν θα φροντίσω μόνο να γίνει καλά ο ασθενής αλλά θα καταγγείλω στις κοινωνικές δομές και αρχές οτιδήποτε πιστεύω ότι αφορά στο κάθε λογής περιστατικό . (βλέπε αμέλεια)
« Τελευταία τροποποίηση: 18 Αυγούστου 2010, 23:50:46 από Chris123GR »
"One of the first duties of the physician is to educate the masses not to take medicine."
Sir William Osler (1849 - 1919), Aphorisms from his Bedside Teachings (1961) p. 105

18 Αυγούστου 2010, 23:50:29
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Θα παρακαλούσα να τελειώσει η προσωπική αντιπαράθεση και να τοποθετηθούμε –αν επιθυμούμε να συνεχίσουμε τις τοποθετήσεις— στο καθ΄ αυτό γεγονός και τις διαστάσεις που ο καθ΄ ένας μας δίδει, αλλά χωρίς την προσωπική αντιπαράθεση.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2654 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Φεβρουαρίου 2014, 22:48:10
από Loumakis
0 Απαντήσεις
8675 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Απριλίου 2014, 17:14:25
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
2468 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Αυγούστου 2014, 17:55:32
από Argirios Argiriou
5 Απαντήσεις
75390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Μαΐου 2017, 07:26:07
από GirousisN
0 Απαντήσεις
3752 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Μαρτίου 2021, 09:00:58
από Argirios Argiriou